Test chłodzenia AIO SilentiumPC Navis EVO ARGB 360

Test chłodzenia AIO SilentiumPC Navis EVO ARGB 360

SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 - budowa

Radiator

SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 to kompaktowy układ chłodzenia wodnego AIO o wymiarach radiatora (wys. x szer. x gł.) 395 x 120 x 28 mm, czyli mamy do czynienia z największym modelem w ofercie SPC. Po zamontowaniu wentylatorów głębokość wzrasta do 54 mm, a więc nadal nie powinno być kolizji z modułami pamięci RAM, ale to oczywiście musicie sprawdzić, jak również to, czy w ogóle tak duża chłodnica zmieści się Wam w obudowie - czy to na topie, czy na froncie. Chłodnicę wykonano z aluminium, czyli najbardziej popularnego budulca.

test SilentiumPC Navis EVO ARGB 360

Wentylatory

Za przedmuch powietrza odpowiadają trzy 120-milimetrowe wentylatory Stella HP ARGB, ze zwiększonym ciśnieniem statycznym oraz podświetleniem wykorzystującym dziewięć centralnie umieszczonych adresowalnych diod RGB (ARGB). Prędkość obrotowa sterowana jest sygnałem PWM. Dzięki zastosowaniu łożyska hydraulicznego (HBS), żywotność wentylatora opiewa na 50 000 godz., a praca łożyskowania jest cicha.

test SilentiumPC Navis EVO ARGB 360

Blokopompka

Obudowa blokopompki ma wymiary 75 x 75 mm i wykonano ją z tworzywa sztucznego. Jest to w zasadzie ta sama konstrukcja co w wersji RGB, gdyż różnica polega tylko na zmianie iluminacji na diody ARGB. Wszystko się ładnie prezentuje, a klasy dodają oplecione węże zasilające chłodnicę.

test SilentiumPC Navis EVO ARGB 360

Stopa blokopompki wykonana jest solidnie, aczkolwiek nie została wypolerowana na lustro i nie jest niklowana. Powierzchnia jest równa, choć widoczne są drobne ślady obróbki. Wymiary stopy wynoszą 58 x 58 mm, więc z pokryciem dużych IHS-ów nie będzie problemu.

test SilentiumPC Navis EVO ARGB 360

Sterowanie podświetlaniem

Sterowanie adresowalnymi diodami ARGB odbywa się w nieco odmienny sposób niż dla systemów RGB. Te ostatnie zasilane i sterowane są z 4-pinowego złącza płyty głównej, zaś ARGB wymaga innego, 3-pinowego złącza. Różnica polega w budowie diody LED ARGB, która ma zintegrowany kontroler, dzięki czemu możemy sterować kolorem podświetlenia tylko jednym przewodem, a w przypadku wielu diod kontrolować każdą indywidualnie, co daje nam bardzo duże możliwości konfiguracji. Całość jest zgodna z systemami ASRock Polychrome Sync, Asus Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion oraz MSI Mystic Light. Jeśli nie posiadamy kompatybilnej płyty głównej, producent dodaje nanosterownik, który możemy podłączyć do przycisku RESET.

test SilentiumPC Navis EVO ARGB 360

Wyposażenie i montaż

SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 jest kompatybilne z podstawkami Intel: LGA 775 / 1150 / 1151 / 1155 / 1156 / 1366 / 2011(-3), 2066; AMD: AM2(+) / AM3(+) / AM4 / TR4. Wszystkie modele, oprócz najmniejszego 120 mm, zawierają w standardzie zapinkę do platformy AMD TR4, a cały zestaw montażowy jest bardzo przejrzysty i intuicyjny. Chłodzenie montuje się sprawnie i szybko, po zdjęciu blokopompki backplate nie wypada z otworów, więc ewentualna zmiana pasty czy CPU jest bezproblemowa. Jedyny minus to plastikowy blackplate, który co prawda spełnia swoją rolę dobrze, ale stalowy bardziej do mnie przemawia.

Oprócz radiatora otrzymujemy:

  • zestaw montażowy Intel oraz AMD,
  • pastę termoprzewodzącą,
  • nanokotroler ARGB
  • instrukcję obsługi. 
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test chłodzenia AIO SilentiumPC Navis EVO ARGB 360

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł