Test Patriot Viper VP4300 2 TB. Nowy król wydajności na rynku dysków SSD M.2?

Test Patriot Viper VP4300 2 TB. Nowy król wydajności na rynku dysków SSD M.2?

Test Patriot Viper VP4300 2 TB - Podsumowanie

Patriot Viper VP4300 nie tylko okazał się godnym przeciwnikiem dla najwydajniejszych dysków SSD w formacie M.2 dostępnych obecnie na rynku, ale i zasiadł na tronie (z zastrzeżeniem, że testowana wersja 2 TB porównywana jest z modelami 1 TB i nie mieliśmy okazji przetestować Corsair MP600 Pro). Zacznijmy od tego, że dysk prezentuje się bardzo stylowo, a to za sprawą czarnego laminatu z radiatorami, które idealnie komponują się z nowoczesnymi pecetami graczy. Co jednak najważniejsze, bardzo mocną specyfikację oferuje nie tylko na papierze, bo udowodnił swoją wartość w realnych zastosowaniach, prześcigając najmocniejszych rywali w większości testów. Co prawda wyniki syntetyków w ramach transferów losowych nie zachwycają, ale w rzeczywistych scenariuszach nie jest to tak odczuwalne. Do tego dochodzi wysoka wytrzymałość potwierdzona przez parametry MTBF i TWM, połączona z pięcioletnią gwarancją producenta. Nie można też zapomnieć o dwóch radiatorach w zestawie, co pozwala na zastosowanie VP4300 zarówno w laptopach, jak i desktopach.  

Patriot Viper VP4300 nie tylko okazał się godnym przeciwnikiem dla najwydajniejszych dysków SSD w formacie M.2 dostępnych obecnie na rynku, ale i zasiadł na tronie.

Test Patriot Viper VP4300 2 TB. Nowy król wydajności na rynku dysków SSD M.2?

Przyczepić musimy się tu głównie do dwóch rzeczy, czyli wysokich temperatur i spadku wydajności po zapełnieniu dysku. W obu przypadkach problem nie jest jednak tak duży, by w zasadniczy sposób wpływać na ocenę końcową. Po pierwsze, przy zastosowaniu aluminiowego radiatora, o ile nie dojdzie do ekstremalnych sytuacji, nie trzeba obawiać się throttlingu, a w drugim spowolnienie odczuwalne jest tylko przy transferach dużych paczek plików. Jeśli bylibyśmy czepliwi, to wspomnieć można także o praktycznym braku wsparcia ze strony oprogramowania. Tu dochodzimy do ceny Viper VP4300 2 TB, która wynosi ok. 1900 zł. Choć wydawać może się to bardzo dużą kwotą, to jednak porównanie z głównymi konkurentami wypada naprawdę korzystnie dla produktu Patriota, w szczególności mając na uwadze dwa radiatory w zestawie (Samsung nie oferuje żadnego w 980 Pro). Tym samym Patriot Viper VP4300 2 TB otrzymuje od nas ocenę 4,5/5 gwiazdki i odznaczenie wydajności. 

Patriot Viper VP4300 2 TB

 Topowa wydajność; świetne rezultaty nie tylko w testach syntetycznych, ale i rzeczywistych; bardzo duży dynamiczny bufor SLC; dwa radiatory w zestawie; współczynnik TBW na poziomie 2000 TB; 5 lat gwarancji.

 Spowolnienie po zapełnieniu dysku; temperatury mogłyby być niższe; brak dedykowanego oprogramowania.

Cena: od 1899 zł 

Gwarancja: 60 miesięcy

Produkt kupisz w sklepie 

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Patriot Viper VP4300 2 TB. Nowy król wydajności na rynku dysków SSD M.2?

 0