Test nośnika SSD M.2 GoodRAM IRDM Ultimate 480 GB na kościach MLC

Test nośnika SSD M.2 GoodRAM IRDM Ultimate 480 GB na kościach MLC

Czy zatem GoodRAM IRDM Ultimate to produkt dobry, bo polski czy może po prostu dobry? Ostatecznie nie da się ukryć, że flagowy dysk polskiej firmy nie podbija benchmarków i nie bije rekordów w testach, gdzie nietrudno wskazać wydajniejszych rywali, ale to całkiem udana konstrukcja bazująca na pamięciach MLC oraz interfejsie PCI Express 3.0 z protokołem NVMe 1.3. Dużym atutem, oprócz zastosowanych 2-bitowych pamięci (o zdecydowanie trwalszej charakterystyce niż zdobywające ostatnio rynek TLC), jest tu zestaw dodatków z radiatorem skutecznie obniżającym temperatury pracy dysku czy adapterem HHHL. Nie można także nie wspomnieć o 5-letniej gwarancji producenckiej bez żadnego limitu zapisu danych (TBW), co skutecznie może przekonać do zakupu wiele osób. Pytanie tylko, czy opłaca się kupić GoodRAM IRDM Ultimate?

Dużym atutem, oprócz zastosowanych 2-bitowych pamięci MLC,  jest tu zestaw dodatków z radiatorem skutecznie obniżającym temperatury pracy dysku czy adapterem HHHL.

GoodRAM IRDM Ultimate

Tu odpowiedź nie jest tak oczywista, ponieważ GoodRAM IRDM Ultimate w testowanej przez nas 480 GB wersji nie tylko wypada słabiej od Samsunga 970 EVO (ten notabene oferuje 20 GB więcej), który korzysta z pamięci TLC (jeśli chodzi o wydajność, to 3-bitowe pamięci przeszły naprawdę dużą poprawę względem pierwszych generacji i dziś spokojnie mogą stawać w szranki z MLC), ale i praktycznie za te same pieniądze kupimy wyraźnie wydajniejszego Samsunga 970 PRO, co zdaje się zbijać argument o rodzaju zastosowanych pamięci. Jest to w pewnym stopniu pokłosie starszych technologii (zarówno w zakresie kontrolera, jak i NAND flash), ale z drugiej strony Patriot HellFire 480 GB, który bazuje na tych samych podzespołach, także osiąga lepsze wyniki, a kosztuje wyraźnie mniej (ok. 689 zł). W tym kontekście trudno o jednoznaczną rekomendację dla GoodRAM IRDM Ultimate, ale dodatkową motywację stanowić może czynnik patriotyczny.

GoodRAM IRDM Ultimate 480 GB

 Trwałe pamięci MLC, dodatkowe akcesoria w zestawie (radiator i adapter HHHL), bardzo dobra jakość wykonania, czarny laminat, 5-letnia gwarancja bez żadnego limitu zapisu danych

 Postawienie na starsze komponenty co odbija się na wydajności, zbyt wysoka cena względem konkurencji

Cena (na dzień publikacji): 799 zł za 480 GB

Gwarancja: 60 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test nośnika SSD M.2 GoodRAM IRDM Ultimate 480 GB na kościach MLC

 0