Test komputera Actina PBM z i5-14600KF i RTX 4070 Ti SUPER. Wydajna maszyna do nowych gier

Test komputera Actina PBM z i5-14600KF i RTX 4070 Ti SUPER. Wydajna maszyna do nowych gier

Każda premiera nowych części to okazja dla producentów gotowych pecetów, by odświeżyć swoją ofertę. Jednym z nich jest Actina, która często wprowadza nowe zestawy, by nie pozostać w tyle za obecnymi trendami, i jednym z najświeższych komputerów w ofercie tej marki jest Actina PBM w wersji z procesorem Core i7-14600KF i kartą graficzną na układzie GeForce RTX 4070 Ti SUPER. W ramach dzisiejszego testu będziemy przyglądać się bliżej tej maszynie, wyposażonej w CPU najnowszej generacji, będący jednym z najmocniejszych gamingowych modeli na rynku, oraz odświeżoną wersję GeForce RTX 4070 Ti, która względem wcześniejszego wydania wyróżnia się 16 GB VRAM, co pozwala nie martwić się o wymagania najbardziej pamięciożernych gier.

Spis treści:

Zaczynając od informacji ogólnych, na każdy komputer marki Actina producent udziela trzech lat gwarancji, która obowiązuje na każdy komponent z osobna. Dzięki temu użytkownik może przykładowo dołożyć pamięć RAM czy w ogóle ją wymienić, bez wpływu na ochronę gwarancyjną innych części. Na obudowę nie są zakładane plomby, tak więc wszelkich zmian dokonujemy we własnym zakresie, bez angażowania serwisu producenta. Ponadto klient nie musi się martwić o zabezpieczenie w transporcie, ponieważ Actina stosuje wypełniacz piankowy, który skutecznie unieruchamia podzespoły oraz chroni je przed uszkodzeniami. Każdy komputer przechodzi też wielogodzinne testy obciążeniowe, gwarantujące poprawne działanie danego egzemplarza.

Actina PBM w recenzowanej wersji to propozycja dla wymagających użytkowników. Zobaczmy, jak omawiana konfiguracja sprawuje się w praktyce.

Test komputera Actina PBM z i5-14600KF i RTX 4070 Ti SUPER. Wydajna maszyna do nowych gier

Specyfikacja Actina PBM 14600KF/­32GB/­1TB/­RTX4070TISUPER/­750W
Obudowa MSI MAG FORGE 320R AIRFLOW
Chłodzenie MSI MAG CORELIQUID 240R V2 (test)
Zasilacz MSI MAG A750GL PCIE5
Płyta główna MSI PRO Z790-P WIFI
Procesor Intel Core i5-14600KF (test)
Dysk systemowy WD Blue SN580 1 TB
Pamięć RAM Kingston FURY Beast RGB 2x16 GB DDR5-5600 CL 40
Karta graficzna MSI GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16G VENTUS 2X OC
Oprogramowanie Bitdefender Internet Security (12 miesięcy)

 Komputer w kształcie buta. Test SneakerX by Actina

Krótki komentarz odnośnie testowanego peceta

Podstawą recenzowanego peceta jest płyta główna MSI PRO Z790-P WIFI, która jest solidną konstrukcją z mocną sekcją zasilania, wsparciem PCIe 5.0 dla GPU, czterema slotami M.2 dla szybkich dysków, LAN 2,5 Gb/s i Wi-Fi 6E oraz wydajnymi portami USB 3.2 Gen 2 i USB 3.2 Gen 2x2. Idąc dalej, karta graficzna to MSI GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16G VENTUS 2X OC, z lekkim fabrycznym OC oraz wyposażona w chłodzenie z dwoma wentylatorami. Z kolei RAM to dwa moduły Kingston FURY Beast RGB o taktowaniu 5600 MHz i pojemności 16 każdy, co razem daje 32 GB pamięci. Jako dysk został wybrany WD Blue SN580 w wersji 1 TB, będący szybkim i jednocześnie jednym z najbardziej opłacalnych nośników zgodnych z PCIe 4.0. Taka przestrzeń w zupełności wystarczy do zainstalowania przynajmniej kilku gier, a w razie potrzeby można zamontować kolejne dyski, gdyż jak wspomniałem, slotów M.2 na płycie głównej nie brakuje. Fabrycznie komputer dostarczany jest bez systemu operacyjnego, jednak nabywca w dalszym ciągu otrzymuje roczną licencję na pakiet antywirusowy Bitdefender Internet Security.

Test Actina PBM z i5-14600KF i RTX 4070 Ti SUPER: budowa

Testowany pecet Actina został złożony w obudowie MSI MAG FORGE 320R AIRFLOW, która wyróżnia się bocznym szklanym panelem i meshowym frontem, który zauważalnie poprawia skuteczność wentylacji. Na przednim panelu znajdują się: diody sygnalizujące pracę dysku i komputera, wejście mikrofonu, wyjście słuchawkowe, para portów USB 3.2 Gen 1, a także przyciski Power oraz zmiany kolorystyki wentylatorów. Jeśli chodzi o fabryczne chłodzenie obudowy, są to cztery wentylatory o średnicy 120 mm z podświetleniem LED ARGB, z czego trzy zamontowane na froncie odpowiadają za wtłaczanie świeżego powietrza do wewnątrz, za to ostatni, zainstalowany z tyłu, wyrzuca na zewnątrz nagrzane. Chłodzenie CPU to MSI MAG CORELIQUID 240R V2 WHITE, czyli AIO z chłodnicą 240 mm. Chłodnica zamontowana jest na górze obudowy, a jej wentylatory oraz blokopompka także mają diody LED ARGB. To wydajny cooler, o czym możecie się przekonać, czytając zalinkowany w tabeli test. Za zasilanie odpowiada MSI MAG A750GL PCIE5 o mocy 750 W. PSU ten może się pochwalić certyfikatem 80 PLUS Gold, zgodnością z ATX 3.0 i natywnym złączem 16-pin dla kart graficznych z linii GeForce RTX 4000, w pełni modularnym okablowaniem oraz jedną szyną +12 V zdolną dostarczyć 744 W, czyli prawie całą moc.

W temacie zarządzania okablowaniem mogę powiedzieć, że jest ono bardzo dobre. We wnętrzu panuje porządek, wszystkie przewody są prawidłowo poprowadzone oraz odpowiednio spięte za pomocą trytytek. Dalsza rozbudowa jak najbardziej jest możliwa. Do dyspozycji mamy parę slotów RAM, dwa PCIe x16 (elektrycznie x4) i jeden PCIe x1 (np. na kartę wideo i dźwiękową), trzy M.2 oraz sześć gniazd SATA. Przy czym warto pamiętać, że w obudowie zmieścimy trzy dyski SATA, z czego dwa mogą być w rozmiarze 3,5". Pozostaje jeszcze kwestia jakości konstrukcji MSI, która moim zdaniem jest dobra. Co prawda MAG FORGE 320R AIRFLOW nie ma brak gumowych przepustów na kable i wykręcanych zaślepek kart rozszerzeń, ale jej blacha jest odpowiedniej grubości, a to ważna cecha. Nie będzie także problemów z ewentualną instalacją dłuższej karty graficznej w przyszłości (do 39 cm) i utrzymaniem porządku, gdyż filtry przeciwkurzowe są na spodzie (zasilacz) oraz na górze.

Test Actina PBM z i5-14600KF i RTX 4070 Ti SUPER: metodyka

Wszelkie testy przeprowadzono z użyciem systemu operacyjnego Windows 11 64-bit 21H2, sterowników GeForce Game Ready 551.86, w trakcie rzeczywistej rozgrywki. Do pomiaru liczby FPS został wykorzystany program Fraps w wersji 3.5.99 - także dla DirectX 12 (jedyna niedogodność pod tym API to brakujące OSD). Wyniki umieszczone na wykresach są średnią rezultatów z trzech odrębnych przebiegów, zaś rozdzielczość zegara czasu rzeczywistego była ustawiona na sztywną wartość 0,5 ms. Każdy wykres jest odpowiednio opisany, jeżeli chodzi o rozdzielczość i informacje o detalach.

Ustawienia platformy były następujące:

 • nastawy pamięci: DDR5-5600 MHz CL 40-40-40-80 (wczytany podstawowy profil XMP),
 • Resizable BAR: włączone.

Test Actina PBM z i5-14600KF i RTX 4070 Ti SUPER: osiągi

Poniżej znajdziecie wyniki wydajnościowe zaprezentowanego na poprzednich stronach peceta, w wybranych grach komputerowych. Rozdzielczości biorące udział w testach to 1080p (czyli Full HD), 1440p i 2160p (4K), a poza tym pomiary były wykonywane w dwóch wariantach, tj. dla renderingu natywnego oraz z aktywnym DLSS przy profilu jakościowym (lub z wybraną inną techniką skalowania obrazu). W części tytułów dodatkowo obniżyłem detale, nie rezygnując oczywiście z testów przy maksymalnych ustawieniach.

A Plague Tale: Requiem

Atomic Heart

Call of Duty: Modern Warfare 2

Cyberpunk 2077

Dead Island 2

Dead Space Remake

Dying Light 2

Marvel's Spider-Man Remastered

Resident Evil 4 Remake

The Last of Us Part I

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Test Actina PBM z i5-14600KF i RTX 4070 Ti SUPER: osiągi RT

Na tej stronie znajdziecie rezultaty z włączonym śledzeniem promieni, na przykładzie dwóch gier ze standardowej procedury - Cyberpunk 2077 i Dying Light 2. Jeżeli chodzi o to, jaki użytek z RT robią te tytuły, w obu wypadkach są to odbicia, cienie, okluzja otoczenia oraz globalne oświetlenie bazujące na ray-tracingu. Pomiary uwzględniają rendering natywny oraz włączone DLSS 2 z profilem jakościowym lub DLSS 3.

Cyberpunk 2077

Dying Light 2

Actina PBM z 14600KF i RTX 4070 Ti SUPER - Ocena i Opinia

Na papierze Core i5-14600KF oraz GeForce RTX 4070 Ti SUPER to solidne połączenie, ponieważ mowa o jednych z najszybszych CPU i GPU do gamingu i nie tylko. Testy potwierdziły to przypuszczenie, a konkretnie rzecz ujmując, komputer Actina PBA w recenzowanym wariancie potrafi zapewnić zarówno naprawdę wysoką liczbę FPS w niższej rozdzielczości, jak i komfort przy większej liczbie pikseli. W 1080p we wszystkich grach z procedury bez DLSS jest ponad 100 FPS, nierzadko wyraźnie, zbliżając się do 200 FPS lub nawet przekraczając tę granicę. Zaś w 4K można liczyć na komfortową rozgrywkę (60 FPS) przy maksymalnych detalach np. w Atomic Heart, CoD: Modern Warfare 2, Dead Island 2, Dying Light 2 oraz Spider-Man Remastered. A z DLSS z profilem jakościowym lub inną techniką skalowania obrazu, do listy dołącza A Plague Tale: Requiem, Dead Space Remake, Resident Evil 4 Remake, TLoU Part I i Wiedźmin 3 w wersji Next-Gen. Za to w Cyberpunk 2077 na płynność można liczyć przy ustawieniach ultra w 1440p bądź przy detalach wysokich z DLSS w 4K. Granie ze śledzeniem promieni także nie będzie wyzwaniem, gdyż na przykładzie Cyberpunk 2077 i Dying Light 2 widać, że problemu nie stanowi rozgrywka w 1440p z DLSS. Dodatkowo przypominam, że dzięki 16 GB VRAM nie ma potrzeby przycinania jakości tekstur czy innych ustawień.

Actina PBM w testowanej wersji to szybki, efektowny wizualnie oraz dobrze złożony komputer, który warto mieć na oku, jeżeli celujecie w maszynę z wyższej półki.

Test komputera Actina PBM z i5-14600KF i RTX 4070 Ti SUPER. Wydajna maszyna do nowych gier

 Test RT i DLSS w Dragon's Dogma 2. Czy RTX 4070 Ti SUPER podoła wyzwaniu?

Dobór poszczególnych komponentów oraz ocena końcowa zestawu

Co do pozostałych aspektów użytkowych, testowana maszyna startowała w 13 s, a to jak na podstawkę LGA 1700 jest wynikiem bez zarzutu. W trakcie rozgrywki rdzeń karty graficznej rozgrzewał się do 71 °C, czemu towarzyszył hałas 41,8 dBA. Z kolei pobór prądu całego komputera wynosił ok. 410 W, co jak na zestaw z GeForcem RTX 4070 SUPER jest wartością zgodną z oczekiwaniami. Chociaż kultura pracy mogłaby być lepsza, ale wynika to faktu, że wykorzystana karta graficzna ma dwuwentylatorowy cooler, w odróżnieniu od bardziej rozbudowanych konstrukcji z trzema wentylatorami. Tak czy inaczej, hałas na szczęście nie jest uciążliwy i notabene w przeszłości trafiały się wyraźnie głośniejsze zestawy.

Odnośnie doboru podzespołów, aspekt ten oceniam dobrze. Na pokładzie jest solidna płyta główna z dobrą sekcją zasilania i o szerokiej funkcjonalności (odsyłam do wstępu), dobrej klasy zasilacz w standardzie ATX 3.0 i o dużej mocy, przewiewna i efektowna wizualnie obudowa oraz solidne chłodzenie CPU. Fani wielobarwnych światełek też będą usatysfakcjonowani, gdyż wszystkie wentylatory mają podświetlenie LED ARGB, podobnie jak blokopompka, a pamięć RAM posiada iluminację LED z RGB i synchronizacją podczerwienią, dzięki czemu wzory świetlne na obu modułach są przez cały czas takie same. Dysk twardy to szybki nośnik M.2 NVMe o pojemności 1 TB i w zasadzie jedyna rzecz, którą bym zmienił, to taktowanie RAM, gdzie przydałoby się przynajmniej 6000 MHz zamiast 5600 MHz. Jeżeli chodzi o cenę, w chwili pisania tekstu recenzowany komputer marki Actina był wyceniony na ok. 8550 zł. Dla porównania, koszt zakupu samych części, licząc po najniższych cenach z serwisu Ceneo, to około 8050 zł. Różnica z pozoru jest więc zauważalna, ale po doliczeniu kosztów przesyłek, tudzież przy nabyciu komponentów z jednego sklepu, ta dysproporcja się zmniejszy - przykładowo cena całości w x-kom to około 8550 zł. Reasumując, ocena końcowa to 7,5/10 i wyróżnienia design oraz rekomendacja. Jest to wydajna, efektowna wizualnie i dobrze złożona konfiguracja, którą warto mieć na oku, jeżeli celujecie w komputer z wyższej półki.

 

Ocena Actina PBM 14600KF/­32GB/­1TB/­RTX4070TISUPER/­750W

Ocena komputera Actina PBM 14600KF/­32GB/­1TB/­RTX4070TISUPER/­750WOcena komputera Actina PBM 14600KF/­32GB/­1TB/­RTX4070TISUPER/­750WOcena komputera Actina PBM 14600KF/­32GB/­1TB/­RTX4070TISUPER/­750W

Actina PBM 14600KF/­32GB/­1TB/­RTX4070TISUPER/­750W - opinia

Actina PBM 14600KF/­32GB/­1TB/­RTX4070TISUPER/­750W - plusy

 • Wysoka wydajność w nowych grach komputerowych
 • Efektowna wizualnie oraz dobrze wentylowana obudowa
 • Podświetlenie LED z (A)RGB wentylatorów, pamięci RAM i chłodzenia CPU
 • Solidna płyta główna z mocną sekcją zasilania oraz o szerokiej funkcjonalności
 • Wysokiej klasy zasilacz o mocy 750 W i zgodny z ATX 3.0
 • 16 GB VRAM zapewnia spokój na przyszłość wobec rosnących wymagań gier
 • Rozsądne temperatury podzespołów
 • Sensowny pobór prądu oraz szybki czas uruchamiania peceta
 • Trzy lata gwarancji na zestaw komputerowy i brak plomb
 • Wysoka jakość wykonania (w tym aranżacja okablowania)

Actina PBM 14600KF/­32GB/­1TB/­RTX4070TISUPER/­750W - minusy

 • Karta graficzna mogłaby mieć mocniejsze chłodzenie
 • Pamięć RAM można by zamienić na model o wyższym zegarze

Cena (na dzień publikacji): ok. 8550 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

* Testowany komputer marki Actina kupicie w sklepie Sferis.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o marce ACTINA i jej komputerach? Zajrzyj na:

 

Sprzęt do testów dostarczyła:

Test komputera Actina PBM z i5-14600KF i RTX 4070 Ti SUPER. Wydajna maszyna do nowych gier

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test komputera Actina PBM z i5-14600KF i RTX 4070 Ti SUPER. Wydajna maszyna do nowych gier

 0