Windows XP i 2000 zostają zainfekowane wirusami w kilka minut od podłączenia do internetu

Windows XP i 2000 zostają zainfekowane wirusami w kilka minut od podłączenia do internetu

Eric Parker, w swoim najnowszym filmie na YouTube zademonstrował, jak niebezpieczne jest korzystanie z klasycznych systemów operacyjnych, takich jak Windows XP, w 2024 roku bez żadnych zabezpieczeń.

Wciągu kilku minut jego system operacyjny został zaatakowany przez liczne wirusy. Podłączanie komputera do internetu bez zabezpieczeń może wydawać się ryzykowne, ale na początku XXI wieku było to normą. Wówczas wiele osób korzystało z bezpośredniego połączenia z internetem bez routera. Trzeba jednak pamiętać Windows XP miał wbudowaną zaporę ogniową, a większość użytkowników instalowała oprogramowanie antywirusowe. Dziś, w 2024 roku, uruchamianie Windows XP bez zabezpieczeń jest jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ system ten nie otrzymuje już aktualizacji zabezpieczeń, co ułatwia ataki.

Parker skonfigurował maszynę wirtualną z systemem Windows XP i połączył ją z internetem, nie używając żadnych zapór sieciowych ani routerów, aby sprawdzić, ile wirusów przyciągnie. 

Podczas swojego eksperymentu Parker podłączył maszynę wirtualną z Windows XP do internetu i w ciągu dwóch minut system został zainfekowany kilkoma wirusami, w tym „conhoz.exe”. Następnie inny wirus automatycznie utworzył nowe konto użytkownika o nazwie „admina”, które hostowało na komputerze serwer plików FTP. Wkrótce system został zalany kolejnymi trojanami, wirusami i innym złośliwym oprogramowaniem. Aby zobaczyć skalę infekcji, Parker zainstalował na komputerze program Malwarebytes. Oprogramowanie wykryło osiem wirusów, w tym trojany, backdoory, zmieniacze DNS i oprogramowanie reklamowe. Parker podejrzewa, że na komputerze znajdowało się jeszcze więcej wirusów, ale darmowa wersja Malwarebytes, której używał, była w stanie wykryć tylko osiem z nich.

Eric Parker również przeprowadził ten sam eksperyment z systemem Windows 2000 , ale skutki były jeszcze gorsze. W ciągu kilku minut od udostępnienia systemu operacyjnego w internecie (i upewnienia się, że wszystkie porty są otwarte, w tym porty dla SMB), na komputerze zainstalował się wirus i automatycznie zamknął maszynę wirtualną. Po ponownym uruchomieniu maszyny wirtualnej pojawiło się więcej wirusów, co ostatecznie spowodowało wyświetlenie BSOD.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows XP i 2000 zostają zainfekowane wirusami w kilka minut od podłączenia do internetu

 0