Acer: USA nie dogonią Azji w produkcji chipów

Acer: USA nie dogonią Azji w produkcji chipów

Założyciel Acera, Stan Shih, skrytykował rząd USA i jego plany rozszerzenia krajowej produkcji chipów. W wywiadzie dla Yahoo Taiwan, Shih stwierdził, że Stany Zjednoczone są znacznie w tyle za swoimi azjatyckimi odpowiednikami, zwłaszcza Tajwanem, jeśli chodzi o produkcję wystarczającej ilości półprzewodników wykorzystywanych we wszystkim, od smartfonów po zaawansowany sprzęt militarny i autonomiczne samochody.

Amerykanie popełnili błąd, zlecając produkcję innym krajom.

Według Shiha, Stany Zjednoczone utraciły szansę na utrzymanie w kraju większej części produkcji półprzewodników, ponieważ zdecydowały się na zlecanie tych procesów na zewnątrz dziesięć lat temu. Obecnie łańcuch dostaw związany z produkcją chipów silnie skoncentrowany jest w Azji, co tworzy wyraźną przewagę dla tamtejszych producentów. Pełne przeniesienie tych operacji do Stanów Zjednoczonych wiązałoby się z dużymi opóźnieniami. Te uwagi znajdują potwierdzenie w wypowiedziach TSMC z ubiegłego tygodnia. Prezes tajwańskiego giganta, Mark Liu, ogłosił, że masowa produkcja ich fabryki w Arizonie została opóźniona od pierwotnie zaplanowanego początku 2024 roku do 2025 roku. Częściowo spowodowane jest to brakiem niezbędnych narzędzi i czystych  pomieszczeń do produkcji układów scalonych na dużą skalę, a także wykwalifikowanych pracowników

Założyciel Acera, Stan Shih, wątpi w sukces amerykańskich planów zwiększenia krajowej produkcji chipów.

Trzeba również pamiętać, że niektóre azjatyckie firmy nie będą produkować w USA w najnowszych technologiach. Ustawa CHIPS wymaga przekazania informacji technologicznych i finansowych od firm oraz zobowiązania się do znacznego spowolnienia rozwoju fabryk w Chinach. Koreańscy giganci nie są przychylni tym wymaganiom. Zgodnie z ustawą transakcje powyżej 100 000 USD, które zwiększają istniejące najnowocześniejsze i zaawansowane obiekty technologiczne w Chinach, Rosji, Iranie i Korei Północnej o co najmniej pięć procent, są zakazane na 10 lat od daty przyznania dotacji CHIPS. Osoby naruszające zasady będą musiały zwrócić całą kwotę. Dodawanie nowych linii produkcyjnych lub zwiększanie produkcji starszego zakładu powyżej 10 procent jest również zabronione. 

W odpowiedzi na globalne wyzwania związane z produkcją półprzewodników oraz wzrastające zaniepokojenie geopolitycznymi kwestiami, Stany Zjednoczone wprowadziły ambitną ustawę CHIPS Act o wartości 280 miliardów dolarów. Celem tej ustawy jest wzmocnienie krajowego przemysłu półprzewodnikowego, tworzenie nowych miejsc pracy w zaawansowanych technologiach oraz ochrona interesów bezpieczeństwa narodowego.

Tajwan odgrywa kluczową rolę jako światowy lider w produkcji chipów, co wywołuje obawy w Stanach Zjednoczonych związane z uzależnieniem od tamtejszej podaży, szczególnie w kontekście narastających wpływów Chin w regionie. Jednym z głównych beneficjentów dotacji jest Intel, który stawia w kraju pierwszą od lat nową fabrykę.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Acer: USA nie dogonią Azji w produkcji chipów

 0