Czy zatem GoodRAM IRDM Ultimate to produkt dobry, bo polski czy może po prostu dobry? Ostatecznie nie da się ukryć, że flagowy dysk polskiej firmy nie podbija benchmarków i nie bije rekordów w testach, gdzie nietrudno wskazać wydajniejszych rywali, ale to całkiem udana konstrukcja bazująca na pamięciach MLC oraz interfejsie PCI Express 3.0 z protokołem NVMe 1.3. Dużym atutem, oprócz zastosowanych 2-bitowych pamięci (o zdecydowanie trwalszej charakterystyce niż zdobywające ostatnio rynek TLC), jest tu zestaw dodatków z radiatorem skutecznie obniżającym temperatury pracy dysku czy adapterem HHHL. Nie można także nie wspomnieć o 5-letniej gwarancji producenckiej bez żadnego limitu zapisu danych (TBW), co skutecznie może przekonać do zakupu wiele osób. Pytanie tylko, czy opłaca się kupić GoodRAM IRDM Ultimate?
Dużym atutem, oprócz zastosowanych 2-bitowych pamięci MLC, jest tu zestaw dodatków z radiatorem skutecznie obniżającym temperatury pracy dysku czy adapterem HHHL.
Tu odpowiedź nie jest tak oczywista, ponieważ GoodRAM IRDM Ultimate w testowanej przez nas 480 GB wersji nie tylko wypada słabiej od Samsunga 970 EVO (ten notabene oferuje 20 GB więcej), który korzysta z pamięci TLC (jeśli chodzi o wydajność, to 3-bitowe pamięci przeszły naprawdę dużą poprawę względem pierwszych generacji i dziś spokojnie mogą stawać w szranki z MLC), ale i praktycznie za te same pieniądze kupimy wyraźnie wydajniejszego Samsunga 970 PRO, co zdaje się zbijać argument o rodzaju zastosowanych pamięci. Jest to w pewnym stopniu pokłosie starszych technologii (zarówno w zakresie kontrolera, jak i NAND flash), ale z drugiej strony Patriot HellFire 480 GB, który bazuje na tych samych podzespołach, także osiąga lepsze wyniki, a kosztuje wyraźnie mniej (ok. 689 zł). W tym kontekście trudno o jednoznaczną rekomendację dla GoodRAM IRDM Ultimate, ale dodatkową motywację stanowić może czynnik patriotyczny.
GoodRAM IRDM Ultimate 480 GB
Trwałe pamięci MLC, dodatkowe akcesoria w zestawie (radiator i adapter HHHL), bardzo dobra jakość wykonania, czarny laminat, 5-letnia gwarancja bez żadnego limitu zapisu danych
Postawienie na starsze komponenty co odbija się na wydajności, zbyt wysoka cena względem konkurencji
Cena (na dzień publikacji): 799 zł za 480 GB
Gwarancja: 60 miesięcy
Sprzęt do testów dostarczyła firma:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test nośnika SSD M.2 GoodRAM IRDM Ultimate 480 GB na kościach MLC