Test Pulsar ES2. Najlepsza podkładka Mid na rynku? Artisan Zero ma mocnego przeciwnika

Test Pulsar ES2. Najlepsza podkładka Mid na rynku? Artisan Zero ma mocnego przeciwnika

Po dłuższej przerwie od testowania podkładek pod myszkę i obcowania z produktami marki Pulsar wracam do was z kolejną recenzją gamingowej podkładki dla “prosów” od popularnego, koreańskiego producenta. Firma ta specjalizuje się przede wszystkim w produkcji myszek dla graczy, jednak w jej ofercie znajdziemy również wysokiej klasy mousepady i gamingowe rękawy mające za zadanie zmniejszyć tarcie między punktem styku ramienia z podłożem. 

Obiekt dzisiejszej recenzji, czyli Pulsar ES2 to bardzo ciekawa podkładka dla najbardziej wymagających graczy, która stara się konkurować z japońskiej produkcji podkładkami Artisan cenionymi ze względu na swoje właściwości i perfekcyjnie wykonanie w każdym detalu. Jednocześnie jest on znacznie bardziej przystępny cenowo, gdyż kosztuje ponad połowę mniej niż jego najbliższy konkurent, którym jest Artisan Zero. ES2 został wyceniony na niecałe 35 dolarów w wersji L oraz niecałe 40 dolarów w wersji XL, co przekłada się na około 140 zł oraz około 160 zł. Tymczasem Artisan Zero to wydatek rzędu około 320 złotych.

Jak na podkładki z górnej półki, Pulsar ES2 L/XL są uczciwie wycenione, bo podobną sumę przyjdzie nam wysupłać na pierwszą lepszą podkładkę o dużo gorszych parametrach od największych gamingowych brandów, gdzie płaci się za logo i nadruk, a niekoniecznie za jakość i materiały.

Można więc śmiało powiedzieć, że jak na podkładki z górnej półki, Pulsar ES2 L/XL są uczciwie wycenione, bo podobną sumę przyjdzie nam wysupłać na pierwszą lepszą podkładkę o dużo gorszych parametrach od największych gamingowych brandów, gdzie płaci się za logo i nadruk, a niekoniecznie za jakość i materiały. Oczywiście cena w przypadku podkładek to zawsze temat sporny i każdy z nas ma inne priorytety, dlatego nie zdziwi mnie, jeżeli pod tym artykułem pojawi się sporo negatywnych komentarzy odnośnie kosztów podkładki, jednak pozwolę sobie jeszcze raz podkreślić, że propozycja Pulsar jest skierowana przede wszystkim do zawodowych graczy (stąd ES w nazwie od słowa “E-sport”) i osób, które szukają produktu o najlepszych możliwych parametrach, nie graczy casualowych, chcących tylko miło spędzić swój wolny czas przed komputerem.

Opakowanie, zawartość i jakość wykonania

Pulsar ES2 dociera do nas zapakowany w dużą, białą kopertę z tektury, a nie tubę czy zwinięty w regularnym, podłużnym pudełku, jak ma to miejsce w przypadku wielu podkładek dla graczy. Takie pakowanie w przypadku podkładek premium od paru lat jest już w zasadzie standardem, ale po co? Prostokątna tudzież kwadratowa koperta sprawia, że podkładka zachowuje swój właściwy kształt i nie ulega deformacji. Dzięki temu zabiegowi nie musimy więc się męczyć z rozprostowywaniem jej, co w przypadku niektórych egzemplarzy potrafiło nawet zajmować kilka dni.

Wewnątrz koperty oprócz podkładki znajdziemy również karteczkę, na której najbardziej interesującą dla nas częścią powinny być zalecenia producenta odnośnie “przyklejenia” podkładki do powierzchni blatu (spokojnie, nie będziemy nic kleić na stałe, po prostu baza Pulsar ES2 jest bardzo lepka i przyczepna). Minusem tak przyczepnego spodu jest fakt, że z łatwością zbiera wszelki brud, dlatego najlepiej trzymać się instytucji i umyć powierzchnię biurka przed odklejeniem podkładki od folii, którą jest zabezpieczona do transportu i przyklejeniem jej do biurka. Postępując w ten sposób, możemy być pewni, że mousepad nie ruszy się z miejsca nawet gdybyśmy wywrócili biurko do góry nogami. 

Za ten stan rzeczy odpowiada materiał o nazwie Alpha-Cell, czyli specjalna poliuretanowa pianka zapamiętująca kształt o bardzo wysokiej gęstości. Jej lepkość zależna jest od temperatury. Poniżej 5°C stopniowo zaczyna tracić swoje właściwości, zaś poniżej 0°C zanikają całkowicie. Temperatura powyżej 5°C to idealne warunki dla materiału Alpha-Cell, które nadają mu tej bardzo pożądanej cechy. Tymczasem wedle informacji zamieszczonych przez producenta wierzch podkładki stanowi tkanina poliuretanowa, która została poddana obróbce cieplnej.

Obie te warstwy zostały sklejone ze sobą i dodatkowo obszyte na rantach, aby zapobiec ich rozwarstwianiu i strzępieniu się. Szwy zostały wykonane z najwyższą dbałością. Linia szwów jest idealnie równa oraz gęsto upakowana, warto też dodać, że szwy są niskoprofilowe, to znaczy obszycie jest minimalnie niższe niż powierzchnia użytkowa podkładki, dzięki czemu przy wyjechaniu myszką poza krawędź nie zahaczymy o nie. Dodatkowo są bardzo wytrzymałe i nie mechacą się. Grubość Pulsar ES2 to dokładnie 3 mm, co jest standardową wartością w przypadku większości podkładek dla graczy.

Podkładka prezentuje się na biurku elegancko. Jej design jest minimalistyczny, nie ma pstrokatych wzorów, ani tandetnych nadruków. Jedyny nadruk stanowi niewielki branding na prawym boku podkładki. W jego skład wchodzi logo marki i nazwa modelu, informacja o grubości podkładki i jej rozmiarze - to tyle.

Wrażenia z użytkowania

Powierzchnia Pulsar ES2 jest niemalże jednolita, a poszczególne włókna podkładki są tak gęsto upakowane, że nie da się ich gołym okiem rozróżnić. Materiał nie jest idealnie gładki, posiada bardzo subtelną teksturę, którą minimalnie czuć przy przesuwaniu myszki. Pod względem właściwości ślizgu Pulsar ES2 można opisać jako wzorową podkładkę typu mid. Co prawda jest troszeczkę szybsza niż na przykład Artisan Zero, za to wyczuwalnie wolniejsza niż Lamzu Energon Pro, którą miałem przyjemność dla was przetestować, ES2 wpasowuje się gdzieś pomiędzy. Pulsar ES2 to w zasadzie świetny kompromis, ponieważ pozwala nam wykonywać szybkie, płynne i precyzyjnie ruchy, a jednocześnie oferuje średnią siłę hamowania, łatwiej jest więc śledzić kursorem myszki dynamiczne cele oraz stosować mikropoprawki w sytuacji, gdy liczy się jak najlepsza celność.

Generalnie pod kątem ślizgu jest to jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza podkładka typu Mid. W grach sprawdzi się uniwersalnie, to znaczy, świetnie nada się zarówno do gier FPS, a także do MOBA i innych dynamicznych gatunków, które wymagają precyzyjnych i szybkich ruchów, a czasami również powolnych i opanowanych. Pulsar ES2 był testowany przeze mnie w połączeniu z wieloma różnymi urządzeniami poczynając od low-end a kończąc na high-end myszkach. W przypadku żadnej z nich nie wystąpiły problemy ze śledzeniem sensora.

Z minusów należałoby nadmienić, że Pulsar ES2 niestety dosyć łatwo się brudzi i nie mówię tu tylko o wierzchniej, materiałowej części podkładki, ale też spodzie, o którym wspominałem wcześniej. Dlatego jeżeli chcemy utrzymać ją w jak najlepszej kondycji, to musimy dbać o porządek na biurku. Zwłaszcza że przy głębszych zabrudzeniach, w miejscu plamy podkładka delikatnie spowalnia, ale po wyczyszczeniu wraca do stanu pierwotnego.

A skoro już o spowalnianiu mowa, to na przestrzeni kilku miesięcy testowania Pulsara ES2 nie zauważyłem, aby wraz z czasem i zużyciem przyspieszył lub znacząco spowolnił. Podkładka zachowała mniej-więcej takie same właściwości jak gdy była fabrycznie nowa. Mousepad nie jest też w pełni wodoodporny, ale niezbyt chętnie pochłania wilgoć i do tego w niewielkich ilościach, co jest akurat plusem. Jeżeli natomiast chcielibyśmy go w pełni zabezpieczyć przed zachlapaniem, to warto zaopatrzyć się w pierwszy lepszy nanoprotektor do butów lub tkanin, który po nałożeniu i wyschnięciu sprawi, że powierzchnia podkładki będzie tymczasowo hydrofobowa.

Czyszczenie Pulsar ES2 jest niezwykle proste i nie wymaga od nas specjalistycznych środków do tkanin. Wystarczy zwilżona  ściereczka i to tyle. Nie trzeba mocno trzeć, ani prać ręcznie. Zapomnijcie też o wrzucaniu ES2 do pralki, gdyż nawet na najdelikatniejszym programie i najniższych obrotach zniszczycie ją. 

Pulsar ES2 - Opinia i Ocena

W kwocie 140 - 160 złotych Pulsar ES2 to najlepsza obecnie dostępna alternatywa dla znacznie droższego Artisan Zero. ES2 cechuje nie tylko świetne wykonanie i wysokiej jakości materiały takie jak baza z materiału Alpha-Cell, ale jest to wzorowy przedstawiciel kategorii podkładek typu mid. Powierzchnia mousepada nie spowalnia wraz z czasem, ale łatwo się brudzi, co jednak rekompensuje prostotą czyszczenia i słabą wchłanialnością wilgoci. Rogi podkładki są starannie i porządnie obszyte, a jednocześnie mają niski profil, więc nie ograniczają naszych ruchów. 

W zasadzie ES2 jest tak dobrze wykonany i wyceniony, że nie mam na co narzekać. Myślę, że jest to jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza podkładka mid w tych pieniądzach i z pewnością mogę ją wam polecić z czystym sercem.

Pulsar oferuje nam idealny balans między szybkością ślizgu a siłą hamowania (tarciem). Jest też elegancki i minimalistyczny, przez co sprawdzi się w połączeniu z praktycznie każdym stanowiskiem gracza, ważne tylko abyśmy utrzymywali na nim względny porządek, bo akurat ta podkładka bardzo nie lubi nieczystości i to jest jej jedyny minus. Można by też ponarzekać na brak wodoodpornej powłoki, co jednak jest raczej standardem w przypadku podkładek i można temu bardzo łatwo zaradzić, zaopatrzając się w nanoprotektor za 5-8 złotych.  W zasadzie ES2 jest tak dobrze wykonany i wyceniony, że nie mam na co narzekać. Myślę, że jest to jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza podkładka mid w tych pieniądzach i z pewnością mogę ją wam polecić z czystym sercem, gdyż sam od dłuższego czasu korzystam z niej na co dzień i póki co nic nie zapowiada, abym w najbliższym czasie miał ją zmienić na coś innego. Dlatego biorąc pod uwagę całokształt postanowiłem dać Pulsar ES2 notę 10/10, wyróżnienie z kategorii opłacalność i udzielić rekomendację.

Pulsar ES2 - ocena

opłacalność

Pulsar ES2 - opinia

 Pulsar ES2 - Zalety:

  • Minimalistyczny i elegancki design
  • Świetne parametry ślizgu
  • Idealnie współpracuje ze ślizgaczami teflonowymi i szklanymi
  • Jednolita tekstura
  • Starannie obszyte krawędzie
  • Wysokiej klasy materiały i wykonanie
  • Nie wywołuje anomalii w obecnie stosowanych sensorach optycznych z każdej półki cenowej
  • Powierzchnia zachowuje swoje właściwości ślizgu z czasem
  • Idealne parametry antypoślizgowe
  • Przyjemna w dotyku
  • Premium baza podkładki z materiału Alpha-Cell o wysokiej lepkości i gęstości
  • Sensowna cena (ponad połowę niższa niż podkładek Artisan)
  • Dostępna w dwóch rozmiarach L i XL

 Pulsar ES2 - Wady:

  • Brak powłoki hydrofobowej
  • Wymaga ciągłego utrzymania czystości na biurku

Cena (na dzień publikacji): 140-160 zł

Gwarancja: 24 miesięcy

Sprzęt do testów dostarczył:

hardpc

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Pulsar ES2. Najlepsza podkładka Mid na rynku? Artisan Zero ma mocnego przeciwnika

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł