Aktywne chłodzenie dysku SSD na M.2 od Qiao Sibo. To nie jest żart

Aktywne chłodzenie dysku SSD na M.2 od Qiao Sibo. To nie jest żart

Na rynku znaleźć możemy coraz więcej aktywnych coolerów dla naszych wysokowydajnych SSD na M.2. Najnowszym dziełem jest Qiao Sibo.

Nie jest tajemnicą, że dyski SSD z segmentu hi-end osiągają wysokie temperatury. Mowa tutaj przede wszystkim o tych, które pracują na PCIe 4.0, osiągając tym samym przepustowość na poziomie nawet 7 GB/s. Dyski takie lubią się przegrzewać, co prowadzi do throttlingu termicznego, a to przez wielu jest nie do przyjęcia. W przeszłości powstały już aktywne zestawy chłodzące SSD. O jednym z nich było na naszej stronie nawet głośno - ElecGear M11, dlatego sam fakt wprowadzenia kolejnego takiego sprzętu na rynek nie powinien nikogo dziwić.

Na rynek wypuszczanych jest coraz więcej zestawów chłodzących dla dysków SSD pod M.2. Czy SSD pod PCIe 5.0 będą tego wymagały?

Cooler SSD

Chłodzenie Qiao Sibo mierzy 76 x 24,5 x 70,5 mm i wyposażony jest w aluminiowy radiator. Ten z kolei bezpośrednio styka się z SSD zainstalowanym w slocie M.2, a za chłodzenie całości odpowiada dołączony wentylator, który rozkręca się do 3000 obrotów/min. Według producenta przepływ powietrza wynosi wtedy 4,81 CFM, a sam wentylator generuje zaledwie 27,3 dBA. Jak to ma się do wspomnianego wcześniej ElecGear 11? Tutaj producent nie pochwalił się generowanym hałasem, ale wiemy, że wentylator tego zestawu kręci się nawet do 9300 RPM, wytwarzając przy tym 3,16 CFM.

Nie wiemy kiedy zestaw trafi do sprzedaży, ale zapewne stanie się to już niebawem - obserwujcie przede wszystkim sklep Amazon. Czy takie coolery będą potrzebne po wprowadzeniu na rynek dysków SSD na PCIe 5.0? Według zapowiedzi te mają mieć niespotykaną dotąd wydajność - nawet 14,6 GB/s odczytu i 12 GB/s zapisu i jeśli okaże się, że będą też generować więcej ciepła od "zwykłych" SSD na PCIe 4.0, użytkownicy i producenci będą mieli problem. Spodziewamy się, że pierwsze takie nośniki danych pojawią się już na CES 2022.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Aktywne chłodzenie dysku SSD na M.2 od Qiao Sibo. To nie jest żart

 0