KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC). Test karty graficznej

KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC). Test karty graficznej

KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC): opakowanie

Recenzowana karta KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC) dotarła do mnie w typowych rozmiarów pudełku, którego kolorystyka opiera się głównie na bieli i odcieniach szarości, z dodatkiem czerni oraz zieleni, tradycyjnie kojarzonej z NVIDIĄ. Front częstuje nas wizerunkiem jegomościa z czapeczką, okularami i nakryciem twarzy, tj. wzorowanego choćby na Marcusie z Watch Dogs 2, oraz informuje o zastosowanym układzie graficznym i serii, do której należy produkt, dodatkowo dostarczając krótki wykaz najistotniejszych, wg producenta, technologii. Z kolei na odwrocie przeczytamy solidną porcję marketingowych haseł, na temat tego, czemu warto wybrać właśnie ten sprzęt i w jaki sposób możemy spożytkować jego potencjał. W środku, oprócz akceleratora graficznego, znajduje się podstawowa instrukcja obsługi (montaż i pobieranie/instalacja sterowników) oraz kabel do podłączenia karty do złącza dla diod RGB na płycie głównej (po co, o tym będzie za chwilę).

KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC) – fabryczne opakowanie

KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC): wymiary, system chłodzenia

Testowana KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC) nie należy do przesadnie długich kart graficznych - całość mierzy około 29 cm i warto tutaj dodać, że system chłodzenia nieco wystaje poza laminat. Wspomniany cooler to kompleksowe rozwiązanie, chłodzące zarówno rdzeń graficzny, jak i pamięć VRAM oraz sekcję zasilania. Radiator, wraz z wentylatorami, jest dość wysoki, tj. akcelerator w rzeczywistości zajmuje w komputerze trzy sloty, chociaż teoretycznie śledź jest dwuslotowy. Plastikowa osłona koloru czarnego z szarymi dodatkami z metalu sprawia zaś, że sprzęt wygląda klasycznie i elegancko. Wymuszanie przepływu powietrza to rola dwóch 102 mm wentylatorów, a sam radiator jest dwuczęściowy. Transfer ciepła z głównego segmentu, stykającego się z GPU, do pomocniczego realizowany jest z użyciem dwóch ciepłowodów. Wentylatory rzecz jasna pracują półpasywnie, zatem w spoczynku hałas jest zerowy.

KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC) – front

KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC): rewers, zasilanie, iluminacja

Z tyłu widzimy z kolei płytkę usztywniającą, wykonaną z anodowanego na czarno aluminium. Znajdziemy na niej prosty wzór z szarych pasków, logo serii GeForce RTX, a także ostrzeżenie o potencjalnie wysokiej temperaturze powierzchni (w praktyce nieco na wyrost). Gniazdo zasilania to pojedyncza sztuka 8-pin, tj. z zapasem, mając na względzie maksymalny limit mocy równy 170 W. Za to złącza NVLink, za pomocą którego obecnie realizowane są konfiguracje Multi-GPU, już nie uświadczymy i jest to rzecz jasna następny etap dokręcania śruby przez zielonych, gdyż w poprzedniej generacji na premierę otrzymały je dwa najwyższe modele (później też dwa kolejne warianty z dopiskiem SUPER), a tym razem wyłącznie najdroższe wydanie. Generalnie w obecnych czasach łączenie dwóch kart graficznych co prawda jest głównie ciekawostką przyrodniczą, tj. dla zdecydowanej większości użytkowników nie ma to żadnego znaczenia, ale nie da się ukryć, że jest to zmiana na minus. Nie zabrakło za to wielobarwnego podświetlenia LED, gdyż iluminowane jest hasło What's Your Game na szczycie osłona coolera i oba wentylatory. Do sterowania zachowaniem diod producent przygotował program Xtreme Tuner, gdzie możemy także aktywować tryb 1-Click OC (symboliczne podbicie taktowania GPU o 15 MHz). Ponadto, jeśli chcemy, jest opcja synchronizacji podświetlenia z płytą główną - wystarczy użyć wspomnianego wcześniej kabla.

KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC) – tył, backplate

KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC): złącza wideo

Jeżeli chodzi o złącza wideo, do dyspozycji mamy pojedyncze HDMI 2.1 i trzy sztuki DisplayPort 1.4a. W stosunku do poprzednika zabrakło zatem USB Type-C (potocznie USB-C), aczkolwiek mając na względzie oficjalne przejście standardu VirtualLink w stan spoczynku, akurat ten fakt nie powinien nikogo dziwić. I wydaje się, że trochę wody w Wiśle upłynie, zanim zobaczymy kolejne karty graficzne z tego typu portem, no chyba, że na horyzoncie pojawi się następne wspaniałe rozwiązanie zaprojektowane pod kątem wyświetlaczy wirtualnej rzeczywistości, czyli tzw. VR, ale póki co nie zanosi się na to.

KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC) – złącza wideo

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: KFA2 GeForce RTX 3060 EX (1-Click OC). Test karty graficznej

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł