Test dysku Samsung 990 PRO 1 TB. Powrót króla? Niekoniecznie

Test dysku Samsung 990 PRO 1 TB. Powrót króla? Niekoniecznie

Samsung 990 PRO 1 TB - test

Kiedy na rynku debiutował Samsung 980 PRO, czyli ówczesny flagowy dysk SSD koreańskiego giganta, był to zdecydowanie jeden z najlepszych nośników NVMe dostępnych na rynku, co zresztą potwierdzały nasze testy. Od tego czasu upłynęło jednak sporo wody w Wiśle i na rynku pojawiło się wielu konkurentów, bazujących na nowszych kontrolerach, które lepiej wykorzystują możliwości standardu PCIe 4.0. Samsung na moment przed pojawieniem się pierwszych nośników PCIe 5.0 postanowił więc jeszcze raz powalczyć o koronę i wpuścił model 990 PRO, który ma chrapkę na tytuł najwydajniejszego dysku na rynku. Nie będzie to jednak łatwe zadanie, bo wydaje się, że stoimy już u progu możliwości obecnie stosowanego standardu i różnice w wydajności pomiędzy poszczególnymi modelami są raczej nieznaczące, więc rywalizacja odbywa się głównie w zakresie ceny, a produkty Samsunga do najtańszych nigdy nie należały. Niemniej przeważnie słynęły z niezawodności i oferowały coś ekstra, więc mamy nadzieję, że podobnie będzie i tym razem.

Samsung 990 PRO zdecydowanie ma chrapkę na tytuł najwydajniejszego dysku na rynku.

Samsung 990 PRO dostępny jest w dwóch wersjach, standardowej z powłoką z niklu oraz z radiatorem. Co ciekawe, w odróżnieniu od 980 PRO, ten drugi wariant ma teraz bardziej gamingowy charakter, gdyż zapewnia podświetlenie RGB. My do testów otrzymaliśmy jednak model bez rozpraszacza ciepła o pojemności 1 TB. Co ciekawe, jest to najmniejsza wersja pojemnościowa tego dysku, gdyż do wyboru mamy jeszcze tylko 2 TB i 4 TB. Nośnik napędzany jest przez autorski kontroler Samsunga o nazwie Pascal (następca Elpis produkowany w 8 nm) oraz własne 176-warstwowe kości pamięci V-NAND TLC. Kontroler wspierany jest przez pamięć podręczną DRAM (1 GB LPDDR4). Oczywiście nie obyło się też bez popularnego bufora pSLC, zwanego przez Samsunga TurboWrite 2.0, który w tym przypadku składa się z niewielkiej statycznej części (6 GB) i zdecydowanie większej dynamicznej (114 GB). 990 PRO pochwalić może się wyraźnie wyższymi prędkościami względem poprzednika, ponieważ prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego wynoszą odpowiednio 7450 MB/s i 6900 MB/s, a losowe odczyty i zapisy próbki 4K (4KB, QD32) odpowiednio 1200000 i 1550000 IOPS. 

Specyfikacja Samsung 990 PRO 1 TB
Kontroler Samsung Pascal
Format, interfejs m.2-2280, PCIe 4.0 x4 NVMe
Pamięci NAND: 3D TLC NAND (176-warstwowe kości Samsunga)
Odczyt i zapis sekwencyjny do 7450/6900 MB/s
Losowy odczyt i zapis 4K do 1 200 000/1 550 000 IOPS
Wytrzymałość/TBW MTTF: 1 500 000 godzin, TBW: 600 TB
Pamięć podręczna DRAM 1 GB LPDDR4
Gwarancja 60 miesięcy

Samsung mocno chwali się też wyraźnie obniżonym poborem mocy i znaczącym skokiem efektywności energetycznej dysku, bo ta miała ulec poprawie nawet o 50% w porównaniu z modelem 980 PRO. To wszystko sprawia, że 990 PRO ma być idealnym rozwiązaniem do gamingu i innych wymagających zastosowań, takich jak grafika 3D, edycja wideo w rozdzielczości 4K czy analiza danych. Co więcej, smukła konstrukcja nadawać ma SSD uniwersalny charakter, gdyż nośnik sprawdzi się nie tylko w komputerach stacjonarnych, ale także laptopach czy konsoli PS5. Mamy jednak nadzieję, że nowy kontroler przełoży się na niższe temperatury, bo ostatnim razem te stanowiły bolączkę 980 PRO, mimo zastosowania technologii Dynamic Thermal Guard, która odpowiada za utrzymanie temperatury na optymalnym poziomie (w gruncie rzeczy sprowadza się to do throttlingu). 

Jeśli jednak Samsung 990 PRO 1 TB nie będzie wyróżniał się wydajnością na tle rywali, to może mieć spory problem, ponieważ jego cena oscyluje w okolicach 800 zł, tymczasem na rynku znajdziemy modele o zbliżonej wydajności, które kupić można przeszło 300 zł taniej. Co więcej, współczynnik TBW wypada tu dość słabo jak na nośnik kierowany do profesjonalistów, bo wynosi tylko 600 TB. Dobrze chociaż, że Koreańczycy dają 5 lat gwarancji. Testy pokażą jednak, czy warto zainwestować w nowy produkt Samsunga. 

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test dysku Samsung 990 PRO 1 TB. Powrót króla? Niekoniecznie

 0