Test komputera Actina SG1X z Ryzenem 5 2600 oraz GeForce GTX 1660

Test komputera Actina SG1X z Ryzenem 5 2600 oraz GeForce GTX 1660

Test Actina SG1X: konkluzje

W testach wydajnościowych recenzowany komputer Actina SG1X wypadł w zasadzie identycznie jak konkurent spod znaku Mad Dog, wszak niezależnie od rozdzielczości różnica między tą dwójką to około 1,2%, czyli tyle co nic. W związku z tym nie pozostaje mi nic innego, jak przypomnieć wnioski z tamtego materiału. Mianowicie karta graficzna klasy GeForce GTX 1660 zapewnia wystarczającą wydajność, aby móc swobodnie grać w rozdzielczości 1080p. Najczęściej przy tej liczbie pikseli nie trzeba będzie nawet schodzić z detalami, co najwyżej wskazana jest rezygnacja z efektów takich jak HairWorks czy PCSS. Jedynie w najbardziej wymagających grach, pokroju Metro Exodus, liczba FPS może okazać się niewystarczająca i wtedy jednak wymagane będzie obniżenie szczegółowości oprawy - chyba, że nie przeszkadza Wam płynność konsolowa. Zasadniczo nawet tryb 1440p jest w zasięgu, tym bardziej, że w większości produkcji nie brakuje opcji, których przestawienie w dół zauważalnie podnosi osiągi, zaś wizualnie różnica jest po prostu trudna do wychwycenia. Co ciekawe, jak na platformę od AMD czas bootowania okazał się bardzo krótki, a to niewątpliwie zaleta. W temacie temperatur trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia, natomiast odnośnie hałasu trzeba powiedzieć, że jest przyzwoicie, choć w przypadku coolera procesora wskazane będzie ręczne dostosowanie krzywej, bo zapas temperatury jest duży, a wbudowane profile i tak piłują obroty. Na deser został pobór prądu, który jest nieco wyższy od Mad Doga, ale wciąż niski.

Actina SG1X w testowanym wydaniu to naprawdę rozsądnie złożony zestaw, który ma sporą szansę zainteresować szerokie grono potencjalnych nabywców.

Test komputera Actina SG1X z Ryzenem 5 2600 oraz GeForce GTX 1660

 Chillblast Fusion RTX 2060 Super - test gamingowego peceta

Dobór komponentów i ocena końcowa testowanego zestawu

Przechodząc do kwestii bardzo istotnej dla większości nabywców, a więc wyliczeń ekonomicznych, skorzystanie z podstawki AM4 co prawda nie obniżyło znacząco ceny samo w sobie, gdyż do gry dodatkowo wszedł kosztujący circa 150 zł cooler procesora, ale i tak przyniosło kilka zalet. Jak pisałem we wstępie, mamy w pełni odblokowane możliwości OC, ergo nie jest problemem ustawienie pamięci na natywny zegar, a bardziej zapaleni kombinatorzy będą mogli także podziałać z parametrami CPU (choć trzeba uczciwie przyznać, że ten wariant raczej nie dotyczy użytkowników gotowych pecetów). Realną redukcję kosztów zapewniło za to skorzystanie z bardziej ekonomicznej obudowy i całość zamyka się w kwocie 3799 zł, czyli zauważalnie poniżej 4000 zł. Co prawda patrząc na Actinę SG1X i rywalizującego Mad Doga kategoriami obiektywnymi, trudno byłoby wskazać jednoznacznego zwycięzcę, bo oba zestawy mają zalety w aspektach takich jak podsystem RAM, dyskowy, czy też obudowa. Niemniej sądzę, że dla sporego grona kupujących dzisiejszy bohater ma szansę być bardziej przekonujący, a to dlatego, że jest po prostu te 400 zł tańszy oraz na szczęście unika bolesnych cięć jak tylko 8 GB pamięci operacyjnej. Dokładając do tego fakt, że wspomniana wcześniej cena jest ~50 zł niższa od kosztu samych części oraz oprogramowania, mój werdykt to cztery i pół gwiazdki, plus wyróżnienia rekomendacja i opłacalność. W sumie szkoda tylko, że ACTION nie zdecydował się od razu na GeForce'a GTX 1660 SUPER, gdyż cała reszta jest bardziej niż w porządku.

 

Actina SG1X 2600/16/512GB/1660/500W/W10

Ocena komputera Actina SG1X 2600/16/512GB/1660/500W/W10Ocena komputera Actina SG1X 2600/16/512GB/1660/500W/W10Ocena komputera Actina SG1X 2600/16/512GB/1660/500W/W10

Niewątpliwie efektowny wygląd (szklane panele oraz podświetlane wentylatory), rozsądny dobór podzespołów (dobra płyta główna oraz niezły zasilacz z zapasem mocy), przyzwoita ogólna wydajność, szybki czas bootowania, dobre temperatury i akceptowalna kultura pracy, dość niski pobór prądu, bardzo dobra cena (zaoszczędzicie około 50 zł), wysoka jakość wykonania (m.in. aranżacja okablowania)

Mimo wszystko GeForce GTX 1660 SUPER by nie zawadził, pojemność dysku może okazać się niewystarczająca

Cena (na dzień publikacji) : 3799 zł

Gwarancja: 24 miesiące

* Desktopy gamingowe marki Actina nabędziecie w sklepie Sferis.pl

 

Sprzęt do testów dostarczyła:

Test komputera Actina SG1X z Ryzenem 5 2600 oraz GeForce GTX 1660

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test komputera Actina SG1X z Ryzenem 5 2600 oraz GeForce GTX 1660

 0