AMD przedstawiło oficjalny harmonogram wydawniczy dla procesorów Ryzen 7000

AMD przedstawiło oficjalny harmonogram wydawniczy dla procesorów Ryzen 7000

AMD postanowiło uciąć wszelkie spekulacje i opublikować oficjalny harmonogram wydawniczy dla swoich nadchodzących procesorów nowej generacji z serii Ryzen 7000. 

AMD Raphael dla komputerów stacjonarnych

Najważniejszą informacją, na którą zapewne czeka wielu naszych czytelników, jest fakt, że desktopowe CPU Raphael oparte na mikroarchitekturze Zen4 zostaną wprowadzone na rynek pod koniec tego roku, oferując procesory o mocy 65 W+. Będą one bazować na gnieździe LGA1718 (AM5) i obejmują obsługę technologii PCIe Gen5 oraz pamięci RAM DDR5. AMD nie potwierdza obecnie żadnych innych informacji na ich temat, więc wciąż skazani jesteśmy na przecieki i plotki w tym zakresie. 

Desktopowe CPU Raphael oparte na mikroarchitekturze Zen4 zostaną wprowadzone na rynek pod koniec tego roku, oferując procesory o mocy 65 W+.

AMD Dragon Range dla high-endowych laptopów

Nowy segment produktów dla laptopów Extreme Gaming, czyli potężnych maszyn z najwyższej półki, otrzymał nazwę „Dragon Range” i najprawdopodobniej będzie mobilnym odpowiednikiem układów Raphael. AMD nie ogłosiło żadnych informacji dotyczących liczby rdzeni, ale potwierdziło, że będą to CPU z najwyższej półki do mobilnego grania - spodziewać można się, że otrzymamy w tym przypadku do 16 rdzeni.

Fakt, że mamy tu do czynienia z mobilnym odpowiednikiem Raphaela oznacza, że ​​chipy z tej serii będą również wyposażone w zintegrowaną grafikę, co stanowić ma nowość w przypadku desktopowych CPU od AMD. Dragon Range wydaje się odpowiedzią AMD na układy Alder Lake-HX, które również są serią mobilną klasy desktop. Producent potwierdza, że ​​te procesory także otrzymają obsługę technologii DDR5 i PCIe Gen5. Harmonogram zakłada, że trafią na rynek w 2023 roku, ale AMD nie podaje w tej chwili żadnych przybliżonych terminów.

AMD Phoenix dla smukłych i lekkich laptopów

Ostatnia z linii Ryzen 7000 uwzględnionych w planach AMD to Phoenix dla cienkich i lekkich laptopów. Będzie to mobilna seria o mocy od 35 do 45 W, obsługująca pamięci LPDDR5 i interfejs PCIe Gen5. Mobilne układy APU Phoenix prawdopodobnie zadebiutują jako seria Ryzen 7000U. Ich premiera przewidziana jest w przyszłym roku. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD przedstawiło oficjalny harmonogram wydawniczy dla procesorów Ryzen 7000

 0