Czytniki Kindle będą obsługiwać format ePub. Użytkownicy nie będą jednak zadowoleni

Czytniki Kindle będą obsługiwać format ePub. Użytkownicy nie będą jednak zadowoleni

Amazon wprowadza obsługę  formatu ePub, choć nie jest to rozwiązanie, na które wszyscy liczyli. Co więcej, czytniki Kindle przestaną obsługiwać inne popularne formaty.

Czytniki książek Amazon Kindle to jedne z najpopularniejszych urządzeń w swojej kategorii, o ile nie najpopularniejsze. W porównaniu jednak do Pocketbooków i pozostałej konkurencji, urządzenia Amazona miały jedno poważne ograniczenie  - nie posiadały wsparcia  dla popularnego formatu ePub, a użytkownicy mogli korzystać tylko z formatu zatwierdzonego przez Amazona. Firma po latach wreszcie wprowadza obsługę książek pod postacią plików .ePub, jednak nie w takiej formie, na jaką liczyli czytelnicy.

Amazon dodaje łatwą konwersję książek w formacie .ePub. Z listy wspieranych formatów znikają .mobi i .azw, którychnie będzie można  już wysyłać przez Send to Kindle. Nie na takie zmiany liczyli użytkownicy.

Pierwsze urządzenia Kindle pojawiły się w 2007 roku i szybko podbiły rynek. Nazwa Kindle stała się dla wielu synonimem dla czytnika książek. Urządzenia te jednak mają ograniczenie do swoich własnych formatów Amazona, a ePuby trzeba ręcznie konwertować. Obecnie nie jest to wielkim problemem, ponieważ większość współczesnych ebooków jest dostarczana jednocześnie choćby jako ePub i mobi, jednak nie dotyczy to wielu starszych pozycji.

Amazon uległ jednak po 15 latach, a przynajmniej na to wskazują  najnowsze przecieki i rzekomo zamierza wprowadzić obsługę formatu ePub.  Okazuje się jednak, że Amazon nie dodaje natywnego wsparcia dla plików ePub, ale raczej ułatwia użytkownikom konwertowanie plików ePub na format plików książek specyficzny dla Kindle. Wkrótce będzie można użyć funkcji Send to Kindle do konwersji, która normalnie wymagała narzędzia takiego  jak Calibre. Nowa funkcjonalność ma pojawić się jeszcze w tym roku, ale to nie jedyna zmiana, która nadchodzi. Amazon zrezygnuje również z obsługi plików .mobi i .azw. Oznacza to, że nadal będzie można uzyskać dostęp do książek w jednym z tych formatów, które już znajdują się na Kindle, ale nie będzie można wysyłać nowych książek za pomocą funkcji Send to Kindle.

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czytniki Kindle będą obsługiwać format ePub. Użytkownicy nie będą jednak zadowoleni

 0