Test MSI Prestige 14 (A12U) - GeForce RTX 3050 w ultrasmukłym laptopie. Co mogło pójść nie tak?

Test MSI Prestige 14 (A12U) - GeForce RTX 3050 w ultrasmukłym laptopie. Co mogło pójść nie tak?

MSI Prestige 14 (A12U) - specyfikacja

Procesor

Intel Core i7-1280P to 10 nm (litografia Intel 7) 14-rdzeniowy procesor Alder Lake-P ze wsparciem techniki wielowątkowości współbieżnej SMT, znanej jako Hyper-Threading, co przekłada się na 20 wątków. Skąd taka nietypowa liczba? Wielowątkowość obsługują jedynie rdzenie wydajnościowe, czyli P, których znajdziemy tu sześć, a pozostałe osiem to energooszczędne rdzenie E. Bazowy zegar to skromne 1,8 GHz dla rdzeni P i 1,3 GHz dla rdzeni E, ale za sprawą trybu Turbo CPU jest w stanie rozpędzić się do 4,8 GHz w przypadku tych pierwszych i 3,6 GHz dla tych drugich. Warto od razu dodać, że tak wysokie wartości raczej nie będą tu osiągalne w praktyce. Jeśli chodzi o bazowe TDP, to wynosi 28 W, a maksymalna moc turbo to aż 64 W, a minimalna gwarantowana 20 W. Alder Lake zapewnia również wsparcie dla PCIe 4.0 w laptopach i obsługuje pamięci RAM typu DDR5 4800 MT/s, DDR4 3200 MT/s, LPDDR5 5200 MT/s i LPDDR4x 4267 MT/s. Do tego dochodzi wsparcie dla takich kodeków jak H.265 czy nowe AV1. 

Intel Core i7-1280P

Karta graficzna

Laptop MSI otrzymał dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3050, co raczej jest rzadkością w tym segmencie. Co warto podkreślić, dopiero z architekturą Ampere NVIDIA zdecydowała się na włączenie najbardziej podstawowych grafik z serii xx50 do rodziny RTX, co oznacza wsparcie dla ray tracingu i przede wszystkim DLSS, które w tym przypadku może okazać się bardzo przydatne. Karta bazuje na GPU Ampere GA107 z 2048 rdzeniami CUDA oraz 4 GB pamięci VRAM GDDR6 obsługiwanych przez 128-bitową magistralę. Na pokładzie znalazło się również 16 rdzeni RT (Ray Tracing) i 64 rdzenie Tensor do obliczeń opartych o maszynowe uczenie (wykorzystywanych choćby do DLSS), a całości dopełniają 64 jednostki TMU i 40 ROP. GeForce RTX 3050 w laptopach może być konfigurowany w zakresie mocy od 30 W do 80 W i w tym przypadku MSI zdecydowało się praktycznie na najsłabszy wariant o mocy 35 W uzyskiwanej dzięki pomocy Dynamic Boost, czyli technologii przekierowującej część mocy CPU do GPU. Nie powinna więc dziwić bardzo niska deklarowana maksymalna częstotliwość taktowania, wynosząca tylko 1108MHz w trybie boost.

GeForce RTX 3050

Pamięć operacyjna

Pamięć operacyjną komputera wlutowano w płytę główną, przez co nie można jej ani rozszerzyć, ani wymienić, co niestety stało się standardem w tej klasie laptopów. Producent serwuje 16 GB pamięci LPDDR4X w czterech kościach od SK Hynix o szybkości 4266 MHz i opóźnieniach CL36. Wprawdzie kontroler pamięci w procesorach z rodziny Alder Lake wspiera także RAM typu DDR5, ale producent najwyraźniej zdecydował się na bardziej energooszczędny wariant, co w kontekście testowanego sprzętu nie powinno dziwić. Co zrozumiałe, również do ilości pamięci trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. 16 GB to wartość, która pozwoli na niemalże dowolne otwieranie kart w przeglądarce internetowej, a przy wielu aplikacjach uruchomionych w tle prędzej wyczerpią się możliwości procesora niż podsystemu pamięci. Mimo wszystko, choćby z przyszłościowego punktu widzenia, preferowalibyśmy tradycyjne sloty SODIMM, które pozwalałby na modernizację sprzętu. 

MSI Prestige 14 - RAM

Pamięć masowa

W przypadku nośnika danych producent również zdecydował się wykorzystać potencjał platformy Alder Lake, czyli obsługę interfejsu PCIe 4.0 i zainstalował nośnik Micron 3400, który korzysta z tego standardu, co pokazują testy wydajności w popularnym benchmarku. Nośnik bazuje na 176-warstwowych kościach tego samego producenta i autorskim kontrolerze DM02A1. Dysk o pojemności 1 TB oferuje sekwencyjny odczyt na poziomie 6600 MB/s (testy pokazują nawet 6700 MB/s) i zapis 4500 MB/s. Otrzymujemy więc naprawdę wydajny nośnik danych, który sprawdzi się nie tylko na potrzeby systemowego dysku i wydajnego magazynu danych, ale powinien usatysfakcjonować także profesjonalistów zajmujących się renderowaniem czy obróbką danych w wysokich rozdzielczościach. Na płycie głównej nie znajdziemy jednak dodatkowego slotu M.2 na drugi dysk. 

MSI Prestige 14

Łączność bezprzewodowa

Za łączność bezprzewodową odpowiada karta sieciowa Killer AX1675 od Intela (a konkretniej Rivet Networks, które zostało wykupione przez giganta z Santa Clara), która zapewnia wsparcie zarówno dla Bluetooth 5.2, jak i Wi-Fi 6E 2×2. Szybki test potwierdził wysokie prędkości Wi-Fi, transfery sięgały w naszym przypadku nawet 1341 Mb/s. Nie odnotowaliśmy też żadnych problemów ze stabilnością połączenia czy siłą sygnału. 

Oprogramowanie

MSI Modern 15 dostarczany jest z systemem operacyjnym Microsoft Windows 11 Home w wersji 64-bitowej (dla firm MSI poleca jednak OS w wersji Pro). Poza tym na dysku notebooka znajduje się aplikacja MSI Center Pro i jest to swoiste centrum zarządzania laptopem, ale pełni też rolę diagnostyczną i monitorującą. Program pozwala wybrać profil wydajnościowy (jest też opcja automatyczna z wykorzystaniem AI) czy tryb ładowania baterii, ale możemy tu również zwolnić miejsce na dysku (usuwanie plików tymczasowych), skonfigurować punkt przywracania systemu czy przeanalizować wydajność systemu z ostatniej godziny. Opcji jest naprawdę sporo i aplikacja okazuje się użyteczna. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test MSI Prestige 14 (A12U) - GeForce RTX 3050 w ultrasmukłym laptopie. Co mogło pójść nie tak?

 0