Wyciekł harmonogram wydawniczy AMD dla RDNA 3 i Zen 4. Są niespodzianki

Wyciekł harmonogram wydawniczy AMD dla RDNA 3 i Zen 4. Są niespodzianki

AMD kilkukrotnie już zapewniało, że wszystko idzie zgodnie z planem i w tym roku doczekamy się zarówno premiery procesorów bazujących na rdzeniach Zen 4, jak i GPU korzystających z architektury RDNA 3. Teraz poznaliśmy dokładniejsze plany Czerwonych.

Chociaż w dotychczasowych harmonogramach od AMD brakowało szczegółów, oczywistym wydawało się, że firma najpierw wypuści swoje samodzielne procesory do komputerów stacjonarnych w postaci serii Ryzen 7000, a następnie APU ze zintegrowaną grafiką. Jednak znacznie trudniej było odgadnąć harmonogram GPU RDNA 3, ponieważ producent w tym przypadku nie trzymał się wcześniej sztywnego schematu. YouTuber Red Gaming Tech (RGT) twierdzi jednak, że otrzymał informacje dotyczące całego harmonogramu wydawniczego produktów AMD nowej generacji, zarówno procesorów Ryzen, jak i kart graficznych Radeon.

YouTuber Red Gaming Tech (RGT) twierdzi, że otrzymał informacje dotyczące całego harmonogramu wydawniczego produktów AMD nowej generacji.

 

Zgodnie z informacjami, które udało mu się pozyskać, AMD rozpocznie od procesorów stacjonarnych z serii Ryzen 7000 opartych na Zen 4, o nazwie kodowej Raphael, a następnie doczekamy się APU o nazwie kodowej Phoenix. Tu obyło się więc bez zaskoczeń, ponieważ do takiej kolejności AMD przyzwyczaiło nas już w ramach poprzednich generacji. Plotka głosi, że APU Phoenix otrzymają do 24 jednostek CU i będą oferować wydajniejszą grafikę niż GeForce GTX 1060, co praktycznie położy kres typowym budżetowym kartom. RGT dodaje również, że APU z rodziny Phoenix mogą zostać wydane w okolicach targów CES, czyli na początku przyszłego roku.

Przechodząc do kart graficznych RDNA 3, tutaj sprawy nieco się komplikują. Najwyraźniej AMD wypuści GPU Navi 33 jako pierwsze wraz z procesorami Ryzen 7000, a dopiero później pojawi się flagowy układ graficzny Navi 31. W ostatniej kolejności otrzymać mamy zaś GPU Navi 32, które wypełni lukę pomiędzy tymi układami. Z racji tego, że Navi 32 zadebiutować ma jako ostatnie, ​​możemy poczekać na nie nawet do wiosny 2023 roku.

Tak czy inaczej, radzimy podchodzić do tych informacji z dużym dystansem, choć tego typu harmonogram jak najbardziej ma sens. Już wcześniej wyciekły bowiem doniesienia, które sugerowały, że AMD korzysta z 6 nm litografii w Navi 33, czyli tego samego procesu technologicznego, na którym bazuje GPU Navi 24. Tymczasem Navi 31 i Navi 32 będą korzystać z połączenia starej technologii 6 nm, a także nowej 5 nm litografii. Mimo wszystko, debiut nowej generacji RDNA w ramach procesorów Ryzen 7000 może wydawać się rozczarowujący i mamy jednak nadzieję, że w tym roku doczekamy się także high-endowych grafik Radeon RX 7000, które powalczą z kartami GeForce RTX 40 (Ada Lovelace) od NVIDII. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekł harmonogram wydawniczy AMD dla RDNA 3 i Zen 4. Są niespodzianki

 0