NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER oraz RTX 2070 SUPER. Test nowych Turingów

NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER oraz RTX 2070 SUPER. Test nowych Turingów

Test GeForce RTX 2060/2070 SUPER: budowa

Opisywane NVIDIA GeForce RTX 2060/2070 SUPER Founders Edition to relatywnie krótkie karty graficzne - całość liczy sobie odpowiednio 23 oraz 26,5 cm. Ponadto obie konstrukcje zajmują w obudowie dokładnie dwa sloty, w przeciwieństwie do wielu wariantów autorskich, które - z uwagi na sporą wysokość chłodzenia - często blokują także trzeci slot. Zatem można powiedzieć, że produkty zielonych charakteryzują się, jak na dzisiejsze standardy, kompaktowymi rozmiarami. Wykorzystany system chłodzenia jest rozwiązaniem kompletnym, które dba o optymalne warunki pracy zarówno jądra krzemowego, jak i pamięci GDDR6 oraz sekcji zasilania. Cooler posiada miedzianą podstawę, zaś do usprawnienia transferu ciepła wykorzystuje rurki heatpipe (dla GeForce RTX 2060 SUPER) lub komorę parową (dla RTX 2070 SUPER). Wymuszaniem przepływu powietrza zajmują się natomiast dwa wentylatory o średnicy 90 mm, które (niestety) nie potrafią pracować w trybie półpasywnym. Całość utrzymana jest w klasycznej kolorystyce, wykorzystującej odcienie szarości oraz czerń, do spółki z lustrzaną powierzchnią między "śmigłami" (to akurat nowość).

NVIDIA GeForce RTX 2060/2070 SUPER Founders Edition - front

GeForce RTX 2060/2070 SUPER: rewers karty, złącza zasilania, podświetlenie

Rewers testowanych kart utrzymany jest w podobnie minimalistycznym tonie jak ich front. NVIDIA postawiła na prostą płytkę usztywniającą (ang. backplate), wykonaną z szarego plastiku. Jedynym ozdobnikiem jest oznaczenie modelu, aczkolwiek egzemplarze sprzedażowe mają także naklejki, m.in. z numerem seryjnym. Zaczynając od słabszego wariantu, za zasilanie odpowiedzialna jest pojedyncza wtyczka 8-pin, umieszczona w nietypowym miejscu - patrząc od frontu, jest to prawa strona chłodzenia. Natomiast dla wydajniejszego akceleratora producent przewidział kombinację 8-pin oraz 6-pin. Jako, że GeForce RTX 2070 SUPER wykorzystuje układ TU104, na szczycie tego modelu znalazł się interfejs NVLink, za pomocą którego realizowane są obecnie konfiguracje Multi-GPU, a więc w przypadku zielonej strony mocy mowa o SLI. Naturalnie RTX 2060 SUPER w dalszym ciągu pozbawiony jest tego przywileju. Jeżeli natomiast chodzi o podświetlenie, to jedynym akcentem związanym z iluminacją jest napis GEFORCE RTX, który świeci się na kolor zielony.

NVIDIA GeForce RTX 2060/2070 SUPER Founders Edition - top

GeForce RTX 2060/2070 SUPER: złącza wideo

W temacie złącz wideo mamy niemal tradycyjny pakiet rodziny GeForce RTX. Niemal, gdyż producent postanowił zastąpić w tańszym modelu trzecie wyjście DisplayPort 1.4 starszym DVI-D (droższy wariant realizuje je za pomocą dołączonej przejściówki). Poza tym każda z testowanych kart może się pochwalić pojedynczym portem HDMI 2.0b oraz charakterystycznym USB Type-C. Obecność tego ostatniego jest ściśle związana ze standardem VirtualLink, zaprojektowanym pod kątem wyświetlaczy wirtualnej rzeczywistości (VR). Jako, że specyfikacja USB-C (nowsza nazwa) przewiduje tryb alternatywny, za pomocą którego można przesłać sygnał DisplayPort (i nie tylko, bo HDMI również), takie posunięcie wydaje się naturalnym biegiem rzeczy. Ogólnie rzecz ujmując, można więc powiedzieć, że pakiet złącz udostępniany przez opisywane modele jest bardzo uniwersalny, obejmując praktycznie wszystkie możliwe standardy, za wyjątkiem archaicznego i analogowego D-Sub, od którego NVIDIA odeszła już w poprzedniej generacji (Pascal).

NVIDIA GeForce RTX 2060/2070 SUPER Founders Edition - złącza wideo

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER oraz RTX 2070 SUPER. Test nowych Turingów

 0