ADATA prezentuje dysk SSD XPG PCIe 5.0 o zawrotnej prędkości

ADATA prezentuje dysk SSD XPG PCIe 5.0 o zawrotnej prędkości

ADATA ujawniło na targach CES 2022 na początku tego roku Project Blackbird i Nighthawk, czyli swoje dyski SSD nowej generacji PCIe 5.0. Teraz producent zdradził szczegóły specyfikacji tych nośników, które zapowiadają się niezwykle imponująco. 

Nowe dyski SSD ADATA XPG PCIe 5.0 będą oferować oszałamiające prędkości sekwencyjne, sięgające 12 GB/s dla zapisu i 14 GB/s dla odczytu danych, co możliwie będzie dzięki wykorzystaniu nowego interfejsu i protokołu NVMe 2.0. To jednak wymagać będzie efektywniejszego chłodzenia i w związku z tym ADATA skorzysta z autorskiego rozwiązania, które nie tylko zapewnić ma utrzymanie temperatur w ryzach, ale i prezentuje się całkiem stylowo. 

Nowe dyski SSD ADATA XPG PCIe 5.0 będą oferować oszałamiające prędkości sekwencyjne, sięgające 14 GB/s.

ADATA prezentuje dysk SSD XPG PCIe 5.0 o prędkości do 14 GB/s i pamięci XPG Slayer DDR5-7000

Model SSD XPG wydaje się oparty na projekcie Blackbird, biorąc pod uwagę kolor laminatu i fakt, że kontroler będzie chłodzony dodatkowym radiatorem. Według chińskiego portalu ITHome, dysk Blackbird jest oparty na kontrolerze SM2508, który umożliwia do 1800 tys. operacji losowego odczytu IOPS i 1600 tys. operacji zapisu IOPS na sekundę. Te nośniki mogą oferować do 8 TB pojemności. W tym aspekcie nie widać więc żadnego skoku generacyjnego, ponieważ dyski o tej pojemności są już dostępne na rynku, choć na pewno nie oferują takich prędkości. Trzeba jednak pamiętać, że nowe SSD potrzebować będą płyty głównej z obsługą PCIe 5.0, więc nie obejdzie się bez wymiany platformy. 

ADATA prezentuje dysk SSD XPG PCIe 5.0 o prędkości do 14 GB/s i pamięci XPG Slayer DDR5-7000

Ponadto ADATA ujawniło również swoją pamięć RAM XPG Slayer RGB DDR5, który uzyskiwać ma prędkości do 7000 MT/s. Taka wydajność powinna być wystarczająca dla nowej generacji procesorów Intela (Raptor Lake) i AMD (Ryzen 7000), które podobno domyślnie obsługują 5600 MT/s.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ADATA prezentuje dysk SSD XPG PCIe 5.0 o zawrotnej prędkości

 0