Aktualizacje Windows 7 oraz 8.1 dostępne dla Kaby Lake i Ryzen dzięki łatce

Aktualizacje Windows 7 oraz 8.1 dostępne dla Kaby Lake i Ryzen dzięki łatce

Jak pamiętamy, w marcu tego roku Microsoft postanowił uniemożliwić aktualizowanie starszych niż Windows 10 systemów operacyjnych na platformach AMD Bristol Ridge oraz Summit Ridge (Zen), a także Intel Kaby Lake. Fanowska modyfikacja likwiduje to obostrzenie.

Oficjalnym powodem wprowadzenia blokady była niekompatybilność głębokich stanów oszczędzania energii ze starszym oprogramowaniem, a mniej oficjalnym - przekonanie niezdecydowanych do migracji na najnowszy OS. Nic jednak nie trwa wiecznie. I tak też stało się w przypadku tego, niewątpliwie kontrowersyjnego, rozwiązania. Programista o pseudonimie Zeffy odkrył, że wraz z marcowym updatem wprowadzono do pliku systemowego wuaueng.dll dwie nowe funkcje, oznaczone kolejno "IsCPUSupported(void)" oraz "IsDeviceServiceable(void)". Obie działają w modelu boolowskim, zwracając logiczne "nie" wobec wykrycia w komputerze układu Bristol Ridge, Summit Ridge lub Kaby Lake i uniemożliwiając tym samym pobranie aktualizacji. Programiście udało się obejść rzeczone algorytmy, co owocuje przywróceniem pełni funkcjonalności systemów Windows 7 oraz 8.1 na najnowszych platformach.

Microsoft ponownie musi uznać wyższość sprytnego użytkownika. Jak widać, blokada update'u starych systemów dla nowych platform jest czysto programowa.

Cały program został udostępniony kompletnie za darmo w serwisie GitHub (link). Znajdziecie tam ponadto dość szczegółowe opisy, a także listę kompatybilnych łatek. Użycie hacka jest trywialnie proste i ogranicza się do uruchomienia pliku BAT. W rezultacie wszyscy zwolennicy starszych wydań systemu Windows mogą ponownie cieszyć się pełnią funkcjonalności swych systemów. Jak twierdzi Zeffy, użycie modyfikacji jest stuprocentowo bezpieczne. Patch bowiem nadpisuje wyłącznie wybrane komórki w pamięci stałym logicznym "tak". Oczywiście autor ostrzega jednocześnie, że Amerykanie mogą w przyszłości starać się zasklepić odnalezioną przez niego dziurę. Niemniej, przynajmniej na ten moment, tak czy inaczej warto z łatki skorzystać, by pobrać chociaż wszystkie rozszerzenia dostępne na dzień dzisiejszy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Aktualizacje Windows 7 oraz 8.1 dostępne dla Kaby Lake i Ryzen dzięki łatce

 0