Afganistan: Talibowie zakazują TikToka za negatywny wpływ na dzieci i młodzież

Afganistan: Talibowie zakazują TikToka za negatywny wpływ na dzieci i młodzież

Rząd talibów w Afganistanie zakazał wywodzącej się z Chin sieci społecznościowej TikTok i popularnej strzelanki PUBG.

PUBG i TikTok są popularne w Afganistanie, biorąc pod uwagę, że Afgańczycy nie mają zbyt wiele rozrywki po tym, jak talibowie zakazali wielu filmów, muzyki i oper mydlanych. Teraz te dwie aplikacje dołączą do milionów innych programów i stron internetowych, które według talibów wyświetlały „niemoralne treści”. Liczba użytkowników internetu w Afganistanie gwałtownie wzrosła w ostatnich latach wraz z populacją młodzieży, która obecnie liczy około 9 milionów osób. Prawie dwie trzecie 39-milionowej populacji kraju ma 25 lat i mniej.

TikTok jest kontrowersyjną platformą, wielokrotnie oskarżaną o negatywny wpływ na młodszych użytkowników. Afganistan postanowił całkowicie zakazać dostępu do aplikacji, przy okazji odcinając graczy od PUBG. Mieszkańcy kraju mają coraz bardziej ograniczane treści w internecie.

Rząd Afganistanu już w kwietniu 2022 r. zakazał korzystania z tych dwóch aplikacji, gdy stwierdzono, że mają zły wpływ na młodzież tego narodu. Zakaz nie wszedł jednak w życie, ponieważ lokalni operatorzy nie podjęli żadnych działań, aby go egzekwować. Ministerstwo Komunikacji i Technologii Informacyjnych zwołało więc spotkanie rządu i firm telekomunikacyjnych w celu rozwiązania sprawy. Rzecznik talibów Inamullah Samangani powiedział, że najnowszy zakaz był konieczny, aby „zapobiegać wprowadzaniu w błąd młodszego pokolenia”. Rząd podobno umówił się z lokalnymi operatorami, że początkowo zablokują TikToka na 1 miesiąc, a PUBG na 90 dni, jednak inne źródła mówią o nieograniczonej czasowo blokadzie. 

Sąsiedni Pakistan również zakazał TikToka, twierdząc, że zawiera niemoralne treści, ale zakaz ten został cofnięty po tym, jak rząd kraju został przekonany, że można zastosować odpowiedni poziom cenzury.  Odkąd Talibowie odzyskali kontrolę nad Afganistanem w sierpniu 2021 r., rozprawili się z wolnością w internecie, zakazując milionów stron internetowych za „niemoralność”. Co ciekawe, amerykański senator Marco Rubio również wezwał do zakazania TikToka, co jest bardzo rzadkim przykładem zbieżności między polityką amerykańską i afgańską.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Afganistan: Talibowie zakazują TikToka za negatywny wpływ na dzieci i młodzież

 0