Xiaomi Mi 9 może stać się gamingowym potworem. Wystarczy tylko trochę wysiłku

Xiaomi Mi 9 może stać się gamingowym potworem. Wystarczy tylko trochę wysiłku

Gamingowe smartfony z najnowszym SoC, aktywnym chłodzeniem i wysokim odświeżaniem ekranu osiągają (zbyt) wysokie ceny w sklepach. Okazuje się jednak, że przymykając oko na końcowy wygląd, to wysoką wydajność można osiągnąć nakładem chałupniczym, za sporo niższą cenę. Kosztem będzie jedynie nieco dodatkowych (tanich) elementów oraz własny czas.

Pewien YouTuber wziął na warsztat Xiaomi Mi 9 ze Snapdragonem 855 i poddał go modyfikacjom, które sprawiły, że ten 3-letni ex-flagowiec stał się prawdziwym gamingowym potworem. Geekerwan kupił urządzenie w Chinach za około 107 USD. Niski koszt wynikał z potłuczonej tylej obudowy, ale akurat w tym przypadku i tak do niczego by się nie przydała. Wykorzystano również dodatkowe baterie, zwiększając fabryczne 3300 mAh trzykrotnie, aluminiowy radiator, przetwornicę i wydrukowaną obudowę.

Starsze flagowce można przerobić na wydajne urządzenia do gier i to stosunkowo niewielkim kosztem, co pokazano na przykładzie Xiaomi Mi 9.

Po wgraniu customowego oprogramowania, możliwe jest podkręcenie Snapdragona do znacznie wyższych wartości. Niestandardowy ROM umożliwia jednak podkręcenie również wyświetlacza, dzięki czemu pracuje z wyższą częstotliwością odświeżania. Jak każdy podkręcony układ, SoC po zmianach grzeje się tak bardzo, że fabryczne chłodzenie wymaga wprowadzenia większego radiatora. Kosztem jest jednak aparat, którego trzeba się było pozbyć. YouTuber wykorzystał dodatkowy radiator owiewany 40-milimetrowym radiatorem i nową pastę termoprzewodzącą. Wentylator wymaga wyższego napięcia niż dostarczane z baterii, dlatego wykorzystano również konwerter DC-DC, który umożliwia zmiany prędkości wentylatora poprzez regulację napięcia.

Całość udało się zamknąć w wydrukowanej w drukarce 3D obudowie, choć smartfon bardzo przypomina teraz przysłowiową cegłę. Modyfikacje pozwoliły jednak na osiągnięcie znacznej poprawy wydajność. Przykładowo liczba klatek na sekundę w Genshin Impact wzrosła z 39 do 50.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Xiaomi Mi 9 może stać się gamingowym potworem. Wystarczy tylko trochę wysiłku

 0