Test MSI MAG B550 UNIFY: konkluzje
Rozpoczynając od testów praktycznych, MSI MEG B550 UNIFY zaprezentowała się bez zarzutów. Jeżeli chodzi o oferowaną wydajność, wyniki są takie, jakie być powinny, i warto zwrócić uwagę na osiągi kontrolera SATA, które zauważalnie przewyższają płyty oparte o X570 (ten aspekt topowego chipsetu AMD mocno kuleje). Naturalnie nie było żadnych problemów z podkręcaniem procesora, tj. LLC funkcjonuje bez zarzutu, a overclocking pamięci RAM zakończył się na wartości aż 4666 MHz. Przy czym, by nie było niedomówień, chodzi o ustawienia asynchroniczne, gdyż dla pracy synchronicznej czynnikiem limitującym będzie procesor (notabene w tym wariancie uzyskała 3800 MHz CL 14-14-14-28, tak samo jak wszystkie pozostałe konstrukcje). Bardzo mocna sekcja zasilania, górująca od strony użytych komponentów nad topowymi płytami konkurencji, że o alternatywach na X570 z tej półki cenowej nie wspominając, zapewnia ogromny zapas mocy i niskie temperatury, tzn. problemów z przyspieszaniem CPU nie będzie (szesnastordzeniowych także). I oczywiście można powiedzieć, że do użytku domowego tak mocarna VRM to przerost formy nad treścią, ale skoro wydajemy na sprzęt ponad 1000 zł, to jednak miło widzieć, że producent nie oszczędza i daje coś ekstra. W kwestii poboru prądu również nie ma się do czego przyczepić, a w próbie czasu uruchamiania komputera może nie ustanowiła nowego rekordu, ale wciąż dzieje się to całkiem szybko, a to wcale nie jest takie oczywiste - patrz wyniki ASRocków.
MSI MEG B550 UNIFY to bogato wyposażona płyta z unikatowymi możliwościami dla podsystemu dyskowego, która może śmiało rywalizować z modelami na X570.
Test płyty MSI MAG B550 TOMAHAWK. Nowy chipset wkracza do gry
Ocena końcowa testowanej płyty
Przechodząc do pozostałych aspektów, stonowany i elegancki wygląd bez diod LED na pewno przypadnie do gustu bardziej konserwatywnym nabywcom, zaś rozplanowanie laminatu oraz oferowane możliwością stoją na wysokim poziomie. Wszak mamy dużo gniazd wentylatorów, fizyczne przyciski Power i Reset, wgrywanie BIOS-u nawet bez CPU/RAM (Flash BIOS) i wyświetlacz kodów POST w widocznym miejscu. Ponadto dobre audio ze wzmacniaczem i parę szybkich kart sieciowych: przewodową oraz Wi-Fi, do spółki z ciekawym dodatkiem składanych podstawek do budowania prowizorycznego benchtable. Ale największą zaletą, która wyróżnia tę płytę z tłumu, są moim zdaniem aż cztery złącza M.2 z elastyczną konfiguracją. Dzięki temu, wybierając wariant z użyciem linii CPU, możemy mieć aż cztery dyski NVMe w trybie x4, z czego trzy w standardzie PCIe 4.0. Ceną owego rozwiązania jest wspomniane ograniczenie karty graficznej do x8, ale to przy GPU z rodzin Ampere czy Navi, z uwagi na zgodność z wersją 4.0, nie spowoduje istotnego ubytku wydajności. Co do wad, wg mnie przydałoby się więcej portów USB na panelu I/O i szkoda też, że zabrakło drugiego slotu PCIe podłączonego do procesora, który pozwoliłby uzyskać wariant x8/x8. Reasumując, płyta MSI to naprawdę bogato wyposażona konstrukcja z unikalnymi możliwościami dla podsystemu dyskowego, która może śmiało rywalizować z alternatywami na bazie X570 (a nawet je przewyższać). Moja ocena to cztery i pół gwiazdki oraz wyróżnienia jakość, overclocking i rekomendacja.
MSI MEG B550 UNIFY
Porządne zintegrowane audio, dwie karty sieciowe (Ethernet 2,5 Gb/s i Wi-Fi 6), port PS/2 dla klawiatury i/lub myszy, obecność wyjść obrazu, cztery złącza M.2, solidne wyniki testów rzeczywistych, poprawnie działające LLC, świetne prowadzenie pamięci, bardzo wysoka jakość VRM i niskie temperatury sekcji zasilania, niski pobór prądu i dość szybki czas bootowania, opcja awaryjnego wgrania BIOS-u (Flash BIOS), elegancki wygląd, ciekawe dodatki, brak LED (dla niektórych), fizyczne przyciski Power/Reset, wyświetlacz kodów POST, dużo złącz wentylatorów oraz nienaganna kontrola nad nimi
Jedno z gniazd wentylatorów mogło zostać lepiej umiejscowione, liczba portów USB na panelu I/O mogłaby być większa, brak drugiego slotu PCIe x16 podłączonego do procesora, ograniczona dostępność
Gwarancja: 36 miesięcy
Sprzęt do testów dostarczyło:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej MSI MEG B550 UNIFY. B550 w topowym wydaniu