Aktualizacja do Windowsa 11 powoduje problemy z działaniem aplikacji

Aktualizacja do Windowsa 11 powoduje problemy z działaniem aplikacji

Wadliwe aktualizacje do Windowsa 10 nie dziwią już nikogo. Microsoft zaliczył wiele wpadek i obejmują one także Windowsa 11 w tym ostatnio wydaną poprawkę psującą działanie programów.

Microsoft naprawił problem z trybem awaryjnym w Windowsie, ale przy okazji na jaw wyszedł nowy kłopot. Jak wynika z dostępnej informacji, aktualizacja KB5012643 powoduje awarię aplikacji korzystających z niektórych składników platformy .NET Framework 3.5. Łatka zepsuła bowiem integrację platformy z systemem operacyjnym. Aplikacje bazujące na .NET Framework 3.5 mogą ulec awarii w przypadku użytkowników, którzy zainstalowali update KB5012643 na Windowsie 11 w wersji 21H2. Na szczęście usterka ta nie dotyczy wszystkich aplikacji opartych na platformie .NET Framework 3.5 tylko tych korzystających ze składników takich jak Windows Communication Foundation (WCF) i Windows Workflow (WWF). Mimo wszystko nie jest to mały problem, gdyż dużo programów do poprawnego działania wymaga .NET Framework 3.5.

Aktualizacja KB5012643 zepsuła integrację systemu Windows 11 z .NET Framework 3.5.

Aktualizacja do Windowsa 11 powoduje problemy z działaniem aplikacji

Nie mamy listy aplikacji, które ulegają awarii z powodu nowej aktualizacji, ale jeżeli mieliście tego rodzaju problem to już wiecie, dlaczego. Obecnie jedynym wyjściem z kryzysu jest odinstalowanie wadliwej poprawki, co zresztą zaleca sam Microsoft. W tym celu należy przejść do Windows Update, wyświetlić historię aktualizacji, a następnie wyszukać KB5012643. Druga metoda to próba zresetowania .NET Framework 3.5 oraz Windows Communication Foundation w ustawieniach systemu. Zrobimy to poprzez konsolę, wpisując następujące komendy:

  • dism /online /enable-feature /featurename:netfx3 /all
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-HTTP-Activation
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-NonHTTP-Activation

Oprócz tego użytkownicy po instalacji łatki zgłaszają kłopoty z działaniem menu Start, paska zadań czy nawet portów USB. Windows 11 swą premierę miał w październiku 2021 roku. Od tamtej pory pomału zdobywa udziały w rynku, aczkolwiek dominującym przedstawicielem okienek jest Windows 10. Nie mniej zgodnie z danymi Steam z najnowszego wydania systemu operacyjnego Microsoftu korzysta 18,94% użytkowników platformy Valve i jest to progres o 2% względem marca bieżącego roku. Dziesiątka ma z kolei 73,55% udziałów, a Windows 7 około 3%. Z jakiego systemu korzystacie? Siedzicie na Windowsie 10 lub może zaktualizowaliście komputer do jedenastki?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Aktualizacja do Windowsa 11 powoduje problemy z działaniem aplikacji

 0