Test Asus ROG Strix GL753VE: Core i7-7700HQ i GeForce GTX 1050 Ti 4 GB

Test Asus ROG Strix GL753VE: Core i7-7700HQ i GeForce GTX 1050 Ti 4 GB

Asus ROG Strix GL753VE w testowanej konfiguracji z 8 GB pamięci RAM, Core i7 7700HQ oraz GeForce GTX 1050 Ti z 4 GB pamięci RAM pozwolił pograć w większość testowych tytułów w wysokich detalach, ale nie była to płynność na poziomie 60 kl./s - a bliżej 40-45. Czyli niezbyt wysoka jak na standardy PC. Detale Ultra w najnowszych produkcjach skutecznie sprowadzały GeForce GTX 1050 Ti do parteru, ale nie jest to żadna nowość - w końcu karta ta jako część do zwykłego PC nie kosztuje aktualnie więcej niż 650 zł. I jest jedną z najtańszych na rynku. Tymczasem tutaj jest oferowana w laptopie z wybitnie gamingowym wizerunkiem z serii ROG ze świetnym ekranem IPS o przekątnej 17,3" i rozdzielczości Full HD - co mogłoby sugerować że komputer ten miałby być solidną namiastką DTRa, czyli laptopem mającym zastąpić blaszaka na biurku właściciela i być jego jedynym komputerem. Moim zdaniem z tej konfrontacji ROG Strix wychodzi obronną ręką - ma duży ekran, dużą klawiaturę, dużego touchpada, całkiem niezłe głośniki, wydajny procesor, a także napęd optyczny. Jak najbardziej nadaje się jako komputer codziennego użytku. Można go nawet zabrać ze sobą w teren w razie potrzeby, bo mimo że jest duży to jednak jest stosunkowo cienki i poręczny - a i waga 3 kg nie musi przerażać. Co prawda czas typowej pracy na zasilaniu bateryjnym nie zachwyca, ale przecież nabywca sprzętu tej klasy raczej nie oczekuje całodniowego działania z dala od gniazdek elektrycznych.

Asus ROG Strix GL753VE to bardzo dobry laptop dla gracza, i bardzo dobrze sprawdzi się jako jedyny komputer w domu - ale w swojej klasie cenowej ma naprawdę mocną konkurencję

Asus ROG Strix GL753VE w konfiguracji którą prezentujemy jest dostępny w cenie 5249 zł (przynajmniej w Komputroniku, w innych sklepach bywa nieco droższy) - a opłacalność zakupu można rozpatrywać na wiele możliwych sposobów. Z jednej strony jest to sprzęt niewiele droższy (lub nawet tańszy, bo zależy do od sklepu) od modeli z 15 calowym ekranem, także konkurencji takiej jak Acer VX5-591G (w konfiguracji z Core i7 7700HQ, 8 GB RAM i dyskami SSD 250 GB + HDD 1000 GB) - z drugiej jednak strony w cenie podobnej lub nieznacznie wyższej można nabyć modele konkurencji wyposażone w GeForce GTX 1060 6 GB. Kartę graficzną jakby nie było nawet 50% szybszą, a obok takiej różnicy żaden zapalony gracz raczej nie przejdzie obojętnie. Mowa tutaj konkretnie o komputerach dla graczy z serii HP OMEN czy MSI GE72VR Apache Pro. I choć często są one wyposażone w procesory poprzedniej generacji, to oczywistym faktem jest to że szybsza o 50% karta graficzna da lepsze rezultaty nawet z procesorem wolniejszym o 200-300 MHz (bo tylko taka jest różnica pomiędzy procesorami Core 6 oraz 7 generacji). Promocji, różnych konfiguracji, i modeli z procesorami z szóstej serii jest jeszcze w sklepach całe mnóstwo i warto rozglądać się za promocjami. Nie zmienią one jednak faktu że Asus ROG Strix GL753VE to bardzo solidny komputer do codziennego użytkowania zamiast typowego blaszaka pod biurkiem, tylko trzeba przyznać że ma w swojej kategorii cenowej sporą konkurencję i część zapalonych graczy pewno wybierze w podobnej cenie coś z kartą graficzną która jest nawet 50% szybsza, nawet dopłacając te kilkaset złotych. Na koniec jeszcze dwa zdania o wadach - oprócz dyskusyjnej opłacalności zakupu trzeba zwrócić uwagę na rozlokowanie portów zbyt blisko przedniej krawędzi obudowy oraz na to że procesor potrafi znacząco spowolnić przy dłuższych rozgrywkach. To ostatnie można jednak w pewien sposób zneutralizować ręcznie zwiększając obroty wentylatora.

 

Asus ROG Strix GL753VE

  Jakość wykonania (obudowa, klawiatura, system audio); bardzo dobry ekran IPS z matową powłoką; stosunkowo lekki i poręczny (jak na model z 17 calowym ekranem); napęd optyczny (nagrywarka DVD); optymalna konfiguracja dysków (SSD 250 GB + HDD 1 TB); przyzwoita wydajność gier 3D w natywnej rozdzielczości ekranu (choć nie na najwyższych detalach)

  Dyskusyjna opłacalność zakupu na tle konkurencyjnych propozycji; taktowanie procesora nieco zbyt mocno spada podczas dłuższej rozgrywki (jest to pokłosie zastosowania napędu optycznego, i jednodrożnego systemu wentylacji komponentów)

Cena testowanej wersji (na dzień 6.6.2017): 5249 zł

Gwarancja: 24 miesiące

 

Sprzęt do testu dostarczył:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Asus ROG Strix GL753VE: Core i7-7700HQ i GeForce GTX 1050 Ti 4 GB

 0