Operacja Pandora - niemiecka policja rozbiła największą w Europie sieć oszustw typu call center 

Operacja Pandora - niemiecka policja rozbiła największą w Europie sieć oszustw typu call center 

Organy ścigania w Europie i na Bliskim Wschodzie właśnie zlikwidowały, jak to określił niemiecki minister, „największe w Europie oszustwo związane z call center”. W ramach masowego skoordynowanego działania nazwanego Operacją Pandora policja w Niemczech, Albanii, Bośni i Hercegowinie, Kosowie i Libanie dokonała nalotu na kilkanaście centrów telefonicznych powiązanych z tysiącami codziennych scamowych połączeń.

W ramach tej akcji, wspieranej przez Europol, ujęto 21 osób, które prawdopodobnie kierowały ogromną siatką przestępczą. Te podejrzane są o oszukanie niezliczonej liczby ofiar za pomocą różnych oszustw – od podszywania się pod policję po handel fałszywymi inwestycjami i oszustwa matrymonialne. Oszuści używali ciekawych scenariuszy, rozpracowując rozmówców pod każdym kątem, aby zaszokować lub zmanipulować ich w taki sposób, by w końcu przesłali gotówkę. 

Organy ścigania w Europie i na Bliskim Wschodzie właśnie zlikwidowały, jak to określił niemiecki minister, „największe w Europie oszustwo związane z call center”.

Jak szczegółowo opisano w komunikacie prasowym Europolu, cała ta historia rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku, kiedy kasjer bankowy w niemieckim mieście Fryburg nabrał podejrzeń w związku z klientem próbującym wypłacić ponad 100 000 euro. Okazało się, że osoba ta dała się nabrać na oszustwo związane z „fałszywym funkcjonariuszem policji”, w ramach którego dzwoniący próbują oszukać osoby, aby uwierzyły, że toczy się w ich sprawie dochodzenie.

Operacja Pandora

Kasjer dał znać prawdziwym gliniarzom, którzy nie tylko zapobiegli utracie oszczędności życia ofiary, ale także monitorowali linie telefoniczne oszusta. Ustalili, że przestępcy byli powiązani z ponad 28 000 scamowymi telefonami przeprowadzonymi w zaledwie 48 godzin. Gdy śledczy zaczęli wgłębiać się w szczegóły, zdali sobie sprawę, że ta sieć stoi za wszelkiego rodzaju oszustwami telefonicznymi – podając się za krewnych, wierzycieli itp. Działania oszustów były również rozdzielone geograficznie. Przekręty związane z windykacją długów koncentrowały się w Bośni, dane z bankowości internetowej pochodziły z Kosowa, oszustwa inwestycyjne wypływały z Albanii, a oszustwa związane z kartami przedpłaconymi realizowano z Libanu.

Niemieckim policjantom udało się podsłuchać ogromną liczbę tych scamowych połączeń w czasie rzeczywistym, co było nie lada wysiłkiem. Utworzyli centrum telefoniczne, w którym całodobowo pracuje ponad 100 funkcjonariuszy, monitorując rozmowy oszustów. Za każdym razem, gdy wydawało się, że ktoś zostanie oszukany, organy ścigania wkraczały i ostrzegały potencjalną ofiarę. W ciągu zaledwie czterech miesięcy zarejestrowali 1,3 miliona telefonów – ponad 7500 rażących przestępstw, które musieli formalnie zbadać. Podsumowując, policja uratowała ludzi przed stratą ponad 10 milionów euro.

Dzięki informacjom z monitorowania rozmów oraz cyfrowej kryminalistyce podejrzane operacje zostały prześledzone aż do 12 centrów telefonicznych. Europol zaoferował duże wsparcie, organizując spotkania dotyczące planowania, analityków i koordynując całą transgraniczną akcję.

Operacja Pandora

Kiedy w zeszłym miesiącu nadszedł dzień nalotu, panowała całkowita mobilność, która objęła dziesiątki domów i firm. Około 60 niemieckich oficerów przybyło wraz ze wsparciem setek z innych krajów, przejmując ponad 1 milion euro w gotówce i majątku, masę dowodów i zamykając 21 przywódców gangu.

Specjaliści Europolu przekopują obecnie cały skonfiskowany sprzęt, spodziewając się odkryć jeszcze więcej call center i oszustów w tej ogromnej sieci.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Operacja Pandora - niemiecka policja rozbiła największą w Europie sieć oszustw typu call center 

 0