6G ma zaoferować niesamowitą prędkość 1 TB/s

6G ma zaoferować niesamowitą prędkość 1 TB/s

Chociaż standard sieci 5G jeszcze na dobre nie zadomowił się na świecie i jest cały czas wdrażany w kolejnych miejscach globu w tym w Polsce to niektórzy pracują już nad przyszłościowym 6G (wśród tego grona znajduje się Huawei). Warto wspomnieć, że Chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii rozpoczęło prace przygotowawcze angażując grupę doświadczonych ekspertów, którzy twierdzą, iż prędkości osiągane przez następną generację rzeczonej technologii mogą być aż 8000 razy wyższe niż w przypadku wciąż raczkującego 5G. W praktyce szybkość wyniesie nawet 1 TB/s co dziś jest ciężką wręcz do wyobrażenia wartością. Mimo iż dziesiątki naukowców pracują nad rozwojem 6G to oczywiście moment wdrożenia tego rozwiązania jest dość odległy. Przypomnijmy, że rozwój 5G rozpoczęto w 2008 roku, a więc 12 lat temu.

Według ekspertów 6G pod względem prędkości przebije dokonania poprzednika oferując nawet 1 TB/s.

6G ma zaoferować niesamowitą prędkość 1 TB/s

Co ciekawe inny pogląd odnośnie prędkości 6G mają japońscy eksperci, którzy przyznają, że technologia będzie minimum 10 razy szybsza od 5G. Cóż czy tak rzeczywiście będzie przekonamy się najwcześniej w 2030 roku, ponieważ właśnie wtedy ma wystartować 6G. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU — International Telecommunication Union) podaje z kolei, że 5G powinien zaoferować transfery danych z prędkością na poziomie 20 GB/s. W takim przypadku według szacunków ITU pliki ważące około 100 GB pobierzemy w kilkanaście sekund. Natomiast zgodnie z opinią ekspertów z Chińskiego Ministerstwa Nauki i Technologii przy korzystaniu z 6G 1 TB ściągniemy nawet w sekundę. Co ciekawe ostatnio Komisja Europejska opublikowała pakiet wytycznych dla krajów będących członkami Unii Europejskiej dotyczący wdrażania 5G na terenie UE.

Unijni urzędnicy pozwalają państwom we własnym zakresie ocenić ryzyko implementacji tej technologii, a także, aby każdy członek mógł polegać na różnych dostawcach nowego standardu. Jednym z nich jest Huawei, które mimo obaw głównie ze Stanów Zjednoczonych otrzymało pozwolenie od władz Wielkiej Brytanii na udział w budowie na wyspach sieci 5G. Jednak w tej sytuacji rząd zdecydował się na zastosowanie pewnych ograniczeń. Więcej informacji przeczytacie w osobnym artykule.

Pokaż / Dodaj komentarze do: 6G ma zaoferować niesamowitą prędkość 1 TB/s

 0