7 lat więzienia za doradzanie Korei Północnej w sprawie kryptowalut i unikania sankcji

7 lat więzienia za doradzanie Korei Północnej w sprawie kryptowalut i unikania sankcji

Obywatel USA mieszkający w Singapurze przyznał się do doradzania Korei Północnej w sprawie kryptowalut. Naukowiec z Fundacji Ethereum przyznał się do spisku mającego na celu naruszenie Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych i został skazany na karę więzienia od 63 do 78 miesięcy.

Departament Sprawiedliwości podaje, że w 2018 r. Griffith wprowadził plan świadczenia usług dla osób fizycznych w Korei Północnej poprzez rozwój i finansowanie infrastruktury kryptowalut. Departament Sprawiedliwości pisze, że był w pełni świadomy, że takie działania mogą pomóc Korei Północnej uniknąć sankcji USA. Griffith pojechał do Korei Północnej w 2019 roku, aby wziąć udział w konferencji poświęconej kryptowalutom i blockchainowi, mimo że Departament Stanu USA odmówił mu pozwolenia na podróż, ponieważ łamał on zakazy Skarbu Państwa dotyczące "eksportu jakichkolwiek towarów, usług lub technologii".

Amerykański naukowiec z Fundacji Ethereum przyznał się do pomocy Korei Północnej we wprowadzeniu kryptowalut w celu prania pieniędzy i unikania sankcji USA. Groziło mu 20 lat więzienia, jednak karę skrócono w ramach ugody.

Departament Sprawiedliwości twierdzi, że Griffith "przekazał instrukcje dotyczące tego, w jaki sposób Korea Północna może wykorzystywać technologię blockchain i kryptowaluty do prania pieniędzy i unikania sankcji" oraz "w jaki sposób technologia blockchain, taka jak 'inteligentne kontrakty', może być wykorzystana z korzyścią dla Korei, m.in. podczas negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi dotyczących broni atomowej". Ogłosił również plany zrzeczenia się obywatelstwa amerykańskiego w celu "zakupu" obywatelstwa w innym kraju.

Griffith rzekomo próbował zwerbować innych obywateli USA, którzy podróżowaliby do Korei Północnej i świadczyli podobne usługi kryptograficzne. Został aresztowany na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles w listopadzie 2019 roku. Griffith, który ma doktorat z neuronauki w California Institute of Technology. Prokuratorzy zgodzili się na karę  w zakresie od 63 miesięcy do 78 miesięcy w ramach ugody, co pomogło mu uniknąć maksymalnego wymiaru kary 20 lat.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: 7 lat więzienia za doradzanie Korei Północnej w sprawie kryptowalut i unikania sankcji

 0