Test płyty głównej Gigabyte GA-Z170M-D3H w dwóch wersjach - DDR3 oraz DDR4

Test płyty głównej Gigabyte GA-Z170M-D3H w dwóch wersjach - DDR3 oraz DDR4

W gruncie rzeczy obydwa testowane modele to niezłe płyty mATX. Do wyników testów wydajnościowych ciężko mieć jakiekolwiek zastrzeżenia, aczkolwiek trzeba podkreślić, że wariant DDR3 wypada odrobinę gorzej od swojego bliźniaka. Próby podkręcania wypadają lepiej niż dobrze, a dołożyć trzeba także rewelacyjne rezultaty w testach zużycia energii elektrycznej. Czas bootowania nie jest co prawda aż tak krótki, ale wciąż mieści się w normie. Niestety przyglądając się konstrukcjom bliżej, na jaw wychodzi kilka mankamentów. Pierwszym z nich jest specyfikacja - sztampowa, do bólu wręcz uboga. Nie uświadczymy tutaj żadnych dodatkowych kontrolerów (przede wszystkim brakuje USB 3.1!), obsługi SLI (to akurat najmniejszy problem), a wbudowane audio jest - najdelikatniej mówiąc - mocno przeciętne. Do tego dochodzi wyposażenie, które jest wręcz skrajnie skromne.

Obydwie płyty wypadają w testach nieźle, lecz są to konstrukcje nader ubogie, a tym samym ich opłacalność - przy cenach rzędu 500 złotych - jest kwestią dyskusyjną.

W zasadzie nie byłoby w tym nic złego, bo przecież ekonomiczne propozycje istnieć muszą. Tyle tylko, że sklepowa cena obu konstrukcji wynosi około 500 złotych, a to już nie usprawiedliwia głębokich cięć w zakresie specyfikacji oraz wyposażenia. Tym bardziej, że mamy tutaj do czynienia z mniejszym formatem mATX. Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że pełnowymiarowy GA-Z170-D3H kosztuje praktycznie tyle samo, a do tego oferuje o klasę lepszy zintegrowany układ dźwiękowy. Wracając do testowanych płyt, oczywiście nie są przesadnie drogie, ale - jak już napisałem - ich cena i tak powinna być delikatnie niższa (o jakieś 50 złotych). Żeby najtrafniej scharakteryzować bohaterów niniejszego testu, napiszę po prostu tak: są to płyty solidne w swej prostocie, ale nie widać w ich przypadku jakiejś szczególnej opłacalności. Dlatego też przyznaję 3,5 gwiazdki obu wariantom GA-Z170M-D3H i myślę, że jest ocena odzwierciedlająca stosunek możliwości do ceny.

Gigabyte GA-Z170M-D3H

Dobre możliwości podkręcania, niski pobór prądu, przyzwoity czas bootowania, dwie kości BIOS-u

Brak USB 3.1, przeciętne zintegrowane audio, brak wyświetlacza kodów POST, ubogie wyposażenie, nieco zbyt wysoka cena

 

Gigabyte GA-Z170M-D3H DDR3

Dobre możliwości podkręcania, niski pobór prądu, przyzwoity czas bootowania, dwie kości BIOS-u

Brak USB 3.1, przeciętne zintegrowane audio, brak wyświetlacza kodów POST, ubogie wyposażenie, nieco zbyt wysoka cena

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z170m-d3h-z170-dualddr4-2133-satae-sata3-hdmi-dvi-d-sub-matx-ga-z170m-d3h-765616/

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej Gigabyte GA-Z170M-D3H w dwóch wersjach - DDR3 oraz DDR4

 0