Test Kingston FURY™ Renegade DDR5 RGB: konkluzje
Spośród dotychczas testowanych zestawów pamięci DDR5, Kingston FURY™ Renegade RGB w wariancie 2x16 GB 6000 MHz CL 32 okazał się nowym liderem zestawienia, minimalnie pokonując Patriot Viper Venom o takiej samej pojemności, ale nieco wyższym zegarze i luźniejszych timingach - odpowiednio 6200 MHz i CL 40. Różnica między tą dwójką po uśrednieniu wyników to tylko 0,5%, z kolei w porównaniu do bardziej budżetowych modułów Kingston FURY™ Beast RGB w wersji 5200 MHz CL 40 zyskujemy ok. 6%. Przechodząc do OC, jak wspominałem w poprzednich artykułach dotyczących DDR5, kości firmy Hynix dysponują sporym potencjałem, tak więc solidne rezultaty podkręcania nie powinny dziwić. Przy timingach ustawionych na CL 32-32-32-64 udało się uzyskać 5600 MHz, natomiast przy CL 36-38-38-74 nie było problemów z pracą przy zegarze 6400 MHz. W obu tych wypadkach można by poza tym obniżyć CL względem tRCD/tRP, jak to uczynił producent w domyślnym profilu XMP, niemniej wydajnościowo nie robi to prawie żadnej różnicy, więc można ten krok odpuścić przy ręcznej optymalizacji. Co do osiągów po OC, Alder Lake preferuje jak najwyższe taktowanie, stąd szybszy okazał się wariant 6400 MHz, który pozwala zyskać do ok. 8% dodatkowej mocy w porównaniu do ustawień fabrycznych (średni przyrost to ok. 6%). Zestawiając zaś kości Hynix z układami Micron w wariancie OC vs OC, przy tym samym zegarze, tzn. 5600 MHz, agresywniejsze timingi podniosły wydajność o ok. 2%, a przy 6400 MHz poprawa to ok. 4%.
Kingston FURY™ Renegade DDR5 RGB to moduły szybkie i z solidnym potencjałem OC oraz atrakcyjnym wizualnie podświetleniem diodami LED.
Wielki test pamięci DDR4 na platformie LGA 1700 z CPU Intel Alder Lake
Aspekt wizualny oraz ocena końcowa
Co do sfery wizualnej, producent postanowił nieco odświeżyć design, decydując się na połączenie czerni i szarości, do spółki z w mojej ocenie przyjemnym dla oka wyglądem radiatorów. Jakość wykonania stoi na dobrym poziomie i przyczepić mogę się jedynie do odrobinę zbyt krótkiego termopada z jednej strony, przez co skrajna kość nie ma pełnego kontaktu z radiatorem. Główną atrakcją, ponieważ mamy do czynienia z modelem z dopiskiem RGB, jest naturalnie wielobarwna iluminacja diodami LED z synchronizacją z użyciem podczerwieni. Dzięki temu nie musimy się martwić, że wzory świetlne będą się różnić między modułami, a dla celu dostosowania wyglądu podświetlenia Kingston przygotował program FURY CTRL. Odnośnie ceny, jak pisałem we wstępie, w chwili tworzenia materiału wynosiła 1419 zł, a to jak na parametry fabryczne 6000 MHz CL 32 kwota sensowna. Oczywiście osobna kwestia, którą zostawiam do indywidualnej oceny, to czy warto inwestować w szybsze moduły, gdyż procesory Alder Lake nie skalują się z pamięcią DDR5 specjalnie dobrze. Niemniej przyszłe CPU mogą przynieść poprawę w tej kwestii, a dobry zestaw na solidnych kościach spokojnie posłuży przez długie lata i warto mieć to na uwadze. Reasumując, testowaną pamięć oceniam na cztery i pół gwiazdki, do których dorzucam wyróżnienia design, overclocking oraz rekomendacja. To solidny wybór dla osób szukających szybkich modułów DDR5.
Kingston FURY™ Renegade RGB 2x16 GB DDR5-6000 CL 32
Kingston FURY™ Renegade RGB 2x16 GB DDR5-6000 CL 32 – opinia
Kingston FURY™ Renegade RGB 2x16 GB DDR5-6000 CL 32 – plusy
- Wysoka wydajność na ustawieniach fabrycznych
- Przyjemny dla oka wygląd radiatorów
- Podświetlenie LED RGB z techniką synchronizacji Infrared Sync
- Solidny potencjał OC dzięki kościom Hynix
- Sensowna cena jak na parametry fabryczne 6000 MHz CL 32
- Wieczysta gwarancja
Kingston FURY™ Renegade RGB 2x16 GB DDR5-6000 CL 32 – minusy
- Kontakt kości z radiatorem można by jeszcze poprawić
Cena (na dzień publikacji): od 1419 zł
Gwarancja: wieczysta
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Kingston FURY Renegade RGB 2x16 GB 6000 MHz CL 32. Test pamięci DDR5 o niskich opóźnieniach