MSI Prestige 14 (A12U) - specyfikacja
Procesor
Intel Core i7-1280P to 10 nm (litografia Intel 7) 14-rdzeniowy procesor Alder Lake-P ze wsparciem techniki wielowątkowości współbieżnej SMT, znanej jako Hyper-Threading, co przekłada się na 20 wątków. Skąd taka nietypowa liczba? Wielowątkowość obsługują jedynie rdzenie wydajnościowe, czyli P, których znajdziemy tu sześć, a pozostałe osiem to energooszczędne rdzenie E. Bazowy zegar to skromne 1,8 GHz dla rdzeni P i 1,3 GHz dla rdzeni E, ale za sprawą trybu Turbo CPU jest w stanie rozpędzić się do 4,8 GHz w przypadku tych pierwszych i 3,6 GHz dla tych drugich. Warto od razu dodać, że tak wysokie wartości raczej nie będą tu osiągalne w praktyce. Jeśli chodzi o bazowe TDP, to wynosi 28 W, a maksymalna moc turbo to aż 64 W, a minimalna gwarantowana 20 W. Alder Lake zapewnia również wsparcie dla PCIe 4.0 w laptopach i obsługuje pamięci RAM typu DDR5 4800 MT/s, DDR4 3200 MT/s, LPDDR5 5200 MT/s i LPDDR4x 4267 MT/s. Do tego dochodzi wsparcie dla takich kodeków jak H.265 czy nowe AV1.
_201b5a7df7.png)
Karta graficzna
Laptop MSI otrzymał dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3050, co raczej jest rzadkością w tym segmencie. Co warto podkreślić, dopiero z architekturą Ampere NVIDIA zdecydowała się na włączenie najbardziej podstawowych grafik z serii xx50 do rodziny RTX, co oznacza wsparcie dla ray tracingu i przede wszystkim DLSS, które w tym przypadku może okazać się bardzo przydatne. Karta bazuje na GPU Ampere GA107 z 2048 rdzeniami CUDA oraz 4 GB pamięci VRAM GDDR6 obsługiwanych przez 128-bitową magistralę. Na pokładzie znalazło się również 16 rdzeni RT (Ray Tracing) i 64 rdzenie Tensor do obliczeń opartych o maszynowe uczenie (wykorzystywanych choćby do DLSS), a całości dopełniają 64 jednostki TMU i 40 ROP. GeForce RTX 3050 w laptopach może być konfigurowany w zakresie mocy od 30 W do 80 W i w tym przypadku MSI zdecydowało się praktycznie na najsłabszy wariant o mocy 35 W uzyskiwanej dzięki pomocy Dynamic Boost, czyli technologii przekierowującej część mocy CPU do GPU. Nie powinna więc dziwić bardzo niska deklarowana maksymalna częstotliwość taktowania, wynosząca tylko 1108MHz w trybie boost.
_e7ab63485a.png)
Pamięć operacyjna
Pamięć operacyjną komputera wlutowano w płytę główną, przez co nie można jej ani rozszerzyć, ani wymienić, co niestety stało się standardem w tej klasie laptopów. Producent serwuje 16 GB pamięci LPDDR4X w czterech kościach od SK Hynix o szybkości 4266 MHz i opóźnieniach CL36. Wprawdzie kontroler pamięci w procesorach z rodziny Alder Lake wspiera także RAM typu DDR5, ale producent najwyraźniej zdecydował się na bardziej energooszczędny wariant, co w kontekście testowanego sprzętu nie powinno dziwić. Co zrozumiałe, również do ilości pamięci trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. 16 GB to wartość, która pozwoli na niemalże dowolne otwieranie kart w przeglądarce internetowej, a przy wielu aplikacjach uruchomionych w tle prędzej wyczerpią się możliwości procesora niż podsystemu pamięci. Mimo wszystko, choćby z przyszłościowego punktu widzenia, preferowalibyśmy tradycyjne sloty SODIMM, które pozwalałby na modernizację sprzętu.
_1459d41cf3.png)
Pamięć masowa
W przypadku nośnika danych producent również zdecydował się wykorzystać potencjał platformy Alder Lake, czyli obsługę interfejsu PCIe 4.0 i zainstalował nośnik Micron 3400, który korzysta z tego standardu, co pokazują testy wydajności w popularnym benchmarku. Nośnik bazuje na 176-warstwowych kościach tego samego producenta i autorskim kontrolerze DM02A1. Dysk o pojemności 1 TB oferuje sekwencyjny odczyt na poziomie 6600 MB/s (testy pokazują nawet 6700 MB/s) i zapis 4500 MB/s. Otrzymujemy więc naprawdę wydajny nośnik danych, który sprawdzi się nie tylko na potrzeby systemowego dysku i wydajnego magazynu danych, ale powinien usatysfakcjonować także profesjonalistów zajmujących się renderowaniem czy obróbką danych w wysokich rozdzielczościach. Na płycie głównej nie znajdziemy jednak dodatkowego slotu M.2 na drugi dysk.
_764c4f44ea.png)
Łączność bezprzewodowa
Za łączność bezprzewodową odpowiada karta sieciowa Killer AX1675 od Intela (a konkretniej Rivet Networks, które zostało wykupione przez giganta z Santa Clara), która zapewnia wsparcie zarówno dla Bluetooth 5.2, jak i Wi-Fi 6E 2×2. Szybki test potwierdził wysokie prędkości Wi-Fi, transfery sięgały w naszym przypadku nawet 1341 Mb/s. Nie odnotowaliśmy też żadnych problemów ze stabilnością połączenia czy siłą sygnału.
Oprogramowanie
MSI Modern 15 dostarczany jest z systemem operacyjnym Microsoft Windows 11 Home w wersji 64-bitowej (dla firm MSI poleca jednak OS w wersji Pro). Poza tym na dysku notebooka znajduje się aplikacja MSI Center Pro i jest to swoiste centrum zarządzania laptopem, ale pełni też rolę diagnostyczną i monitorującą. Program pozwala wybrać profil wydajnościowy (jest też opcja automatyczna z wykorzystaniem AI) czy tryb ładowania baterii, ale możemy tu również zwolnić miejsce na dysku (usuwanie plików tymczasowych), skonfigurować punkt przywracania systemu czy przeanalizować wydajność systemu z ostatniej godziny. Opcji jest naprawdę sporo i aplikacja okazuje się użyteczna.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test MSI Prestige 14 (A12U) - GeForce RTX 3050 w ultrasmukłym laptopie. Co mogło pójść nie tak?