Test płyty głównej MSI MAG Z590 TORPEDO. Nowy chipset, większe możliwości?

Test płyty głównej MSI MAG Z590 TORPEDO. Nowy chipset, większe możliwości?

Test MSI MAG Z590 TORPEDO: konkluzje

Zaczynając od wyników wydajnościowych, w zasadzie zgodnie z oczekiwaniami testy nie pokazały istotnych różnic między poszczególnymi płytami na chipsecie Z590, zarówno jeśli chodzi o podsystem dyskowy, jak i procesor oraz kartę graficzną. Co najwyżej można zwrócić uwagę na odrobinę niższy wynik jednowątkowy w Cinebenchu R15 na konstrukcjach MSI, ale nie ma to istotnego praktycznego znaczenia. Podkręcanie CPU we wszystkich przypadkach skończyło się na 5100 MHz (przy napięciu rdzeni 1,275 V), za to overclocking pamięci przy Command Rate na 2T wypadł na MAG Z590 TORPEDO najlepiej, ex aequo z MEG Z590 ACE. Z kolei dość problematyczny na LGA 1200 CR 1T działał na recenzowanej płycie do 3600 MHz, tj. w zupełności przyzwoicie, choć niektóre konstrukcje radzą sobie jeszcze lepiej. Temperatury sekcji zasilania, mimo braku aktywnego chłodzenia, którym wspomaga się część modeli, są rozsądne, z dużym zapasem do granicy bezpieczeństwa, co jest zasługą całkiem niezłych podzespołów VRM (pomimo uproszczonej jej budowy). A warto podkreślić, że ze względu na chłodzenie procesora AIO nie było dodatkowego nawiewu w tej części PCB. Ponadto MAG Z590 TORPEDO to płyta o bardzo niskim zapotrzebowaniu na prąd w spoczynku - to dodatkowa zaleta. Natomiast czas uruchamiania może nie jest rekordowy, ale w normie.

MSI MAG Z590 TORPEDO to dobrze wyposażona płyta główna z mocnym VRM, choć jej cena względem poprzedniczki jest dość wygórowana.

Test płyty głównej MSI MAG Z590 TORPEDO. Nowy chipset, większe możliwości?

 Intel Core i5-11600K vs AMD Ryzen 5 5600X – test Rocket Lake

Ocena końcowa testowanej płyty

Odnośnie specyfikacji i wyposażenia, jak zostało zasygnalizowane we wstępie, model ten jest bardzo podobny do poprzednika. Niemniej miłym dodatkiem jest pendrive ze sterownikami zamiast wciąż praktykowanych płyt DVD, gdzie coraz mniej osób w ogóle ma odpowiedni napęd, aby odczytać ich zawartość. Zmianą na plus jest też kodek audio Realtek ALC4080, jakościowo zbliżony do ALC1220, który zastąpił nieco gorszy ALC1200. Generalnie wydaje mi się, że omawiana konstrukcja powinna zaspokoić oczekiwania wymagających nabywców, wszak mamy tu trzy złącza M.2, dwie karty sieciowe, w tym Ethernet 2,5 Gb/s, oraz wsparcie USB 3.2 Gen 2x2. A gdybyście do tego potrzebowali jeszcze Wi-Fi 802.11 ax, to jak najbardziej jest taka opcja i nazywa się MAG Z590 TOMAHAWK WIFI. Cieszy też zaimplementowanie Flash BIOS, które to rozwiązanie pomoże nam w razie nieudanej aktualizacji BIOS-u, oraz poprawne rozplanowanie laminatu, aczkolwiek szkoda, że nie wszystkie porty SATA są równoległe do PCB. Reasumując, MAG Z590 TORPEDO to solidna, dobrze dopracowana konstrukcja, którą mogę z czystym sumieniem polecić. Przy czym nie sposób przemilczeć ceny, która jest ~300 zł wyższa od protoplasty - to dużo jak za wyższą przepustowość pomiędzy CPU a chipsetem i kosmetyczne zmiany (to problem wszystkich modeli na Z590). Ocena końcowa to cztery i pół gwiazdki, plus odznaczenie rekomendacja, ale to, czy warto dopłacić, pozostawiam Wam do indywidualnej oceny.

 

MSI MAG Z590 TORPEDO

Ocena płyty głównej MSI MAG Z590 TORPEDOOcena płyty głównej MSI MAG Z590 TORPEDO

Doskonałe zintegrowane audio, dwie karty sieciowe (z czego jedna Ethernet 2,5 Gb/s), obecność wyjść obrazu, wsparcie USB 3.2 Gen 2x2, trzy złącza M.2, poprawne rezultaty testów rzeczywistych, bardzo dobre prowadzenie pamięci, rozsądne temperatury sekcji zasilania i wysoka jakość VRM (pomimo pewnych uproszczeń), bardzo niski pobór prądu i dość szybki czas bootowania, podświetlenie LED RGB, elegancki wygląd, pendrive ze sterownikami, opcja awaryjnego wgrania BIOS-u (Flash BIOS), szybsze połączenie między CPU a chipsetem, dodatkowe gniazdo 6-pin do zasilania karty graficznej

Jedno z gniazd wentylatorów oraz dwa porty SATA mogły zostać lepiej umiejscowione, brak wyświetlacza POST, niewielkie kłopoty z osiąganiem maksymalnego zegara Turbo, spora dopłata względem poprzednika, liczba portów USB na panelu I/O mogłaby być większa

Cena MSI MAG Z590 TORPEDO (na dzień publikacji) : ok. 1150 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

Test płyty głównej MSI MAG Z590 TORPEDO. Nowy chipset, większe możliwości?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej MSI MAG Z590 TORPEDO. Nowy chipset, większe możliwości?

 0