5 lat więzienia i gigantyczna grzywna za przemyt zastrzeżonej technologii do Chin

5 lat więzienia i gigantyczna grzywna za przemyt zastrzeżonej technologii do Chin

66-letni naukowiec Yi-Chi Shih z Los Angeles został skazany na ponad pięć lat więzienia za przekazanie wrażliwej technologii chińskiemu rządowi. Chińczyk uknuł misterny plan wykradania technologii z USA.

Yi-Chi Shih został skazany za nielegalne pozyskiwanie monolitycznych mikrofalowych układów scalonych (MMIC) i sprzedawanie ich chińskiej firmie, która jest kontrolowana przez rząd. Teraz zapadł wyrok w tej sprawie, który skazuje go na ponad 5 lat więzienia oraz 362000 dolarów odszkodowania na rzecz IRS (amerykańska skarbówka), oraz 300000 dolarów grzywny. Jest to i tak łagodny wyrok, bo łącznie Chińczykowi groził maksymalny ustawowy wyrok 219 lat więzienia. Według amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości Yi-Chi Shih był prezesem Chengdu GaStone Technology Company (CGTC), firmy, która budowała zakład produkcyjny MMIC w Chengdu w Chinach. Firma postanowiła iść jednak na skróty, bo budowa fabryki, jak i opracowanie technologii wymaga ogromnych nakładów finansowych. Zamiast wybudować własną placówkę, Shih i jego wspólnicy postanowili kupować MMIC w USA i  nielegalnie wywozić je do Chin.

Przedsiębiorczy chiński naukowiec, zamiast wybudować fabrykę i opracować technologię postanowił iść nieco na skróty. Założył fikcyjną firmę w USA, kupował i nielegalnie wysyłał układy MMIC do Chin.

Amerykański prokurator Nick Hanna powiedział, że Shih "zaplanował eksport półprzewodników do zastosowań wojskowych i cywilnych do Chin, a następnie skłamał na ten temat władzom federalnym i nie zgłosił dochodu wygenerowanego przez działalność w swoich zeznaniach podatkowych". Shih założył firmę Pullman Lane Productions, LLC w Hollywood w Kalifornii, dzięki czemu uzyskał dostęp do jednego z amerykańskich portali oferujących MMIC. Shin przedstawiał się jako lokalny klient, twierdząc, że zamierza używać chipów tylko w USA. Zamiast tego eksportował je do Chin i sprzedawał firmom rządowym.  Wojskowi mogą używać MMIC w pociskach, systemach naprowadzania pocisków, myśliwcach, wojnie elektronicznej, a także w zastosowaniach radarowych.

Ze względu na zastosowanie militarne, chipy te nie mogą być eksportowane bez specjalnej licencji, zgodnie z ustawą o międzynarodowym nadzwyczajnym uprawnieniach gospodarczych (IEEPA) i amerykańskimi przepisami eksportowymi (EAR).  Chengdu GaStone Technology Company (chińska firma Shiha) została wpisana na czarną listę Departamentu Handlu "ze względu na jej zaangażowanie w działania sprzeczne z interesami bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych" oraz przekazywanie kluczowych technologii obecej armii.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: 5 lat więzienia i gigantyczna grzywna za przemyt zastrzeżonej technologii do Chin

 0