Test dysku Patriot P200 1 TB. Idealny SSD na magazyn danych?

Test dysku Patriot P200 1 TB. Idealny SSD na magazyn danych?

Test dysku Patriot P200 1 TB. Idealny SSD na magazyn danych?

W maju tego roku mieliśmy okazję przetestować nowe dyski SSD typu PCIe NVMe od firmy Patriot (seria VPN100), które okazały się być niezwykle udanymi produktami. Teraz przyszła pora na nowy nośnik SSD typu SATA III od tego amerykańskiego producenta, czyli P200. Co prawda z ostatnich danych wynika, że szybsze dyski bazujące na interfejsie PCIe powoli zaczynają zastępować modele pod wolniejsze złącze SATA (prognozuje się, że w tym roku dościgną, a w przyszłym prześcigną je pod względem popularności), co wynika oczywiście z nieustająco spadających cen pamięci NAND flash, sprawiających, że dotychczas dużo droższe SSD stają się zdecydowanie przystępniejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że dopiero niedawno adaptacja dysków SSD na rynku PC przekroczyła 50% i wiele komputerów wciąż korzysta ze starych wysłużonych HDD. Tym samym, tanie dyski SSD typu SATA wciąż stanowią istotny fragment rynku, szczególnie jeśli chcemy, by nośnik półprzewodnikowy robił także za magazyn danych, a nie jedynie dysk rozruchowy. Taką propozycją jest właśnie nowa seria Patriot P200, w ramach której otrzymujemy jedne z najtańszych SSD dostępnych obecnie w sprzedaży.

Dyski Patriot P200 idealnie sprawdzać mająsię w przypadku osób poszukujących taniego, wydajnego nośnika do komputera stacjonarnego lub laptopa.

W nasze ręce wpadł 1 TB wariant, ale seria P200 dostępna jest w czterech wersjach pojemnościowych: 256 GB, 512 GB, 1 TB i 2 TB. Co prawda, Patriot ma swojej ofercie także inna budżetową serię, Burst, ale o nieco mniejszych pojemnościach (i bez wersji 2 TB). Nowość oparto o pamięci 3D NAND TLC, aczkolwiek producent nigdzie nie chwali się tą informacją, co wydaje się lekko niezrozumiałe, ponieważ dziś, kiedy powoli zalewani jesteśmy przez pamięci QLC, 3-bitowe kości uznawane są już za bardzo przyzwoite (z 2-bitowymi MLC musimy chyba się już całkowicie pożegnać). Niestety nie wiemy, kto jest ich producentem, ale stawiamy na 64-warstwowe 3D NAND od Microna. Poza tym, testowany model otrzymał czterokanałowy kontroler Silicon Motion SM2258XT (co ciekawe model o pojemności 2 TB otrzymał odmienny kontroler - Maxiotech MAS0902A), znany choćby z dysku Crucial BX500, który niestety nie oferuje własnej pamięci DRAM, wykorzystując jako wspomaganie pamięć operacyjną komputera. Możemy tu liczyć na prędkości sekwencyjnego odczytu sięgające 530 MB/s i zapisu 460 MB/s, losowy odczyt 4K osiąga do 90K IOPS, a zapis 80K IOPS. Widać więc wyraźnie, że producent nie zamierza się bić o palmę pierwszeństwa w zakresie wydajności, gdyż nie ta kwestia stanowi priorytet w tym przypadku, a nie wspomina także ani słowem o buforze szybkiej pamięci typu SLC, więc nie wiemy jaką ilość ewentualnie jej tu zastosowano. Mocną stroną nośnika zdaje się być jednak jego wytrzymałość, ponieważ wskaźnik MTBF szacowany jest na ponad 2 mln godzin, a TBW na 640 TB. W obu przypadkach wypada to więc lepiej niż w u takich konkurentów o zbliżonej pojemności, jak Samsung 860 EVO czy Crucial MX500. Szkoda jedynie, że gwarancja jest 3-, a nie 5-letnia.

Test dysków Patriot Viper Gaming VPN100 - godny następca Hellfire?

Nie da się też ukryć, że największym atutem serii P200 mają być ceny poszczególnych modeli i np. testowany przez nas 1 TB wariant kupić można za 399 zł (129 zł za 256 GB, 219 zł za 512 GB i 899 zł za 2 TB). Szybki przegląd dużych sklepów wykazuje, że jest to najprawdopodobniej najtańszy dysk o tej pojemności dostępny obecnie na naszym rynku, co samo w sobie jest już bardzo mocną kartą przetargową. Jeśli więc nowe dyski Patriot nie zawiodą jakoś szczególnie w zakresie wydajności i nie będą obarczone innymi istotnymi wadami, to możemy mieć tu naprawdę duży hit, który szybko stanie się bestsellerem. Sprawdźmy zatem, jak wygląda sytuacja i jak P200 radzi sobie w testach wydajnościowych.

Specyfikacja Patriot P200, w porównaniu z Crucial MX500 i Samsung 860 EVO:

  Patriot P200 Crucial MX500 Samsung 860 Evo
Interfejs SATA 6 Gbps SATA 6 Gbps SATA 6 Gbps
Kontroler Silicon Motion SM2258XT Silicon Motion SM2258 Samsung MJX 
Kości pamięci 3D NAND TLC, (64-warstwowe?) 3D NAND TLC, 64-warstwowe V-NAND TLC
Odczyt sekwencyjny 530 MB/s 560 MB/s 550 MB/s
Zapis sekwencyjny 460 MB/s 510 MB/s 520 MB/s
MTBF 2 mln godz. 1,8 mln godz. 1,5 mln godz.
Gwarancja 36 mies. 60 mies. 60 mies.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test dysku Patriot P200 1 TB. Idealny SSD na magazyn danych?

 0