AMD Radeon RX 7900 XT nawet przeszło dwukrotnie wydajniejszy od poprzednika? Nowe przecieki

AMD Radeon RX 7900 XT nawet przeszło dwukrotnie wydajniejszy od poprzednika? Nowe przecieki

Co prawda AMD za moment zaprezentuje odświeżone grafiki RDNA 2, w tym nowy flagowy model Radeon RX 6950 XT, ale na prawdziwy przełom trzeba będzie poczekać do kolejnej generacji, czyli kart RDNA 3. Najnowsze plotki na temat topowego GPU Navi 31 sugerują, że Radeon RX 7900 XT może być prawdziwym potworem, gdyż oferować ma dwukrotnie wyższą wydajność od poprzednika. 

AMD wydaje się obecnie bardzo mocno zajęte, ponieważ producent pracuje obecnie zarówno nad nowymi generacjami CPU i GPU, jak i odświeżeniem dotychczasowej oferty Radeonów w postaci kart RX 6950 XT, 6850 XT i 6750 XT. Te jednak nadal bazują na architekturze RDNA 2 i podobno otrzymają jedynie nieco szybsze pamięci GDDR6 (18 Gb/s vs 16 Gb/s), choć niewykluczone, że zegary GPU też mogą być wyższe, ale na potwierdzenie musimy poczekać do 10 maja. Osoby, które oczekują dużych wzrostów wydajności, lepiej niech poczekają jednak do jesieni na modele bazujące na GPU RDNA 3, ponieważ nowe plotki na ich temat przynoszą ekscytujące informacje. 

Jakiej wydajności zatem spodziewać mamy się po Radeonie RX 7900 XT? Podobno nawet o 90-130% wyższej w stosunku do Radeona RX 6900 XT.

AMD Radeon RX 7900 XT nawet przeszło dwukrotnie wydajniejszy od poprzednika? Nowe przecieki

Jak wiadomo od dłuższego czasu, nowym topowym GPU od AMD będzie Navi 31. Moore's Law Is Dead opublikowało zaś nowy film na YouTube, w którym twierdzi, że Navi 31 będzie wykorzystywać wiele matryc, co stanowić ma „główną przewagę nad układami [Ada] Lovelace ”, co jest oczywiście nazwą kodową architektury GPU nowej generacji od NVIDIA dla kart z serii GeForce RTX 40.

Mówi się również, że nowe GPU AMD będzie się składać się z ułożonych w stos 3D 5-nanometrowych kości obliczeniowych umieszczonych na 6-nanometrowych kościach I/O i Infinity Cache. Zdaniem MLID, ​​Navi 31 prawdopodobnie otrzyma 512 MB pamięci Infinity Ceche i „na pewno 256-bitowy kontroler pamięci za pośrednictwem jednego MCD”. Jakiej wydajności zatem spodziewać mamy się po Radeonie RX 7900 XT? Podobno nawet o 90-130% wyższej w stosunku do Radeona RX 6900 XT.

Wspomina też, że ​​AMD podzieliło Navi 31 na trzy modele, a jeśli istnieje produkt, który zasadniczo podwaja wydajność w porównaniu z obecnym flagowcem, bez wątpienia będzie to Radeon RX 7900 XT (lub jakkolwiek nazwano tę kartę). Warto dodać, że MLID odnosi się do wydajności w ramach rasteryzacji, a nie ray tracingu w czasie rzeczywistym.

Nowa generacja AMD podobno jest też bardziej efektywna energetycznie od nadchodzących kart NVIDII. W przypadku produktów Czerwonych spodziewać mamy się poboru w zakresie od 375 W do 450 W dla topowych modeli, tymczasem ostatnie plotki sugerują, że nowy flagowiec NVIDII jest kartą o mocy 600 W lub 800 W, a Zieloni testować mają nawet 900 W model.

Przestrzegamy przed nadmierną ekscytacją, ponieważ wciąż obracamy się jedynie w sferze plotek, ale nie da się ukryć, że końcówka roku będzie niezwykle interesująca na rynku PC. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Radeon RX 7900 XT nawet przeszło dwukrotnie wydajniejszy od poprzednika? Nowe przecieki

 0