Test KFA2 GeForce GTX 1660 SUPER EX: podsumowanie
Jako, że od premiery układu graficznego NVIDIA GeForce GTX 1660 SUPER oraz pierwszych konstrukcji na nim bazujących zdążyło upłynąć kilka dni, wszyscy zainteresowani powinni już dobrze wiedzieć, na co je stać, toteż znacząca przewaga testowanej KFA2 GeForce GTX 1660 SUPER EX (1-Click OC) nad starszym wariantem bez dodatkowego dopisku, średnio wynosząca mniej więcej 14-16% (zależnie od rozdzielczości), nie powinna nikogo dziwić. Natomiast strata do wciąż topowego w tej serii GTX 1660 Ti jest naprawdę niewielka, mianowicie w ogólnym rozrachunku wyższy model jest wydajniejszy o około 2,3-2,7%. Ponadto warto dodać, że cała trójka to akceleratory o zbliżonym taktowaniu Boost (różnica to tylko bin, czyli 15 MHz), zatem porównanie było jak najbardziej uczciwe i właśnie takich dysproporcji należy się spodziewać, o ile któraś z kart nie będzie mieć znaczącej przewagi tego parametru. Z kolei w temacie podkręcania trzeba powiedzieć, że overclocking wypadł naprawdę pomyślnie, przynosząc niemal 11% skok osiągów. Na ten ostatni składa się rzeczywisty zegar pod obciążeniem oscylujący wokół 2070 MHz, a także częstotliwość VRAM na poziomie 2000 MHz. Co istotne, pamięci w konstrukcjach klasy GeForce GTX 1660 SUPER w ogólności będą się podkręcać lepiej niż w przypadku GTX 1660 Ti, z uwagi na lepsze kości.
KFA2 GeForce GTX 1660 SUPER EX (1-Click OC) to dobra karta graficzna, ale na pełną ocenę jej konkurencyjności trzeba będzie poczekać, aż się pojawi na półkach sklepowych.
Test karty KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition
Układ chłodzenia oraz ocena końcowa testowanej karty graficznej
Fabryczny układ chłodzenia omawianego modelu spisuje się naprawdę dobrze. To jedna z najcichszych kart graficznych, jakie miałem okazję testować na łamach ITHardware, w zasadzie niemal niesłyszalna, zaś 76 °C na rdzeniu to cały czas rozsądna temperatura. Oczywiście przy niższych wartościach, rzędu 60-65 °C, mielibyśmy taktowanie GPU wyższe o jeden czy dwa biny, ale to i tak wydajnościowo niczego by nie zmieniło. Zastrzeżeń nie mam również do jakości wykonania - producent zadbał o metalową płytkę usztywniającą (ang. backplate), schludną osłonę coolera koloru czarnego oraz, jakżeby inaczej, wielobarwne podświetlenie diodami LED, w postaci iluminowanego napisu What's Your Game. Można nawet stwierdzić, że wizualnie to taka pomniejszona wersja wcześniej recenzowanej GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition. W zasadzie jedynym zauważonym przeze mnie niedociągnięciem jest zablokowany limit mocy (ang. power limit), co wynika z faktu, że producent umieścił na laminacie tylko trzyfazową sekcję zasilania dla rdzenia (chociaż na PCB jest miejsce na cztery fazy). Reasumując, KFA2 GeForce GTX 1660 SUPER EX (1-Click OC) otrzymuje ocenę końcową w wysokości czterech gwiazdek, a także wyróżnienia kultura pracy oraz overclocking. Na chwilę obecną nie wiem, jakich cen sklepowych się spodziewać, gdyż akcelerator jest u nas niedostępny, ale jeśli pojawi się za rozsądne kwoty, to jak najbardziej będzie to produkt warty uwagi.
KFA2 GeForce GTX 1660 SUPER EX (1-Click OC)
Wysoka wydajność na ustawieniach fabrycznych (bardzo bliska GeForce GTX 1660 Ti), naprawdę dobry układ chłodzenia (dość niskie temperatury i wyśmienita kultura pracy), efektywność energetyczna na wysokim poziomie, bardzo dobre możliwości podkręcania rdzenia oraz pamięci (niemal 11% wzrostu osiągów), podświetlenie LED z RGB, dobra jakość wykonania i atrakcyjny wygląd
Zablokowany limit mocy, gwarancja mogłaby być dłuższa
Cena KFA2 GeForce GTX 1660 SUPER EX (1-Click OC) (na dzień publikacji) : nieznana
Gwarancja: 24 miesiące
Sprzęt do testów dostarczyło:
Pokaż / Dodaj komentarze do: KFA2 GeForce GTX 1660 SUPER EX (1-Click OC) – test karty graficznej