Po krótkiej przerwie w recenzowaniu produktów marki Redragon wracam do was z kolejnym testem jednego z ciekawszych, średniopółkowych sprzętów tego producenta. Redragon K888GB Pro Bragi, bo tak właśnie nazywa się przedmiot mojej dzisiejszej recenzji, to klawiatura bezprzewodowa typu 96%. Oznacza to, że jest troszkę bardziej kompaktowa, przy zachowaniu funkcjonalności klawiatury pełnowymiarowej, gdyż częściowo zachowano tu blok numeryczny. Bragi brakuje jedynie fizycznych klawiszy Home, End, Insert, PgUp PgDown, które zastąpiono bindami.
Redragon Bragi na papierze to tania i sensowna klawiatura mechaniczna, która zdaje się obiecywać wiele.
Redragon Bragi na papierze to tania i sensowna klawiatura mechaniczna, która zdaje się obiecywać wiele. Oprócz hotswapa, czyli możliwości zmiany przełączników bez konieczności ich delutowania, znajdziemy tu konstrukcję typu gasket mount, mającą za zadanie poprawić akustykę klawiatury. K888GB Pro bazowo wyposażona jest w autorskie, liniowe przełączniki Redragon Dragon Growl. Oprócz tego klawiatura mechaniczna zapewnia nam trzy tryby pracy: Bluetooth, Radiowy 2.4 GHz oraz przewodowy. Natomiast za zapewnienie nam wielu godzin użytkowania odpowiada spore, bo aż 4000 mAh ogniwo.
Specyfikacja Redragon K888GB Pro Bragi
- Wymiary: 394 x 144 x 38 mm
- Waga produktu: 0,8kg
- Kolor: Czarny
- Typ klawiatury: Mechaniczna
- Rodzaj przełączników: Dragon growl
- Łączność: bezprzewodowa
- Interfejs: USB / Bluetooth / Adapter 2.4 GHz
- Klawisze numeryczne: Tak
- Dodatkowe klawisze: Tak
- Liczba dodatkowych klawiszy: 1
- Anti-ghosting: Pełny
- N-Key rollover: Pełny
- Podświetlenie klawiszy: Tak
- Rodzaj podświetlenia: RGB
- Długość przewodu: 150 cm
- Bateria: 4000mAH
- Gwarancja (miesiące): 24
- Kompatybilność: Windows, Mac, Linux
Redragon K888GB Pro Bragi - Opakowanie, zawartość i jakość wykonania
Klawiatura Redragon dociera do nas zapakowana w sporych rozmiarów pudełko, o typowej dla tego producenta stylistyce i palecie barw opartej o odcienie bieli, czerni oraz czerwieni. Wewnątrz opakowania znajdziemy bogaty zestaw akcesoryjny, składający się z kilku zapasowych przełączników, keycap i switch pullera, przewodu zasilającego USB-C w oplocie z przyczepioną na stałe przejściówką na USB-A, a także zestaw naklejek i trochę papierologii.
Już przy pierwszym zetknięciu się z Redragon K888GB Pro Bragi, klawiatura sprawia pozytywne wrażenie. Oprócz wspomnianego wcześniej nieco pomniejszonego układu 96% mamy tu do czynienia z zabudowaną konstrukcją, czyli fachowo mówiąc, producent zastosował tu non-floating key design. Redragon Bragi wykonany jest w całości z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Kadłubek pomimo braku metalowej płyty mocującej jest sztywny i solidny, pod mocnym naciskiem nic nie skrzypi, za to można zauważyć, że klawiatura delikatnie pracuje.
Obudowa Redragon K888GB Pro Bragi jest w całości czarna, a jej powłoka została dodatkowo zmatowiona, dzięki czemu wszelkie płytkie ryski nie będą rzucały się aż tak w oczy, jak miałoby to miejsce w przypadku lustrzanej powierzchni. Tymczasem nasadki klawiszy to eleganckie zestawienie czerni i szarości, które nadaje Bragi ciekawego oraz schludnego wyglądu, który świetnie komponował będzie się zarówno na biurku gracza oraz w przestrzeni biurowej. W przerwie pomiędzy blokiem numerycznym, a główną częścią klawiatury znajduje się niewielki panel informacyjny składający się z kilku diod LED, zaś w prawym górnym rogu klawiatury mechanicznej znalazło się nawet miejsce dla niewielkiego potencjometru służącego do zmiany systemowej głośności.
Redragon K888GB Pro Bragi, podobnie jak recenzowany przeze mnie niedawno Dark Project ALU87A, wykorzystuje mocowanie typu Gasket Mount, co w praktyce oznacza, że płytka PCB nie posiada bezpośredniego punktu styku z klawiaturą, gdyż pomiędzy nią a obudową znajdują się specjalne uszczelki tłumiące przenoszone drgania, a co za tym idzie tym prostym sposobem znacznie podnosi się kultura pracy urządzenia.
Na prawej ściance klawiatury gamingowej znalazło się miejsce dla niewielkiego schowka na transmiter radiowy 2.4 GHz, zaś po drugiej stronie, czyli na lewej ściance producent umieścił wtyk USB-C służący do ładowania klawiatury i korzystania z niej w trybie przewodowym oraz dwa przełączniki trybu pracy. Pierwszy z nich pozwala przełączyć się między trybem przewodowym, Bluetooth oraz Radiowym 2.4 GHz, tymczasem drugi służy do przełączania się pomiędzy kompatybilnością z urządzeniami opartymi o system Mac lub Windows. Taka funkcja jest świetnym rozwiązaniem, gdyż w wielu klawiaturach bezprzewodowych ten proces odbywa się za pośrednictwem bindów i przyznam szczerze, że nie raz zdarzyło mi się przypadkowo w trakcie gry przełączyć klawiaturę z Windows na Mac.
Redragon K888GB Bragi wyposażony jest w rozkładane, dwustopniowe nóżki z antypoślizgowymi nakładkami. Sprawiają wrażenie solidnych, plastik jest gruby i raczej nie powinny się wyłamywać.
Redragon K888GB Pro Bragi - Wrażenia z użytkowania i sterownik
Wykonanie to jedno, ale praktyka to drugie i tu na szczęście obyło się bez nieprzyjemnych niespodzianek. W grach Redragon Bragi sprawdzał się bez zarzutów. Klawiatura jest cicha i responsywna - zarówno w trybie przewodowym jak i bezprzewodowym 2.4 GHz. Bluetooth to już trochę inna kwestia, gdyż wprawne oko będzie w stanie wyczuć delikatne opóźnienie reakcji na nasze ruchy palców.
Keycapy o profilu XDA odlano z wytrzymałego tworzywa PBT w technologii podwójnej iniekcji, które posiada charakterystyczną, chropowatą powierzchnię. Nie są to co prawda najgrubsze nasadki z jakimi miałem do czynienia, ale są co najmniej przyzwoite i raczej nie powinny pękać. Ze względu, że są to doubleshoty, to nie musimy się też obawiać, ścierania się podświetlanych legend.
Stabilizatory to typowe dla większości klawiatur mechanicznych dla graczy plate mounty, które zostały uprzednio solidnie przesmarowane przez producenta. Tak jak wspominałem we wstępie, Redragon Bragi zaopatrzono w funkcjonalny hotswap oraz autorskie przełączniki Dragon Growl. Są to typowe liniowce o cichej charakterystyce pracy, które do aktywacji wymagają od nas średniej siły nacisku. Niestety producent zupełnie nie chwali się ich specyfikacją, więc nie mamy o nich w zasadzie żadnych konkretów. Redragon nie podaje jaką mają żywotność, na jakiej wysokości znajduje się punkt aktywacji, całkowity dystans przemieszczenia ani jaka jest konkretna siła nacisku. Organoleptycznie natomiast mogę stwierdzić, że ich próg aktywacji znajduje się mniej-więcej na wysokości 2 mm, zaś całkowity dystans przemieszczenia to około 3,8 - 4 mm. Mając doświadczenie z wieloma innymi przełącznikami, siłę nacisku oszacował bym na 45-50 gF.
Redragon K888GB Pro Bragi wyposażono w 4000 mAh ogniwo, które zależnie od ustawień klawiatury wystarczy nam na nawet kilka tygodni użytkowania, wszystko oczywiście zależy od sposobu użytkowania i parametrów takich jak podświetlenie czy tryb Bluetooth/Radiowy 2.4 GHz. A skoro już o podświetleniu mowa, to nie jest ono wybitne, jego jasność mogłaby być nieco wyższa, a kolory żywsze. Dodatkowo, biel jest raczej odcieniem różu, co jest uwarunkowane doborem diod SMD RGB zamiast RGBW.
Oprócz tego w Redragon Bragi nie zabrakło też wsparcia dla anty-ghostingu oraz pełnego NKRO. Ponadto klawiatura posiada swój własny sterownik, który możemy pobrać bezpośrednio ze strony producenta. Za jego pośrednictwem jesteśmy w stanie pobawić się nieco bindami, opcjami podświetlenia oraz nieco bardziej zaawansowanymi funkcjami, jak softwareowe opóźnienia rejestracji kliknięcia przycisków. Z plusów, na pewno trzeba nadmienić, że aplikacja jest schludna i przejrzysta.
Redragon K888GB Pro Bragi - ocena i opinia
Redragon K888GB Pro Bragi to jedna z ciekawszych klawiatur w budżecie do 300 złotych. W swojej półce cenowej ma ona jednak bardzo silną konkurencję w postaci klawiatury Dark Project ALU87A Onionite, którą wyróżnia aluminiowy kadłubek i świetne parametry, jednakże Onionite brakuje non-floating key designu oraz łączności bezprzewodowej, zatem Redragon Bragi zdaje się tu być świetną, bezkompromisową alternatywą, w końcu również wykorzystuje gasket mount, wspiera hotswap i cechuje się wysoką kulturą pracy.
Redragon K888GB Pro Bragi zdaje się być świetną, bezkompromisową alternatywą dla Dark Project ALU87A Onionite
Na temat zalet tej klawiatury można powiedzieć wiele, zaczynając od solidnej jakości wykonania i atrakcyjnego designu, a kończąc na dwustopniowo regulowanych nóżkach i wsparciu dla hotswapa. Nie można również zapomnieć o bogatym wyposażeniu akcesoryjnym i dobrym stosunku ceny do jakości. Natomiast jedyną zasadniczą wadą tej klawiatury jest jej podświetlenie, które można by było jeszcze trochę podszlifować no i może brak metalowej płyty mocującej, która lepiej usztywniła by klawiaturę niż poliwęglan czy akryl. Biorąc jednak pod uwagę wszelkie wady i zalety, uważam, że jest to sprzęt zasługujący na ocenę 8,5/10 oraz naszą rekomendację.
Ocena Redragon K888GB Pro Bragi
Redragon K888GB Pro Bragi - opinia
Redragon K888GB Pro Bragi - Zalety:
- Estetyczny design typu non-floating key
- Dobre wykonanie
- Wzorowa kultura pracy
- Niezłe autorskie przełączniki
- Fabrycznie smarowane stabilizatory
- Solidna konstrukcja
- Mocowanie na uszczelkach (gasket mount)
- Bardzo dobry współczynnik cena/jakość
- Bogate wyposażenie akcesoryjne
- Hotswappable
- Cena
- Możliwość podstawowej customizacji za pomocą sterownika
Redragon K888GB Pro Bragi - Wady:
- Konstrukcja mogłaby być nieco sztywniejsza
- Przeciętne podświetlenie
- Biel nie przypomina bieli
Cena (na dzień publikacji): 299 zł (kup w sklepie Media Expert)
Gwarancja: 24 miesięcy
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Redragon K888GB Pro Bragi. Jedna z najlepszych klawiatur gamingowych do 300 zł!