Recenzja KFA2 GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer - dzięki tej karcie odkształci Wam się płyta główna

Recenzja KFA2 GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer - dzięki tej karcie odkształci Wam się płyta główna

Test KFA2 GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer: konkluzje

Na papierze testowana karta KFA2 GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer wydajnościowo wygląda bardzo podobnie jak wcześniej recenzowana rywalka marki Gainward, tj. obie mogą się pochwalić takim samym zegarem Boost, a różnica limitów mocy to tylko 10 W, przy czym warto przypomnieć, że model Phantom GS w praktyce nie korzysta z tej nadwyżki PL. Nic więc dziwnego, że oba akceleratory idą w testach łeb w łeb, choć notabene po uśrednieniu wyników to dzisiejszy bohater jest górą, ze skromną przewagą 0,8% (rozdzielczość 4K). To typowa dysproporcja, związana z różnicą jakości jąder krzemowych w konkretnych egzemplarzach kart. Potencjał podkręcania, w sumie też zgodnie z oczekiwaniami, jest skromny - rdzeń udało się przyspieszyć o 75 MHz, a pamięć do 1438 MHz, co w połączeniu z limitem mocy podbitym do 480 W przełożyło się na średni wzrost osiągów o 4,2%. W porównaniu do Gainwarda jest to odrobinę większy zysk, wynikający z lepszego potencjału OC VRAM, ale nadal bardzo skromny. Z kolei pomiar poboru prądu okazał się interesujący, gdyż praktyczne zużycie energii konstrukcji marki KFA2 jest o ~10 W większe niż sugeruje PL, zatem de facto mamy do czynienia z akceleratorem 460-watowym, a nie 450-watowym. Przy tej skali jest to ok. 2% różnica, niemniej należy fakt ten odnotować.

KFA2 GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer to karta z bardzo dobrym chłodzeniem, które nienagannie radzi sobie z 450 W GPU, choć ogrom ciepła oczywiście nie znika.

KFA2 GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer (1-Click OC). Test karty graficznej

 God of War - DLSS vs FSR: porównanie jakości obrazu i test wydajności

Wygląd karty, układ chłodzenia oraz ocena końcowa

Wizualnie testowana karta wygląda podobnie jak każdy inny przedstawiciel rodziny EX Gamer w ramach generacji Ampere, operując stonowaną paletą barw. Czy taki projekt się komuś podoba, to oczywiście sprawa indywidualna, ale osobiście wolę takie podejście niż bardziej krzykliwy design. Podświetlenia RGB z opcją synchronizacji z płytą główną naturalnie nie zabrakło, za to jeśli chodzi o jakość wykonania, jest bardzo dobra - mamy metalową płytkę usztywniającą, a cooler jest wyjątkowo masywny. Gabaryty chłodzenia siłą rzeczy mocno zachęcają do montażu podpórki znajdującej się w zestawie oraz przyczyniają się do naprawdę dobrych wyników w tej grupie pomiarów. Porównując model KFA2 do Gainwarda, przy ustawieniach automatycznych notuje o 2 °C niższą temperaturę GPU, przy lepszej kulturze pracy: 39,4 vs 41,5 dBA. Natomiast przy takim samym lub zbliżonym poziomie hałasu rdzeń pracuje w warunkach o 3-4 °C lepszych. Jedynie w temacie chłodzenia VRAM górą okazał się Gainward, pod tym względem będący bardzo mocnym zawodnikiem, ale różnica jest minimalna, a zapas temperatury duży. Uwag nie mam też do pracy półpasywnej wentylatorów, które nie włączały się bez potrzeby. Ponadto program Xtreme Tuner udostępnia ciekawą i przydatną opcję synchronizacji z urządzeniem mobilnym, o czym więcej możecie przeczytać na drugiej stronie i co również należy zapisać na plus. Reasumując, recenzowanej karcie tak naprawdę ciężko coś zarzucić, poza oczywistymi wadami wszystkich GeForce'ów RTX 3090 Ti jak absurdalnie wysoka cena czy równie absurdalne zużycie energii. Dlatego przyznaję jej cztery i pół gwiazdki oraz wyróżnienia jakość i rekomendacja. To solidny produkt, choć rzecz jasna bardzo niszowy.

 

KFA2 GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer (1-Click OC)

Ocena karty graficznej KFA2 GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer (1-Click OC)Ocena karty graficznej KFA2 GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer (1-Click OC)Ocena karty graficznej KFA2 GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer (1-Click OC)

KFA2 GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer (1-Click OC) – opinia

KFA2 GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer (1-Click OC) – plusy

 • Bezkompromisowa wydajność (ok. 11/13% wyższe osiągi od RTX-ów 3090/3080 Ti)
 • Bardzo dobry zestaw chłodzenia (sensowne temperatury i dobra kultura pracy)
 • Dobra jakość wykonania oraz przyjemny dla oka wygląd
 • Podświetlenie LED z RGB i opcją synchronizacji z płytą główną
 • Sprzętowe wsparcie śledzenia promieni oraz DLSS
 • Wysoka wydajność RT
 • Doskonałe wyniki w renderingu
 • Aż 24 GB pamięci VRAM
 • Wsparcie sprzętowego kodowania i dekodowania wszystkich istotnych formatów (łącznie z AV1)
 • Pakiet dodatków firmy NVIDIA (Broadcast i Reflex)
 • Program Xtreme Tuner z możliwością synchronizacji z urządzeniem mobilnym

KFA2 GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer (1-Click OC) – minusy

 • Równie niski przyrost względem wariantu bez Ti jak w przypadku RTX-a 3080 Ti
 • GPU jest wyżyłowane do granic możliwości (symboliczne OC)
 • Bardzo słaba efektywność energetyczna i ogromny pobór prądu
 • Cena z pewnością przyprawi o zawał

Gwarancja: 24 miesiące

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

KFA2 GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer (1-Click OC). Test karty graficznej

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Recenzja KFA2 GeForce RTX 3090 Ti EX Gamer - dzięki tej karcie odkształci Wam się płyta główna

 0