Patriot Viper VP4100, Corsair MP600 i Gigabyte Aorus NVMe Gen4 - pojedynek

Patriot Viper VP4100, Corsair MP600 i Gigabyte Aorus NVMe Gen4 - pojedynek

Patriot Viper VP4100, Corsair MP600 i Gigabyte Aorus NVMe Gen4 - Podsumowanie

I tak dochodzimy do podsumowania, gdzie w pierwszej kolejności prezentujemy ogólne wnioski na temat nowych dysków PCIe 4.0 dedykowanych platformie X570 i procesorom Ryzen 3000. Musimy przede wszystkim powtórzyć, że wpływ platformy na wydajność tych nośników jest praktycznie zerowy, gdyż różnice są przeważnie nieodczuwalne, a zdarza się nawet, że lepiej współpracują one z platformą Intela, gdzie znajdziemy przecież jedynie interfejs PCIe 3.0. Co więcej, Patriot Viper VP4100, Corsair MP600 i Gigabyte Aorus NVMe Gen4 to praktycznie bliźniacze konstrukcje pod względem wykorzystanych komponentów (kontroler i pamięci), co przekłada się na niemal identyczną wydajność w przeważającej większości praktycznych testów. Nieco inaczej ma się sytuacja w testach syntetycznych, ale te nie mają większego znaczenia z punktu widzenia użytkownika. Pochwalić trzeba również, że żaden z nośników nie miał problemów z osiągami po przekroczeniu 80% zapełnienia (jeśli pojawiały się tu jakieś spadki, to raczej znikome).

Patriot Viper VP4100, Corsair MP600 i Gigabyte Aorus NVMe Gen4 to praktycznie bliźniacze konstrukcje pod względem wykorzystanych komponentów (kontroler i pamięci), co przekłada się na niemal identyczną wydajność w przeważającej większości praktycznych testów.

Patriot Viper VP4100, Corsair MP600 i Gigabyte Aorus NVMe Gen4 -

Co jednak najważniejsze, fakt, że dyski te nie potrafią jeszcze wykorzystać potencjału nowego interfejsu, nie oznacza wcale, że są to nieudane produkty, wręcz przeciwnie. Otrzymujemy bowiem jedne z najwydajniejszych dysków SSD na rynku, a na pewno najwydajniejsze nośniki z pamięciami TLC. Różnica jest naprawdę odczuwalna (szczególnie podczas kopiowania dużych pakietów danych) i tym samym jest to świetna propozycja dla entuzjastów czy profesjonalistów pracujących na dużych plikach, dla których liczy się każda sekunda i oczekują oni bezkompromisowych osiągów. Fakt, że PCIe 4.0 nie daje praktycznie żadnych bonusów, uznać można zaś za atut, gdyż nie musimy wymieniać platformy, by docenić możliwości tych dysków. Nie bez znaczenia jest też pięcioletnia gwarancja oraz 1800 TBW, przez co otrzymujemy nie tylko jedne z najwydajniejszych, ale i jedne z najbardziej wytrzymałych SSD obecnej generacji. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że niewiele wolniejsze dyski możemy kupić za kilkaset złotych mniej i z tego powodu żaden z dysków nie otrzymał od nas odznaczenia opłacalności i rekomendacji, co nie oznacza, że zakup takiego dysku kompletnie mija się z celem.

Patriot Viper VP4100

Patriot Viper VP4100 wyróżnia się na tle konkurentów przede wszystkim niskoprofilową konstrukcją radiatora, dzięki czemu dysk bez problemu mieści się pod kartą graficzną, czego nie można powiedzieć o rywalach. Poza tym, model Patriota pochwalić może się najlepszymi parametrami specyfikacji, co widać zresztą w testach syntetycznych (w rzeczywistych różnica ta się zaciera). Pochwalić trzeba również bardzo dobre wykonanie i skuteczne chłodzenie, ale zabrakło sprzętowego szyfrowania AES256 (choć jest Pyrite). Dysk jeszcze nie trafił do sprzedaży (pojawić ma się w sklepach lada moment), ale docierają do nas informacje, że jego polska cena wynosić będzie ok. 1000 zł za 1 TB model, co oznacza, że może to być najtańszy z nośników PCIe 4.0 na rynku. Ba, więcej zapłacić trzeba obecnie choćby za 970 EVO Plus od Samsunga o takiej pojemności (nie wspominając o wariancie Pro). Jeśli więc poszukujecie najwydajniejszych rozwiązań na rynku, to Viper VP4100 może okazać się najrozsądniejszym wyborem. 

Patriot Viper VP4100

 Świetna wydajność rzeczywista, bardzo dobra jakość wykonania, efektywny radiator, konkurencyjna cena (spośród modeli PCIe 4.0), teoretycznie najlepsze parametry, wysokie współczynniki TBW i MTBF, niskoprofilowa konstrukcja radiatora umożliwia montaż pod GPU, wyniki w benchmarkach syntetycznych (szczególnie zapis sekwencyjny)

 Radiator uniemożliwia montaż w laptopach, brak realnych korzyści wynikających z zastosowania PCIe 4.0, wysoka cena

Cena (na dzień publikacji): ok. 1050 zł 

Gwarancja: 60 miesięcy

   

Corsair MP600 

Produkt firmy Corsair to przede wszystkim świetne wykonanie. Generalnie trudno napisać cokolwiek więcej na temat tego nośnika, ponieważ nie wyróżnia się on niczym szczególnym. Trzeba też mieć na względzie, że jego radiator jest naprawdę wysoki i nie tylko uniemożliwia montaż w laptopie, ale może też utrudnić zastosowanie wraz z niektórymi desktopami (na pewno nie zmieści się zaraz pod grafiką). Jego wydajność jest jednak na identycznym poziomie jak u konkurentów, czyli bardzo wysokim, a zastosowane chłodzenie okazało się być skuteczne. Nie zabrakło tu też wsparcia dla szyfrowania, a cena za 1 TB wydaje się być umiarkowana (oczywiście biorąc pod uwagę podatek od nowości), ponieważ wynosi 1099 zł.  

Corsair MP600 

 Świetna wydajność rzeczywista, bardzo dobra jakość wykonania, efektywny radiator, bardzo wysokie współczynniki TBW i MTBF, wyniki w benchmarkach syntetycznych (szczególnie zapis sekwencyjny) 

 Radiator uniemożliwia montaż w laptopach czy pod GPU, brak realnych korzyści wynikających z zastosowania PCIe 4.0, wysoka cena

Cena (na dzień publikacji): ok. 1099 zł 

Gwarancja: 60 miesięcy

 

Gigabyte Aorus NVMe Gen4 SSD

Propozycja Gigabyte stawia na nieco bardziej kontrowersyjny design, ponieważ zamiast typowej stonowanej stylistyki tajwański producent zdecydował się na masywny miedziany radiator, który przy okazji jest niezwykle skuteczny. Nam takie wzornictwo przypadło do gustu, ale jest to kwestia indywidualnych preferencji. Warto wspomnieć, że Gigabyte jako jedyny oferuje dedykowane oprogramowanie, a nie zapomniał też o wsparciu standardów szyfrowania. Wydajność także nie zawodzi (pomijając kwestię braku wzrostów na PCIe 4.0), ale cena jest już nieco wyższa niż w przypadku rywali, gdyż wynosi 1149 zł. Jest to ciekawa propozycja dla osób, które lubią, gdy ich sprzęt wyróżnia się wizualnie. 

Gigabyte Aorus NVMe Gen4 SSD

 Świetna wydajność rzeczywista, bardzo dobra jakość wykonania, efektywny radiator, bardzo wysokie współczynniki TBW i MTBF, design, wyniki w benchmarkach syntetycznych (szczególnie zapis sekwencyjny)

 Radiator uniemożliwia montaż w laptopach czy pod GPU, brak realnych korzyści wynikających z zastosowania PCIe 4.0, wysoka cena

Cena (na dzień publikacji): ok. 1150 zł 

Gwarancja: 60 miesięcy

Pokaż / Dodaj komentarze do: Patriot Viper VP4100, Corsair MP600 i Gigabyte Aorus NVMe Gen4 - pojedynek

 0