Test płyty głównej Gigabyte GA-Z170M-D3H w dwóch wersjach - DDR3 oraz DDR4

Test płyty głównej Gigabyte GA-Z170M-D3H w dwóch wersjach - DDR3 oraz DDR4

Jeszcze nie tak dawno mieliście okazję zapoznać się z obszernym przeglądem topowych płyt głównych LGA 1151, a już przygotowałem dla Was kolejną porcję testów. Tym razem przyjrzałem się bliżej konstrukcjom z zauważalnie niższej półki cenowej, do tego w mniejszym formacie mATX. Precyzując, chodzi tutaj o dwie wersje Gigabyte GA-Z170M-D3H - obsługujące pamięci odpowiednio DDR3 oraz DDR4. Testowane produkty znajdziecie w sklepach w okolicach 500 zł, dzięki czemu stanowią ciekawą ofertę dla miłośników kompaktowych zestawów, którzy nie chcą wydawać kroci na podzespoły. Cena to jednak nie wszystko, otwartą - i w zasadzie kluczową - pozostaje kwestia, jakie wyniki osiągną w wymagających testach.

Zobacz: Test topowych płyt głównych LGA 1151 dla procesorów Intel Skylake. Która najlepsza?

Pozwolę sobie jednak wrócić do kwestii pamięci, która stanowi dla sporej części potencjalnych nabywców zagwozdkę. Problemu w zasadzie nie ma w przypadku zestawów budowanych od zera. Tutaj dość oczywistym wyborem jest zainwestowanie w DDR4, których ceny są bardziej niż zachęcające. Zupełnie inaczej sprawa wygląda jednak dla użytkowników, którzy dokonują unowocześnienia posiadanego sprzętu. Tutaj już pojawia się chęć zaoszczędzenia i zachowania posiadanych modułów DDR3. Pytanie związane z takim krokiem jest dość proste - jakie negatywne konsekwencje (o ile w ogóle) mogą z niego wyniknąć? Jeśli kiedyś zastanawialiście się nad tym, to na pewno zainteresuje Was niniejszy test. Czas więc przejść do rzeczy!

Zacznę od zaprezentowania najważniejszych elementów specyfikacji testowanych płyt głównych. Nie ma co ukrywać, dla większość nabywców przejrzenie informacji technicznych to jeden z pierwszych kroków na drodze do wyboru odpowiedniego produktu. Podana ilość złączy USB uwzględnia zarówno gniazda znajdujące się na panelu wejścia/wyjścia, jak i te wyprowadzane na przód obudowy. Z kolei do portów SATA wliczane są natywne oraz wymienne z SATA Express.

Jak widać, obie konstrukcje są bliźniaczo do siebie podobne. Jedyną różnicą jest obsługiwana pamięć, poza tym mamy do czynienia z dwoma tożsamymi jednostkami. Tym ciekawiej zapowiada się więc porównanie potencjału O/C, wydajności i cech użytkowych!

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej Gigabyte GA-Z170M-D3H w dwóch wersjach - DDR3 oraz DDR4

 0