Test zasilacza UPS Vertiv EDGE-1000iRM1U z czystą sinusoidą i PF=0,9

Test zasilacza UPS Vertiv EDGE-1000iRM1U z czystą sinusoidą i PF=0,9

Vertiv EDGE-1000iRM1U - Analiza wnętrza

Topologia

Zasilacz Vertiv EDGE-1000iRM1U korzysta z topologii VI - Voltage Independent (line-interactive). Falownik w topologii VI pracuje dwukierunkowo, podczas pracy sieciowej odbiornik zasilany jest napięciem, które przechodzi przez filtr EMI, w tym czasie  ładowane są akumulatory. Natomiast w trybie rezerwowym energia zgromadzona w akumulatorach jest przetwarzana z napięcia stałego (DC) na napięcie przemienne (AC). W testowanym modelu przetwarzane napięcie ma kształt czystej sinusoidy. Zaletami takiego rozwiązania są niskie czasy przełączania na pracę bateryjną (wg. specyfikacji 6-8 ms) i bezprzerwowy powrót z pracy rezerwowej na sieciową. Zasilacz wyposażono w automatyczną regulację napięcia, czyli AVR (Automatic Voltage Regulation). Jego celem jest podwyższanie lub obniżanie napięcia panującego na wyjściu z zasilacza względem napięcia sieciowego, utrzymując je na bezpiecznym poziomie. AVR niezużywa zgromadzonej energii w akumulatorach. Precyzując, jeśli zakres napięcia wejściowego (zasilającego UPS) nie pozwala na zadziałanie AVR, ponieważ napięcie jest zbyt niskie bądź zbyt wysokie, to wówczas zasilacz przechodzi w tryb pracy bateryjnej. 

Test zasilacza awaryjnego Vertiv EDGE-1000iRM1U

Elektronika

W tej części naszego testu dotarliśmy do momentu, w którym zrywamy plomby i rozkręcamy obudowę, aby dowiedzieć się oraz ocenić, jak zbudowany jest zasilacz Vertiv EDGE-1000iRM1U. Po zdjęciu panelu widzimy kilka kluczowych elementów jak akumulatory, transformator, radiator osłonięty izolacją, cała elektronika falownika oraz pionowe PCB, gdzie znajduje się mózg testowanego UPS-a. Za chłodzenie odpowiada 40-milimetrowy wentylator. W dolnej części płyty głównej, tuż nad akumulatorami, znajduje się pionowy laminat, odpowiadający za komunikację z UPS-em, na którym znajdują się kontrolery portów komunikacji, czy sterowanie logiki i wyświetlacza.

Test zasilacza awaryjnego UPS Vertiv EDGE-1000iRM1U

Filtrowanie wejściowe składa się z bezpiecznika automatycznego, dwóch dławików ferrytowych na kablach, na płycie głównej znajdziemy sześć warystorów, cewkę, kondensator Cx oraz cztery kondensatory Cy.

Test zasilacza awaryjnego UPS Vertiv EDGE-1000iRM1U

Za ładowanie akumulatorów odpowiada mały transformator oraz tranzystor Toshiba K3878 (9 A/25 °C, parametr RDS(on) wynosi 1000 mΩ).

Test zasilacza awaryjnego UPS Vertiv EDGE-1000iRM1U

W sekcji prostownika (przetwornica napięcia AC/DC) znajdziemy potężny radiator aluminiowy o zwiększonej pojemności cieplnej, który chłodzi elementy takie jak tranzystor IGBT (tranzystor bipolarny z izolowaną bramką) IOR IRFB441 (97 A/25 °C), parametr RDS(on) wynosi 7,2 mΩ). Falownik (konwersja napięcia DC/AC) oparto o dwa tranzystory bipolarne IGBT STGB20H60DF, wytrzymujące prąd o natężeniu 20 A każdy (przy 25 °C). Cała sekcja chłodzona jest dużym wspólnym dla prostownika radiatorem aluminiowym. W zasilaczu znajdziemy kondensatory elektrolityczne wyprodukowane w państwie środka marki Elite, Jamicon na 85-105 °C.

Test zasilacza awaryjnego UPS Vertiv EDGE-1000iRM1U

W układzie drugiego stopnia konwersji (falownik) znajdziemy dwie sztuki wysokonapięciowych kondensatorów Elite serii GM na 85 °C, o pojemności 220 µF i 450 V każdy.

Test zasilacza awaryjnego UPS Vertiv EDGE-1000iRM1U

Akumulatory

Energia elektryczna gromadzona jest w czterech akumulatorach. Producent solidnie je zamocował i zabezpieczył przed przypadkowym przemieszczeniem stalową ramką. Zaletą jest możliwość dostępu do akumulatorów po zdjęciu przedniego panelu, bez konieczności rozkręcania całego zasilacza, oraz wymiana bez wyłączania UPS-a. Znajdziemy tutaj akumulatory Hitachi RUM6290 F2 6V 290 W.

Test zasilacza awaryjnego UPS Vertiv EDGE-1000iRM1U

Jakość wykonania jest dobra i trudno się doszukiwać czegoś na siłę. Dobra elektronika i, mimo chińskich kondensatorów, nie zwiastowałbym awaryjności urządzenia. Przypominam, że Vertiv EDGE-1000iRM1U posiada aktywne chłodzenie, działające cały czas podczas pracy rezerwowej, więc zasilacz powinien nam służyć przez długi okres czasu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test zasilacza UPS Vertiv EDGE-1000iRM1U z czystą sinusoidą i PF=0,9

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł