POCO X6, czyli tak się robi smartfony ze średniej półki. To kolejny hit

POCO X6, czyli tak się robi smartfony ze średniej półki. To kolejny hit

Dawno już nie miałam okazji sprawdzić serii X od POCO, bo ostatni model z tej rodziny, jaki przyszło mi testować, to hitowe X3 Pro z 2021 roku, które było przy okazji jednym z pierwszych smartfonów recenzowanych przeze mnie na ITHardware.pl. Tymczasem na rynku niedawno zadebiutowała już szósta odsłona tych urządzeń, które niezmiennie cieszą się ogromną popularnością użytkowników, kusząc świetnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. Czy kontynuuje ona tradycję poprzedników? Wiele na to wskazuje, bo wystarczy rzut oka na cenę na poziomie 1499 PLN i specyfikację POCO X6, żeby przekonać się, że o ile nie pojawią się jakieś problemy z implementacją, producent będzie miał w portfolio kolejny hit. 

Wystarczy rzut oka na cenę na poziomie 1499 PLN i specyfikację POCO X6, żeby przekonać się, że o ile nie pojawią się jakieś problemy z implementacją, producent będzie miał w portfolio kolejny hit. 

 realme C67 - test i recenzja "nowego mistrza tanich smartfonów"

POCO X6 oferuje 6,67-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości 2712 x 1220 pikseli i częstotliwości odświeżania 120 Hz, który obsługuje Dolby Vision i HDR10+, a do tego przyciemnianie PWM 1920 Hz. Pod jego maską znajdziemy zaś produkowany w 4 nm procesie technologicznym układ Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 z GPU Adreno 710, wspomagany przez aż 12 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci na dane, czyli wartości typowe raczej dla sporo droższych urządzeń. Do tego możemy liczyć na 16 MP kamerkę przednią, 64 MP obiektyw główny z OIS, 8 MP obiektyw ultraszerokokątny i 2 MP makro, głośniki stereo, baterię o pojemności 5100 mAh z szybkim ładowaniem 67W oraz Android 13 z MIUI 14. 

Specyfikacja POCO X6
Wyświetlacz 6,67 cala, 20:9, 2712x1220 pikseli, AMOLED, 446 ppi, 120 Hz
Procesor Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (4x Cortex-A78 2.4 GHz i  4x Cortex-A55 1.95 GHz), GPU: Adreno 710
Pamięć wewnętrzna 12 GB RAM + 512 GB ROM
Pamięć zewnętrzna nie
Aparat tylny 64 Mpx + 8 Mpx + 2 Mpx, OIS
Aparat przedni 16 Mpx
Bateria 5100 mAh, szybkie ładowanie 67W
Połączenia Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, 2,4G, 5G, Bluetooth: 5.2, NFC, dualSIM 5G
Czujniki czytnik linii papilarnych, akcelometr, czujnik oświetlenia, czujnik zbliżeniowy, e-kompas
Złącza USB typu C (2.0)
System operacyjny  Android 13/MIUI14
Wymiary 161.2 x 74.3 x 8 mm
Waga 181 g

POCO X6 - wygląd i jakość wykonania

POCO X6 przychodzi zapakowane dokładnie tak samo jak smartfony realme, dzieląc z nimi nie tylko żółto-czarną kolorystykę czy brak grafik prezentujących produkt na pudełku, ale i zawartość zestawu. Nie będę tu jednak narzekać, szczególnie na to drugie, bo oznacza to, że poza samym smartfonem, szpilką do otwierania tacki na karty SIM i przewodem USB typu A do USB typu C, dostajemy szybką ładowarkę 67W oraz niezwykle praktyczne etui ochronne. Jeśli zaś chodzi o sam telefon, to robi całkiem pozytywne pierwsze wrażenie - relatywnie smukła konstrukcja z płaskimi ramkami bocznymi, cienkimi ramkami wokół ekranu i dużą wyspą aparatów z jeszcze większymi obiektywami z pewnością może się podobać.

Co prawda niewiele tu oryginalności, bo na podobną stylistykę inspirowaną iPhone’ami decyduje się ostatnio mnóstwo producentów, a do tego przy bezpośrednim kontakcie wychodzi na jaw, że urządzenie jest w całości wykonane z tworzywa sztucznego, ale mamy przecież do czynienia z dolną sekcją średniej półki cenowej. Co więcej, producent zadbał o materiały dobrej jakości i staranne ich spasowanie, a także ochronę przed pyłem i zachlapaniem (certyfikat IP54), więc pod tym względem trudno POCO X6 cokolwiek zarzucić. 

Do tego urządzenie dobrze leży w dłoni i pomimo gładkich plecków oraz sporego rozmiaru (161.2 x 74.3 x 8.0 mm przy wadze 181 gramów) nie ma tendencji do wyślizgiwania się z niej - ma za to tendencję do zbierania odcisków palców, ale przy wykończeniu w połysku trudno oczekiwać czegokolwiek innego. Jeśli zaś chodzi o rozkład elementów na ramce, to lewa strona jest pusta, na prawej znajdują się przyciski zasilania oraz regulacji głośności, na dole złącze USB typu C, mikrofon, grill głośnika multimedialnego i tacka SIM, a na górze złącze słuchawkowe 3,5 mm jack, moduł podczerwieni, drugi mikrofon i grill górnego głośnika (do rozmów i elementu zestawu stereo).

POCO X6 - ekran

Ekran jest z pewnością jedną z najmocniejszych stron POCO X6, bo producent wyposażył smartfon w 6,67-calowy panel AMOLED - chroniony przez Gorilla Glass Victus - o rozdzielczości 2712x1220 pikseli i odświeżaniu 120 Hz, możemy też liczyć na zagęszczenie pikseli na poziomie 446 ppi, przyciemnianie PWM 1920, dzięki któremu minimalizuje zmęczenie oka czy wsparcie dla Dolby Vision oraz HDR10+. Jeśli zaś chodzi o jasność, to według oficjalnych danych możemy liczyć na szczytową na poziomie 1800 nitów, ale tej większość z nas w codziennych scenariuszach nie zobaczy i maksymalną 1200 nitów, ale ta z kolei wymaga włączenia „Trybu słonecznego” - po manualnym ustawieniu suwaka jasności na maksimum udało nam się z kolei zobaczyć nieco ponad 500 nitów. Złego słowa nie powiem też o jasności minimalnej, która pozwala na komfortowe użytkowanie nawet w zupełnych ciemnościach oraz automatycznej, która szybko i trafnie dopasowuje się do panujących warunków. 

W efekcie otrzymujemy więc naprawdę udany wyświetlacz, oferujący świetne odwzorowanie kolorów, kontrast czy kąty widzenia i to niezależnie od okoliczności, w jakich go użytkujemy, dzięki czemu codzienne korzystanie z POCO X6 to po prostu czysta przyjemność. W ustawieniach czeka zaś kilka opcji, dzięki którym lepiej dopasujemy go do swoich potrzeb, jak tryb jasny i ciemny (ręcznie, od zachodu do wschodu słońca i według harmonogramu), tryb czytania (ochrona wzroku z takimi samymi opcjami włączenia jak tryb ciemny), schemat kolorów (Żywe, Nasycone, Standardowy i Ustawienia zaawansowane z możliwością wyboru między P3 i sRGB oraz suwakami RGB, HSV, kontrastem i gammą) i ich temperatury (domyślne, ciepłe, chłodne i własny) oraz częstotliwości odświeżania (Domyślne, czyli adaptacyjna lub Personalizuj, czyli 60/120 Hz do wyboru). Mamy też opcję zmiany rozmiaru tekstu i czcionki oraz dopasowania trybu Always-On Display w zakresie długości czasu wyświetlania informacji, wyświetlanych motywów, tła, zegara czy animacji powiadomień (podświetlane krawędzie).

POCO X6 - wydajność

Za wydajność POCO X6 odpowiada produkowany w 4 nm procesie technologicznym 8-rdzeniowy układ Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (4x Cortex-A78 2,4 GHz i 4x Cortex-A55 1,95 GHz) z GPU Adreno 710, wspomagany przez aż 12 GB pamięci RAM LPDDR4 i 512 GB pamięci na dane UFS 2.2. I muszę przyznać, że taka kombinacja bardzo dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu i sprawia, że nowość POCO jest naprawdę uniwersalnym smartfonem ze średniej półki cenowej - system działa płynnie, nie ma mowy o przycięciach, długim oczekiwaniu na włączenie aplikacji czy problemach z wielozadaniowością. 

Zastosowany układ oferuje też takie opcje łączności, jak dual SIM 5G, dwuzakresowe WiFi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), NFC, Bluetooth 5.2 oraz nawigacji (GPS, GLONASS, BDS) - podczas testów nie miałam problemów z żadną z nich, zarówno szybkością, jak i stabilnością połączeń. Na plus zaliczyć należy również fakt, że telefon nie ma w zwyczaju nadmiernie się nagrzewać i podczas benchmarku AnTuTu obudowa osiąga maksymalnie 39,9 stopni (co potwierdza zdjęcie z kamery termowizyjnej InfiRay), a zaraz po jego zakończeniu temperatura podzespołów wynosi 37℃ dla CPU i 34,5℃ dla baterii - temperatura podzespołów w czasie spoczynku to odpowiednio. Test w programie CPU Throttling Test pokazuje też, że zastosowany procesor nie ma problemów z throttlingiem termicznym i wydajność jego rdzeni spada maksymalnie do 93% (powoli i równo, bez większych skoków).

POCO X6 - możliwości fotograficzne

Chociaż POCO X6 próbuje sugerować wyglądem wyspy na aparaty i samych obiektywów, że jest fotograficznym smartfonem, to w rzeczywistości na pleckach czeka dość typowy zestaw z 64 MP obiektywem głównym (f/1,79, 1.4μm), 8 MP obiektywem ultraszerokokątnym (f/2.2, 118°) i 2 MP makro (f/2.4) - do kompletu jest też 16 MP kamerka przednia (f/2.5). W tej półce cenowej trudno jednak oczekiwać więcej, szczególnie że jednostka główna (OmniVision OV64B) dostarcza naprawdę dobrej jakości zdjęcia, nie dając powodów do narzekania na szczegółowość, odwzorowanie kolorów czy rozpiętość tonalną. Co prawda po zmroku radzi sobie zdecydowanie gorzej, a na fotkach często widoczna jest też typowa dla tańszych smartfonów pomarańczowo-czerwona poświata, ale na plus zaskakuje za to niemal bezstratny zoom 2x (przy 4x spadek jakości jest już mocno widoczny). Przy obiektywie ultraszerokokątnym 8 MP jest zgodnie z oczekiwaniami, bo tego typu jednostki dość powszechnie spotkać można w tej i budżetowej półce cenowej, podobnie zresztą jak 2 MP bardzo kapryśne makro. Nieco więcej oczekiwać można było też od kamerki przedniej, ale biorąc pod uwagę cenę i pozostałe elementy POCO X6, gdzieś kompromisów należało się spodziewać, a możliwości fotograficzne często są pierwszym wyborem producentów. 

W zakresie wideo możemy liczyć na maksymalnie 4K w 30 klatkach, ale jeśli chcemy skorzystać ze stabilizacji, to ograniczeni jesteśmy do 1080p w 30 klatkach. Próbki poniżej:

POCO X6 - oprogramowanie i bateria

Oprogramowanie

POCO X6 działa pod kontrolą Androida 13 z nakładką interfejsu użytkownika MIUI 14, którą widzieliśmy już choćby w Xiaomi 13T czy Xiaomi 13 Lite, choć w tym ostatnim w nieco okrojonej wersji. Zamiast więc się powtarzać, zainteresowanych odsyłam do tych tekstów, a tu wspomnę tylko, że producent wciąż nie poprawił jednak drobnych problemów z tłumaczeniem, więc część opisów wciąż jest po angielsku. Na plus zaliczyć można za to fakt, że deklaruje trzy duże aktualizacje Androida i 4 lata łatek bezpieczeństwa.

Bateria

POCO X6 jest wyposażone w akumulator o pojemności 5100 mAh z szybkim ładowaniem 67W, które pozwala naładować smartfon od 0 do 100% w niecałe 50 minut, a po 15 cieszyć się już blisko 50%. I dobrze, bo urządzenie oferuje raczej przeciętny czas pracy i będziemy dość często sięgać po ładowarkę. 

POCO X6 - podsumowanie

POCO nie zawodzi i rozszerza swoją ofertę o kolejne ciekawe urządzenie, które może nieźle namieszać w średniej półce cenowej, bo X6 z pewnością znajdzie wielu odbiorców. To uniwersalny smartfon, który w cenie 1499 PLN jest w stanie zaspokoić potrzeby większości użytkowników oczekujących sprawnego działania w codziennych zastosowaniach typu serwisy streamingowe z filmami i muzyką, zakupy online, przeglądanie sieci czy kontakty z rodziną oraz przyjaciółmi na wszelkiej maści komunikatorach. Nie bez znaczenia jest też atrakcyjna stylistyka urządzenia, która nawiązuje do aktualnych trendów i obudowa z certyfikatem IP54, chociaż trzeba nieco przymknąć oko na plecki zbierające odciski palców, a nie każdy gustuje też w wyspach na aparaty zajmujących całą szerokość urządzenia.

To uniwersalny smartfon, który w cenie 1499 PLN jest w stanie zaspokoić potrzeby większości użytkowników oczekujących sprawnego działania urządzenia w codziennych zastosowaniach.

 W cieniu mniejszego i lepszego brata? Test i recenzja Samsung Galaxy S23 FE 

Po stronie plusów należy też dopisać świetny panel AMOLED z odświeżaniem 120 Hz i wsparciem Dolby Vision, które w tej półce cenowej jest dużym zaskoczeniem, szybkie ładowanie 67W (szkoda tylko, że akumulator nie oferuje nieco dłuższego czasu pracy), złącze słuchawkowe 3,5 mm jack, które naprawdę jest już rzadkością, możliwości fotograficzne obiektywu głównego, przyzwoite głośniki stereo czy obietnicę 3 wersji Androida i 4 lat aktualizacji bezpieczeństwa. A skoro już przy oprogramowaniu jesteśmy, to jak dobrze wiecie nie jestem fanką MIUI i chociaż POCO X6 w końcu dostanie HyperOS, to update jeszcze nie jest dostępny, co oznacza przeładowaną zbędnymi apkami i grami nakładkę, która na dodatek ma niedociągnięcia w tłumaczeniu. 

POCO X6

POCO X6 - opinia:

POCO X6 - plusy:

  • atrakcyjna stylistyka
  • wodo- i pyłoszczelność IP54
  • bardzo dobry panel AMOLED chroniony Gorilla Glass Victus
  • wydajność w codziennych zastosowaniach
  • szybkie ładowanie 67W
  • możliwości fotograficzne obiektywu głównego
  • obietnica 3 wersji Androida i 4 lat aktualizacji bezpieczeństwa
  • złącze słuchawkowe 3,5 mm jack

 POCO X6 - minusy:

  • przeciętny czas pracy na baterii
  • obudowa to lep na odciski palców
  • MIUI z całym jego „dobrodziejstwem” (choć pewnie docelowo zastąpi je HyperOS)

Cena (na dzień publikacji): 1499 PLN (12/512 GB)

Gwarancja: 24 miesiące

Sprzęt do testów dostarczył:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: POCO X6, czyli tak się robi smartfony ze średniej półki. To kolejny hit

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł