Test KFA2 GeForce RTX 3090 Ti HOF: konkluzje
Zaczynając od wydajności, KFA2 GeForce RTX 3090 Ti HOF na dobrą sprawę nie pokazała niczego specjalnego na tle wcześniej testowanych kart graficznych na tym GPU, okazując się najsłabsza z tej trójki, choć na papierze może się pochwalić najwyższym zegarem Boost - 1920 MHz vs 1890 MHz dla konkurentek. Tyle, że nie przełożyło się to na rzeczywiste taktowanie, które było niższe od Gainwarda, jak i drugiej konstrukcji od KFA2, co siłą rzeczy oznacza gorsze osiągi. Dysproporcje nie są duże, gdyż po uśrednieniu przewaga najszybszej karty nad najsłabszą to niespełna 2%, ale fakt pozostaje faktem. To dość zaskakujące rozstrzygnięcie jest efektem loterii krzemowej, od której zależy, jakie zegary podczas rozgrywki będzie uzyskiwać dany egzemplarz, i wygląda na to, że HOF miał w tym losowaniu najmniej szczęścia. Przechodząc do OC, rdzeń udało się przyspieszyć o 105 MHz, z kolei pamięć VRAM przetaktować do 1438 MHz, co w połączeniu z podbitym limitem mocy zapewniło wzrost wydajności średnio o 5,2%. W porównaniu z pozostałymi dwoma akceleratorami, to największy przyrost, który pozwolił dzisiejszemu bohaterowi w zestawieniu OC vs OC uplasować się między rywalami. Odnośnie poboru prądu, niestety z uwagi na wymagane aż sześć złączy 8-pin nie byłem w stanie zmierzyć go za pomocą zestawu NVIDIA PCAT, ale należy się spodziewać, że apetyt na prąd jest podobny jak w przypadku EX Gamer, ze średnim zużyciem energii ok. 460 W.
KFA2 GeForce RTX 3090 Ti HOF to karta stworzona do bicia rekordów OC z użyciem ciekłego azotu, która w codziennym użytku radzi sobie podobnie jak tańsze modele. Ale nie można jej odmówić pięknego wyglądu i ciekawego pakietu akcesoriów.
KFA2 GeForce RTX 3080 Ti EXG (1-Click OC). Test karty graficznej
Wygląd karty, układ chłodzenia oraz ocena końcowa
Co do wyposażenia fabrycznego, pakiet przygotowany przez markę KFA2 jest naprawdę ciekawy i w mojej ocenie satysfakcjonujący. Szczególnie wyświetlacz z opcją montażu na karcie może przypaść do gustu osobom lubiącym takie nietypowe dodatki. Akcelerator charakteryzuje się zaś nienaganną jakością wykonania i pięknym wyglądem - całkowicie biała konstrukcja i nienachalne podświetlenie RGB to naprawdę atrakcyjne wizualnie zestawienie i do tego bardzo rzadko spotykane. Jeśli chodzi o cooler, mając na względzie, że chłodzi on GPU o TDP aż 450 W, radzi sobie bardzo dobrze, ale warto dodać, że w stosunku do EX Gamer różnica jest niewielka, tzn. 2-3 °C mniej przy zbliżonym hałasie. Naturalnie nie wynika to ze słabości HOF, po prostu już tańszy model ma niezwykle masywne oraz rozbudowane chłodzenie i na marginesie warto dodać, że w temacie temperatur VRAM to EX Gamer wypada minimalnie lepiej. Co jednak ciekawe, alternatywny BIOS z referencyjnym zegarem Boost nie wnosi niczego, jako że warunki termiczne i kultura pracy po przełączeniu zostały na niezmienionym poziomie. Reasumując, testowana karta z uwagi na dwa złącza zasilania i bardzo mocną sekcję zasilania bezsprzecznie świetnie sprawdzi się w biciu rekordów z użyciem ciekłego azotu, ale pod kątem codziennego użytkowania nie widzę dla niej sensu, bo tańszy model od tego producenta sprawuje się równie dobrze, a jak pokazały pomiary wydajności, inwestycja w HOF nie daje żadnej gwarancji, że dostaniemy coś ekstra w kwestii osiągów. Ocena końcowa to cztery i pół gwiazdki, plus wyróżnienia design oraz jakość.
KFA2 GeForce RTX 3090 Ti HOF
KFA2 GeForce RTX 3090 Ti HOF - opinia
KFA2 GeForce RTX 3090 Ti HOF - plusy
- Bezkompromisowa wydajność (ok. 11/13% wyższe osiągi od RTX-ów 3090/3080 Ti)
- Bardzo dobry zestaw chłodzenia (sensowne temperatury i dobra kultura pracy)
- Wysoka jakość wykonania i piękny wygląd (szczególnie dla miłośników białych komputerów)
- Podświetlenie LED z RGB i opcją synchronizacji z płytą główną
- Sprzętowe wsparcie śledzenia promieni oraz DLSS
- Wysoka wydajność RT
- Doskonałe wyniki w renderingu
- Aż 24 GB pamięci VRAM
- Wsparcie sprzętowego kodowania i dekodowania wszystkich istotnych formatów (łącznie z AV1)
- Pakiet dodatków firmy NVIDIA (Broadcast i Reflex)
- Ciekawy zestaw akcesoriów (podpórka, rękawice z motywem HOF oraz wyświetlacz)
- Oprogramowanie HOF AI ze wsparciem urządzeń mobilnych
KFA2 GeForce RTX 3090 Ti HOF - minusy
- Równie niski przyrost względem wariantu bez Ti jak w przypadku RTX-a 3080 Ti
- GPU jest wyżyłowane do granic możliwości (symboliczne OC)
- Bardzo słaba efektywność energetyczna i ogromny pobór prądu
- W codziennym użytkowaniu nie różni się wiele od tańszych modeli
- Cena z pewnością przyprawi o zawał
- Gwarancja mogłaby być dłuższa
Gwarancja: 24 miesiące
Sprzęt do testów dostarczyło:
Pokaż / Dodaj komentarze do: KFA2 GeForce RTX 3090 Ti HOF - test bezkompromisowej karty graficznej dla największych zapaleńców