8-rdzeniowy CPU AMD Raphael (Zen 4) przetestowany. Taktowanie do 5,2 GHz i iGPU RDNA 2 na pokładzie

8-rdzeniowy CPU AMD Raphael (Zen 4) przetestowany. Taktowanie do 5,2 GHz i iGPU RDNA 2 na pokładzie

Wygląda na to, że AMD testuje już procesory Raphael oparte na architekturze Zen 4, a przynajmniej tak sugerują najnowsze przecieki z portalu VideoCardz, które dostarczają informacji na temat nowego CPU z serii Ryzen 7000 ze zintegrowanym GPU.

Phoronix Test Suite może nie jest najpopularniejszym programem do testowania, ale ten benchmark obsługuje różne testy i systemy operacyjne. Jest to kompleksowy zestaw narzędzi, dzięki którym firmy mogą zautomatyzować proces testowania, aby zweryfikować stabilność lub wydajność produktu. Wyniki te można później wgrać na stronę OpenBenchmarking, gdzie można znaleźć interesujące rezultaty, w tym próbek przedprodukcyjnych.

Wygląda na to, że AMD testuje już procesory Raphael oparte na architekturze Zen 4, a przynajmniej tak sugerują najnowsze przecieki.

8-rdzeniowy CPU AMD Raphael (Zen 4) przetestowany. Taktowanie do 5,2 GHz i iGPU RDNA 2 na pokładzie

Takiego testu doczekał się właśnie przedprodukcyjny sampel procesora AMD Ryzen 7000 o nazwie kodowej Raphael. Kod OPN 100-000000666 faktycznie odpowiada temu, który widzieliśmy w przeciekach pod koniec stycznia. Jest to 8-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor Zen 4, który podobno rozpędza się w trybie boost do 5,21 GHz, a przynajmniej taką prędkość odnotowało oprogramowanie na tym etapie. CPU działało na referencyjnej platformie AM5 Splinter-RPL dla procesorów Ryzen nowej generacji:

Co istotne, przeciek dostarcza nam identyfikator zintegrowanej grafiki procesora stacjonarnego Zen 4. Rodzina Raphael będzie pierwszą główną platformą Ryzen ze zintegrowaną grafiką. Do tej pory była to domena mobilnych układów APU od AMD, z których niektóre zostały później ponownie wydane w ramach desktopowej serii G. Procesory Raphael pójdą dokładnie w przeciwnym kierunku, debiutując na komputerach stacjonarnych, a później trafiając na urządzenia mobilne, jako wysokiej klasy gamingowe CPU z limitem mocy 55 W. Ich nazwa kodowa to „Dragon Range”, a przynajmniej tak sugerują plotki. Intel obrał podobną drogę w przypadku procesorów Alder Lake, które właśnie doczekały się mobilnej wersji dla entuzjastów w postaci Alder Lake-HX.

Zintegrowana grafika w Raphaelach nosi identyfikator GFX1036, który jest częścią tej samej rodziny GFX1030, co Beige Goby, Yellow Carp i Van Gogh - wszystkie iGPU bazują tu na architekturze RDNA 2. Właśnie dlatego kontroler iGPU Radeon Audio jest wykrywany jako „Rembrandt”, co jest nazwą kodową dla mobilnej serii Ryzen 6000.

8-rdzeniowy CPU AMD Raphael (Zen 4) przetestowany. Taktowanie do 5,2 GHz i iGPU RDNA 2 na pokładzie

Jeśli chodzi o rzeczywiste testy, najwyraźniej nie były to pełne przebiegi przy pełnej prędkości GPU. Obecnie dorównują niektórym starym zintegrowanym rozwiązaniom GPU i daleko im do rezultatów Vega/Xe-LP, a nawet Van Gogha (Steam Deck iGPU). Należy jednak zauważyć, że iGPU w Raphaelach nie jest przeznaczone do gier. Ta grafika towarzyszyć będzie potężnym CPU Zen 4, a jej głównym celem jest bycie kontrolerem wyświetlania lub podstawowym dekoderem mediów.

Uważa się, że stacjonarna seria AMD Ryzen 7000 zostanie wprowadzona na rynek około września. Czerwoni szykują się do wystąpienia na Computex 2022, podczas którego można spodziewać się informacji na temat konsumenckich procesorów Zen 4.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: 8-rdzeniowy CPU AMD Raphael (Zen 4) przetestowany. Taktowanie do 5,2 GHz i iGPU RDNA 2 na pokładzie

 0