Tak wygląda porządnie chłodzona karta graficzna. Zobaczcie RTX 3090 Ti w nietypowym wydaniu

Tak wygląda porządnie chłodzona karta graficzna. Zobaczcie RTX 3090 Ti w nietypowym wydaniu

Co jakiś czas mniej znani producenci wprowadzają na rynek autorskie rozwiązania w zakresie chłodzenia. Jedną z ciekawszych nowych autorskich konstrukcji jest GeForce RTX 3090 Ti z hybrydowym chłodzeniem.

Japoński producent komputerów stacjonarnych wprowadził na rynek nietypowy wariant karty graficznej GeForce RTX 3090 Ti. Model ten wykorzystuje niestandardowe hybrydowe chłodzenie, które zapewnia pracę w temperaturze nie większej niż 65 stopni Celsjusza przy taktowaniu GPU na poziomie 1,80 GHz. Karta ta chłodzona jest łącznie przez 5 wentylatorów. Sycom GeForce RTX 3090 Ti jest wyposażony w hybrydowy system chłodzenia wykorzystujący zestaw AIO Asetek Hybrid GFX 240 mm z blokiem wodnym na GPU oraz tradycyjne chłodzenie powietrzem dla reszty elementów.

Karta Sycom GeForce RTX 3090 Ti chłodzona jest hybrydowo, wykorzystując do tego zestaw AIO od Asetek oraz 5 wentylatorów - w tym 2 od Noctua.  

Zestaw chłodzenia cieczą od Asetek służy do schłodzenia GPU oraz pamięci GDDR6. Wykorzystano tu dedykowany blok wodny, który ma bezpośredni kontakt również z modułami pamięci. Chłodnica w rozmiarze 240 mm jest owiewana przez dwa wentylatory. Aby zapewnić jak najcichszą pracę, zdecydowano się wykorzystać tu wentylatory Noctua NF-A12x25 ULN. Sekcja VRM chłodzona jest tradycyjnie powietrzem, które dostarczają trzy wentylatory zamontowane standardowo w osłonie karty. 

GeForce RTX 3090 Ti jest gorącą kartą, a TDP wynosi w tym przypadku 450 W. Karta wymaga aktywnego chłodzenia zarówno GPU, pamięci jak i VRM. Pięć wentylatorów nie wydaje się więc w tym przypadku przesadą, zwłaszcza dla osób, które chciałyby jeszcze podkręcić nieco możliwości układu. Producent zapewnia, że jego wariant chłodzenia obniża temperaturę RTX 3090 Ti o 10-15 stopni Celsjusza względem standardowych rozwiązań. Niestety karta Sycom jest dostępna tylko w formie zestawu z pozostałymi podzespołami komputera i nie podano jej osobnej ceny. Możliwe jednak, że kilka sztuk pojawi się z drugiej ręki, albo producent zdecyduje się ostatecznie na niezależną sprzedaż, wtedy model ten z pewnością będzie godzien uwagi.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tak wygląda porządnie chłodzona karta graficzna. Zobaczcie RTX 3090 Ti w nietypowym wydaniu

 0