LC-Power LC-M34-UWQHD-144-C - test ultrapanoramicznego monitora dla graczy (UWQHD 144 Hz)

LC-Power LC-M34-UWQHD-144-C - test ultrapanoramicznego monitora dla graczy (UWQHD 144 Hz)

LC-Power LC-M34-UWQHD-144-C - Gry (144 Hz / FreeSync)

Dochodzimy w końcu do kwestii ostrości obrazu w ruchu, która w przypadku dynamicznych gier ma niebagatelne znaczenie. Jak powszechnie wiadomo panele VA nie wypadają tu najlepiej i wyraźnie ustępują pola matrycom TN. Zastosowany w LC-M34-UWQHD-144-C oferuje co prawda bardzo wysoką częstotliwość odświeżania, ponieważ wynoszącą natywnie 144 Hz, ale nie determinuje to od razu sukcesu, ponieważ co z tego, że obrazów na ekranie są setki, skoro kuleje ich ostrość. Nie da się ukryć, że pod względem czasu reakcji model VA wypada nieco słabiej od testowanych przez nas w ostatnim czasie gamingowych modeli opartych o panele IPS o tym samym odświeżaniu. Do dyspozycji otrzymujemy jednak dopalacz (nazwany tutaj Response Time), który ma na celu pomóc z tym problemem. Ten oferuje 3 poziomy ustawień (High, Medium i Low) i w naszym wypadku najlepiej sprawdzał się najwyższy poziom, który znacząco poprawia czas reakcji matrycy, a jednocześnie nie skutkuje jeszcze nazbyt dokuczliwym artefaktem overshoot. Ostatecznie więc aspekt ten ocenić trzeba poprawnie i LC-M34-UWQHD-144-C nie ustępuje konkurencji z panelami VA z tego segmentu pod względem radzenia sobie z dynamicznymi obrazami.

FreeSync

Monitor LC-Power obsługuje technikę FreeSync, ale w jej najbardziej podstawowej wersji. W tym przypadku synchronizacja odświeżania działa w zakresie od 48 do 144 Hz i nieco szkoda, że producent nie pokusił się o niższy dolny próg (np. 40 Hz), który przy wysokiej rozdzielczości tego modelu mógłby okazać się przydatny. FreeSync na kartach Radeon działa jednak bez zarzutu, a oferuje też wsparcie dla techniki kompensacji spadków płynności (ang. Low Framerate Compensation - LFC), która niejako niweluje problem wysokiego progu i poprawia płynność działania monitora poniżej 48 kl./s poprzez duplikowanie klatek, kiedy ich liczba spada poniżej minimum dla FreeSync. Generalnie nie mamy żadnych uwag do synchronizacji adaptacyjnej, gdyż działa ona zgodnie z założeniami, eliminując rozrywanie obrazu oraz przycięcia (stuttering). Sprawdziliśmy także działanie tej technologii na kartach NVIDII i działała ono poprawnie.  

LC-Power LC-M34-UWQHD-144-C - Pobór energii

Pozostała już tylko kwestia poboru energii. Monitor LCD najwięcej „prądu” pobiera wtedy, gdy wyświetla białe tło, a jego jasność ustawiona jest na maksimum. Pomiar wykonany watomierzem Whitenergy EKO w takich warunkach pozwala na wskazanie zapotrzebowania szczytowego, które nie zostanie przekroczone podczas codziennego użytkowania. Nie mniej ważne jest zużycie energii w stanie czuwania, kiedy panel jest wygaszony i teoretycznie nie wykonuje żadnej pracy, ale jednocześnie nie został odcięty od gniazdka sieciowego. Jak zatem wypada w tym elemencie LC-M34-UWQHD-144-C? Wyniki tego modelu są zgodne z oczekiwaniami, gdyż przy 34-calowym panelu UWQHD maksymalne zużycie jest wysokie i wynosi 55,8 W, natomiast w stanie czuwania monitor nie odstaje od innych modeli, uzyskując 0,5 W.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: LC-Power LC-M34-UWQHD-144-C - test ultrapanoramicznego monitora dla graczy (UWQHD 144 Hz)

 0