Procesory Ryzen 7000 Zen 4 AM5 tylko z DDR5? Dla Intela to może być świetna wiadomość

Procesory Ryzen 7000 Zen 4 AM5 tylko z DDR5? Dla Intela to może być świetna wiadomość

Nowe (ale wciąż nieoficjalne) informacje, mówią, że nadchodzące platformy AMD AM5 dla procesorów Ryzen 7000 "Raphael" nie będą wspierać pamięci DDR4. Może to być niekorzystny krok dla AMD.

Wszystko wskazuje na to, że chipsety X670 i B650 dla platformy AM5 będą wspierać jedynie pamięci DDR5, co budzi obawy o koszty nowej platformy, ze względu na wysokie ceny nowego standardu. Decyzja o wspieraniu wyłącznie jednego typu pamięci może się niekorzystnie odbić na sytuacji AMD. Wielu użytkowników, którzy posiadają szybkie pamięci DDR4, nie będzie myśleć o przesiadce na droższe, a niekiedy i wolniejsze DDR5. W takiej sytuacji mogą oni pozostać przy obecnej platformie, zamiast polować na Zen 4, albo skorzystać z oferty konkurencji. Procesory Intel Raptor Lake będą bowiem oferować wsparcie zarówno dla DDR4, jak i DDR5.

Jeśli Ryzeny 7000 będą wspierać wyłącznie drogie DDR5, wielu użytkowników może przejść do obozu konkurencji. Intel Raptor Lake mają współpracować zarówno z DDR4, jak i DDR5.

W chwili obecnej jest niemal pewne, że płyty główne X670 i B650 nie mają możliwości obsługi DDR4, jednak nie wiadomo czy to samo dotyczy procesorów Ryzen 7000. Możliwe jest wciąż, że niższe serie płyt zaoferują obsługę tańszego rozwiązania, które jeszcze przez wiele lat będzie na rynku, jednak użytkownicy nie powinni się zbyt mocno nastawiać na taką ewentualność. Portal Tom's Hardware potwierdził również, że AMD przeszło na konstrukcję chipsetów dla płyt głównych AM5 opartą na chipletach, co będzie widoczne w przypadku niektórych modeli.

Odejście od DDR4 może być niekorzystnym krokiem dla AMD. Osoby poszukujące bardziej budżetowych, ale wciąż wydajnych platform będą bez wątpienia zerkać w stronę DDR4. Moduły DDR5 są wciąż zbyt drogie, a korzyści z ich stosowania niewielkie, żeby nie powiedzieć w wielu przypadkach - żadne. Kwestia cen, jak również samej dostępności, zapewne długo jeszcze nie ulegnie poprawie.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Procesory Ryzen 7000 Zen 4 AM5 tylko z DDR5? Dla Intela to może być świetna wiadomość

 0