Alder Lake poprawia sytuację Intela na rynku. Udziały AMD zaczynają maleć

Alder Lake poprawia sytuację Intela na rynku. Udziały AMD zaczynają maleć

Od premiery procesorów Alder Lake minął niewiele ponad miesiąc, ale procesory 12. generacji zdobyły sporą popularność, pomagając Intelowi zwiększyć udziały w rynku.

Dane pochodzą od największego detalisty w Niemczech, Mindfactory, ukazywały dominację AMD w rynku DIY. Nie można ich uznawać za wyróżnik całkowitej sprzedaży na świecie, jednak dla są dobrą ilustracją panujących obecnie nastrojów. Według najnowszej analizy sprzedaży Intel w końcu osiągnął 30% sprzedaży w rynku, jednak w Niemczech wśród klientów nowych procesorów dominuje AMD, którego procesory stanowią 70% całej sprzedaży. Taki układ sił jest naprawdę zaskakujący, biorąc pod uwagę, że to AMD od dawna było w cieniu Intela. Ryzeny okazały się prawdziwym hitem wśród graczy i trend ten się utrzymuje. Co jednak zaskakujące, dokładnie odwrotne dane pokazuje ankieta Steam, gdzie procesory AMD pojawiają się w 30% komputerów uczestniczących w badaniu, a 70% udziałów posiada Intel.

W sklepie Mindfactory niepodzielnie króluje AMD, jednak Intel odrabia straty dzięki procesorom Alder Lake, które najwyraźniej zyskały uznanie klientów.

Według Mindfactory, procesory Alder Lake to bardzo udana premiera. Nowe procesory zyskały uznanie i stanowiły aż 37% procy sprzedaży układów tej firmy. Na kolejnych miejscach uplasowały się Rocket Lake (34%) i Comet Lake (28%). Największy niemiecki detalista sprzedaje jednak najwięcej Ryzenów, a dominuje seria 5000 (Vermeer), która zgarnęła aż 48% udziałów w całkowitej sprzedaży. Kolejne miejsca to Cezanne (11%) i Matisse (10%).

Analizując konkretne procesory, to na szczycie sprzedaży znajduje się Ryzen 7 5800X, który trafił do 4820 klientów. Następny jest Ryzen 5 5600X z 3570 sprzedanymi sztukami, a następnie Ryzen 9 5900X  - sprzedanych 1620 sztuk. Najlepiej sprzedającym się układem Intela był Core i7-12700K, który uplasował się na siódmym miejscu z 880 sprzedanymi sztukami. Czy AMD może czuć się zagrożone wzrostem sprzedaży Intela? Póki co nie, a przynajmniej na rynku niemieckim. 
Warto zwrócić uwagę na sprzedaż całkowitej sprzedaży rok do roku. W listopadzie 2020 roku Mindfactory wprowadziło w na rynek ponad 40000 procesorów, podczas gdy w tym roku odnotowano połowę mniejszą sprzedaż. Jest to prawdopodobnie związane z ubiegłoroczną premierą Ryzenów, na którą rzucili się klienci.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Alder Lake poprawia sytuację Intela na rynku. Udziały AMD zaczynają maleć

 0