Acer Predator XN253Q X - monitor z panelem 240 Hz i czasem reakcji 0,4 ms

Acer Predator XN253Q X - monitor z panelem 240 Hz i czasem reakcji  0,4 ms

Ten rok przyniósł wysyp monitorów z panelami 240 Hz, które stają się coraz popularniejsze, przez co 144 Hz czy 165 Hz nie robi już na nikim większego wrażenia w potencjalnej płynności obrazu. Co więcej, na rynku pojawiają się modele oferujące tak wysokie odświeżanie z czasem reakcji 0,5 ms (jak choćby testowany przez nas niedawno Gigabyte Aorus KD25F). Acer postanowił więc podbić stawkę i ujawnił swój nowy model o nazwie Predator XN253Q X, który ma pobić ten wynik. Jest to bowiem 24,5-calowy monitor z wyświetlaczem Full HD (1920 x 1080 pikseli) o odświeżaniu 240 Hz, ale jego najbardziej imponującym parametrem wydaje się być czas reakcji plamki, wynoszący zaledwie 0,4 ms. Taka wartość dostępna ma być w trybie overdrive (normalnie utrzymujemy 1 ms GtG) i zdaniem producenta gwarantować będzie „niesamowitą dokładność w odwzorowaniu rozgrywki, nawet w trakcie najszybszych scen”.

Predator XN253Q X to bowiem 24,5-calowy monitor Full HD o odświeżaniu 240 Hz, ale jego najbardziej imponującym parametrem wydaje się być czas reakcji plamki, zaledwie 0,4 ms.

Acer Predator XN253Q X - monitor z panelem 240 Hz i czasem reakcji  0,4 ms

Trzeba przyznać, że różnica na poziomie 0,1 ms wydaje się być naprawdę niewielkia i ciekawi jesteśmy, czy jest w ogóle odczuwalna w czasie grania. Nowy monitor Acera zapewnia także wsparcie dla technologii G-Sync, a jego jasność to 400 nitów. Poza tym, producent podaje, że kąty widzenia to 170 stopni horyzontalnie i 160 stopni wertykalnie, co wskazuje na zastosowanie matrycy TN (tego można było się spodziewać już po samym czasie reakcji). Szkoda jednak, że na rynku nie uświadczymy monitorów z odświeżaniem 240 Hz i panelem IPS, ponieważ tego typu ekrany są już stosowane w laptopach. Poza tym, Predator XN253Q X oferować ma wysoką ergonomię, a to za sprawą podstawy, która pozwala na odchylenie, dostosowanie wysokości, obrót czy nawet piwot, więc każdy powinien dostosować pozycję ekranu do własnych potrzeb i kąty widzenia nie powinny stanowić tu przeszkody.   

Gigabyte Aorus KD25F - test monitora z matrycą 240 Hz

Jeśli zaś chodzi o dostępne złącza, to możemy liczyć na HDMI 1.4 i DisplayPort 1.2, czyli nieco starsze wersje popularnych standardów. Ponadto, znajdziemy tu poczwórny hub USB 3.0, jak również wbudowane głośniki stereo o mocy 2 W. Predator XN253Q X oferować będzie opcje aż 11 poziomów czerni oraz możliwość podbicia czerni (przydatne w grach, gdzie przeciwnicy chowają się w ciemnych kątach), a także 6-osiową regulację kolorów. Nie zabraknie także presetów obrazu dla konkretnych zastosowań, takich jak gry akcji, sportowe, wyścigowe czy filmy. Acer Predator XN253Q X wyceniony został na 499 USD, co w naszym kraju oznacza najpewniej kwotę powyżej 2000 zł (trzeba pamiętać, że moduł G-Sync wyraźnie podbija cenę), a premiera oczekiwana jest w nadchodzących tygodniach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Acer Predator XN253Q X - monitor z panelem 240 Hz i czasem reakcji 0,4 ms

 0