Test Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC. Cisza, wydajność i światełka

Test Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC. Cisza, wydajność i światełka

Test Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC: konkluzje

Jeżeli chodzi o wydajność, karta Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC wypadła bardzo dobrze i jest nowym liderem zestawienia, ze średnią przewagą nad dotychczas najszybszą GIGABYTE GAMING OC w wysokości 0,7%. Taki rezultat to zasługa wysokiego papierowego zegara Boost, jak i dobrej jakości jądra krzemowego, które trafiło do sampla testowego. Przy czym warto podkreślić, że różnica pomiędzy dzisiejszym bohaterem a najwolniejszym akceleratorem to ledwie 2,4%, ergo nie jest to aspekt, na który podczas podejmowania decyzji zakupowych warto zwracać większą uwagę. Co do poboru prądu, przy ustawieniach fabrycznych pod obciążeniem wynosi typowo ok. 420 W i jak na oferowaną wydajność takie zużycie energii jest zrozumiałe. Niemniej należy pamiętać, że to dużo dodatkowego ciepła w obudowie, w związku z czym absolutnie konieczne jest zadbanie o odpowiednią wentylację wnętrza. Przechodząc do podkręcania, rdzeń udało się przyspieszyć o 195 MHz, a pamięć przetaktować do 1488 MHz. W połączeniu z limitem mocy podbitym do 500 W, zapewniło to średni wzrost wydajności równy 5,6%. Przy czym muszę nadmienić, że inne modele pozwalają podnieść PL wyżej niż propozycja Palita, co z punktu widzenia osiągów ma znaczenie pomijalne, ale może stanowić kłopot dla najbardziej bezkompromisowych entuzjastów, dla których każdy FPS jest warty nawet drastycznego pogorszenia efektywności energetycznej.

Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC to karta nie tylko o ciekawym wyglądzie, ale również dobrze spisująca się w praktyce, dzięki niskim temperaturom i hałasowi.

Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC - test karty graficznej

 Test GPU w Stray. Kocie przygody o umiarkowanych wymaganiach

Wygląd karty, jakość wykonania, układ chłodzenia oraz ocena końcowa

W temacie jakości wykonania recenzowanej karty nie mam uwag, tj. producent nie zapomniał o metalowej płytce usztywniającej (ang. backplate), a osłona chłodzenia też jest wzmocniona metalowymi elementami. Za to aspekt stylistyczny moim zdaniem wyróżnia ten model na tle rywali, za sprawą ciekawego wzoru w okolicy wentylatorów, który jest podświetlany diodami LED ARGB. Poza tym iluminowane jest logo GeForce RTX i GameRock na szczycie konstrukcji, tak więc fani wielobarwnego szaleństwa powinni być usatysfakcjonowani, tym bardziej, że producent dodał opcję synchronizacji z płytą główną (patrz 2. strona). Jeśli chodzi o chłodzenie, rozwiązanie zaprojektowane przez Palita zapewnia nienaganne warunki termiczne GPU oraz pamięci VRAM i pochwalić należy także fabryczną krzywą obrotów, dzięki której kultura pracy jest wysoka. A jak pokazały uzupełniające pomiary przy wyrównanych poziomach głośności, cooler jest bardzo konkurencyjny w starciu np. z GIGABYTE GAMING czy KFA2 SG, choć do akceleratorów pokroju ASUS TUF GAMING czy MSI SUPRIM trochę brakuje, co jednak nie zmienia faktu, że trudno się do tego aspektu przyczepić. Reasumując, nota końcowa to cztery i pół gwiazdki, plus wyróżnienia design oraz rekomendacja. Jeżeli chcecie wydać ponad 10000 zł za GeForce'a RTX 4090, to karta od Palita jest jedną z tych, które można bez obaw brać pod uwagę.

 

Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC

Ocena karty graficznej Palit GeForce RTX 4090 GameRock OCOcena karty graficznej Palit GeForce RTX 4090 GameRock OCOcena karty graficznej Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC

Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC - opinia

Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC - plusy

  • Bezapelacyjnie najszybsze GPU na rynku (ponad 50% wzrostu względem RTX 3090 Ti)
  • Poprawa efektywności energetycznej w porównaniu do Ampere
  • Całkiem niezłe możliwości podkręcania (5,6% przyrostu FPS)
  • Solidne chłodzenie (niskie temperatury i dobra kultura pracy)
  • Wysoka jakość wykonania oraz interesujący wygląd
  • Podświetlenie LED z ARGB
  • Sprzętowe wsparcie śledzenia promieni oraz DLSS 3.0
  • Sporo nowych funkcjonalności w architekturze
  • Wysoka wydajność RT i doskonałe wyniki w renderingu
  • Aż 24 GB pamięci VRAM
  • Sprzętowy koder wideo nowej generacji ze wsparciem AV1

Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC - minusy

  • Wzrost efektywności energetycznej mógłby być bardziej okazały
  • Ponad 400 W dodatkowego ciepła w obudowie i pokoju to spory problem
  • Bardzo wysoka cena zakupu (ponad 10000 zł) i ograniczona dostępność
  • Limit mocy można podnieść tylko do 500 W
  • Ogromne gabaryty testowanej karty graficznej

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC - test karty graficznej

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Palit GeForce RTX 4090 GameRock OC. Cisza, wydajność i światełka

 0