Test nowej wersji NBMiner na GeForce RTX LHR: konkluzje
Jak pokazały testy, nowy tryb wydobycia Ethereum w programie NBMiner istotnie przynosi wymierne korzyści w przypadku kart graficznych GeForce RTX z dopiskiem LHR. Względem standardowego miningu, zysk wydajności wyniósł ok. 27/22/25%, odpowiednio dla RTX 3060, RTX 3070 Ti i RTX 3080 Ti. Natomiast dodatkowy pomiar dla pierwszego z wymienionych GPU, ze sterownikiem w wersji 470.05, wykazał że liczba MH/s z trybem LHR wynosi ok. 68% teoretycznego maksimum, a więc zgodnie z zapowiedziami twórców aplikacji. Jeżeli natomiast chodzi o pobór prądu, jako że czynnikiem ograniczającym był limit mocy, nie ma różnic w tym zakresie między klasycznym wydobyciem a częściowym odblokowaniem, toteż poprawa efektywności miningu wynika bezpośrednio ze wzrostu wydajności. Niemniej jednak, dla zaspokojenia ciekawości postanowiłem sprawdzić ten aspekt również dla RTX-a 3080 Ti z PL podniesionym do maksimum i rezultaty okazały się zaskakujące. W takim warunkach średnie zużycie energii wyniosło 299,06 W kontra 318,3 W - z mniejszą wartością dla nowego trybu LHR. Pozostaje tylko pytanie - skoro ekipie odpowiadającej za NBMiner udało się osiągnąć wyraźnie lepsze wyniki niż zakładała NVIDIA, to czy w dalszej perspektywie możliwe będzie całkowite uwolnienie potencjału wydobycia? Na tym etapie trudno na nie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale pozostając realistą uważam, że jest to bardzo mało prawdopodobne.
Choć nowe wersje NBMinera mocno podnoszą wydajność wydobycia ETH na kartach LHR, nie spodziewam się, by miało to wpływ na decyzje górników.
AMD Radeon RX 6600 XT - Test taniej wersji RDNA 2
Potencjalne konsekwencje dla graczy oraz górników
Inną istotną kwestią jest to, czy omawiane osiągnięcie ma jakieś praktyczne znaczenie w kontekście opłacalności miningu na akceleratorach GeForce RTX LHR. Żeby ją rozjaśnić, trzeba sprawdzić, jakie zyski zapewnia wydobycie Ethereum z zastosowanym trybem LHR - w odniesieniu do alternatywnych monet. Na przykładzie RTX-a 3070 Ti, dzienny zarobek przy ustawieniach takich jak opisane stronę wcześniej oraz polskich cenach energii elektrycznej wynosi ok. 12,12 zł, podczas gdy dla Ravencoin (RVN) i Conflux (CFX) analogiczne wartości to odpowiednio ok. 17,23/15,4 zł. Innymi słowy, nawet z częściowym odblokowaniem mining ETH na kartach graficznych z serii LHR zwyczajnie nie ma sensu, gdyż inne waluty dają lepsze profity. Czy więc gracze mają powody do obaw w związku z nowym wydaniem NBMinera? Odpowiedź jest jednoznaczna - niewątpliwie nie. Kto miał kopać na tych GPU, już dawno to zrobił lub robi nadal, a w przypadku górników noszących się z takim zamiarem tryb LHR nie będzie miał istotnego wpływu na ich decyzję. Rzecz jasna mam tu na myśli osoby robiące odpowiednie rozeznanie w temacie przed dokonaniem inwestycji, a nie takie, które zobaczą chwytliwe nagłówki i tylko na tej podstawie zdecydują się ruszyć z przedsięwzięciem - jak mniemam, ta druga grupa to zdecydowana mniejszość. Na dziś to wszystko i na koniec tradycyjnie zapraszam Czytelników do sekcji komentarzy, gdyż jestem ciekawy Waszej opinii na ten temat.
Sprzęt do testów dostarczyli:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Mining na GeForce RTX LHR - test nowej wersji NBMiner z trybem odblokowującym. Bat na graczy?