9 kobiet oskraża Sony o systemowy seksizm i dykryminację

9 kobiet oskraża Sony o systemowy seksizm i dykryminację

W listopadzie była analityk ds. bezpieczeństwa IT w PlayStation, Emma Majo, złożyła pozew przeciwko Sony, twierdząc, że firma dyskryminuje kobiety na poziomie instytucjonalnym. Majo twierdzi, że ​​została zwolniona, ponieważ mówiła o uprzedzeniach związanych z płcią w firmie, zauważając, że została zwolniona wkrótce po złożeniu podpisanego oświadczenia do kierownictwa, w którym wyszczególniono seksizm, którego tam doświadczyła.

Majo później zdecydowała się przekształcić swoją sprawę w pozew zbiorowy, a w zeszłym miesiącu Sony próbowało oddalić całą sprawę, twierdząc, że jej zarzuty są zbyt niejasne, aby poddać je prawnej weryfikacji. Ponadto, jak powiedzieli prawnicy Sony, żadna inna kobieta nie wystąpiła z podobnymi roszczeniami. To jednak właśnie uległo zmianie, bo do pozwu przeciwko Sony dołączyło osiem kolejnych kobiet. Nowe powódki to obecne i byłe pracowniczki, a do tego tylko jedna z nich zdecydowała się zachować anonimowość. 

Emma Majo, złożyła pozew przeciwko Sony, twierdząc, że firma dyskryminuje kobiety na poziomie instytucjonalnym.

Jedna z oskarżycielek, Marie Harrington, pracowała w Sony przez 17 lat i ostatecznie została starszym dyrektorem ds. zarządzania programami i szefem personelu starszego wiceprezesa ds. inżynierii George'a Cacciopo. „Kiedy opuściłam Sony, powiedziałam wiceprezes i dyrektor HR Rachel Ghadban w biurze Rancho Bernardo, że powodem, dla którego odchodzę, był systemowy seksizm wobec kobiet” – ujawnia Harrington w oświadczeniu sądowym. „Dyrektor HR po prostu powiedziała: »Rozumiem«. Nie prosiła o więcej informacji. Wielokrotnie rozmawiałam z Dyrektorem HR o seksizmie wobec kobiet” - dodała.

Harrington twierdzi, że kobiety były pomijane w awansach i powiedziała, że podczas corocznych sesji przeglądowych kierownicy inżynierii Sony Interactive Entertainment rzadko omawiali pracownice jako potencjalne „osoby o wysokich wynikach”. Powiedziała, że ​​podczas sesji z kwietnia 2019 r. tylko czterech z 70 badanych pracowników było kobietami i chociaż wszyscy mężczyźni w tej grupie zostali oznaczeni jako osiągający wysokie wyniki, tylko dwie kobiety otrzymały taką ocenę. „Ponadto, gdy dyskutowano o dwóch kobietach, menedżerowie spędzali czas na dyskutowaniu o tym, że mają rodziny” – czytamy w oświadczeniu Harringtona. „Status rodziny nigdy nie był omawiany dla żadnego mężczyzny”.

Pozostałe kobiety w swoich wypowiedziach podzieliły się podobnymi historiami, przy czym wspólnym tematem był brak możliwości awansu dla pracownic i systemowe faworyzowanie pracowników płci męskiej. Kobiety twierdzą, że męscy liderzy w Sony wygłaszali obraźliwe komentarze, np. „po prostu trzeba wyjść za mąż za bogatego” i „uważam, że ogólnie kobiety nie mogą znieść krytyki”.

Jedna z powódek twierdziła, że podczas podróży służbowej na E3 jej przełożony nakłonił ją do wypicia z nim drinka w hotelowym barze, następnie podrywał ją po tym, jak dała mu znać, że nie jest zainteresowana i powiedział innym pracownikom, że „zamierza spróbować ją zaliczyć”. Inna kobieta podzieliła się historią o spotkaniu dotyczącym równości płci w Sony, które miało pięcioosobowy panel, wszyscy byli mężczyznami.

Pozew przeciwko Sony pojawia się w czasie, gdy toczą się procesy i dochodzenia przeciwko Activision Blizzard, Ubisoft i Riot Games. Ta pierwsza firma jest oskarżana w sprawach zarzutów o seksizm instytucjonalny, molestowanie seksualne i dyskryminację ze względu na płeć, podczas gdy Ubisoft od dawna boryka się z podobnymi zarzutami ze strony byłych i obecnych pracowników. Riot Games zapłaciło w grudniu 100 milionów dolarów, aby zakończyć pozew zbiorowy dotyczący molestowania seksualnego i dyskryminacji w miejscu pracy.

Sony nie odpowiedziało jeszcze na pozew zbiorowy, choć zaprzecza twierdzeniom Majo o dyskryminacji ze względu na płeć. Spółka wniosła o oddalenie jej pozwu, co zostanie rozstrzygnięte na kwietniowej rozprawie.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: 9 kobiet oskraża Sony o systemowy seksizm i dykryminację

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł