Amazon kupił MGM za 8,45 mld USD. Firma przejęła prawa do takich marek, jak James Bond i Rocky

Amazon kupił MGM za 8,45 mld USD. Firma przejęła prawa do takich marek, jak James Bond i Rocky

Zgodnie z tym, co sugerowały ostatnie przecieki, Amazon zawarł umowę przejęcia firmy filmowo-telewizyjnej MGM za 8,45 miliarda dolarów, o czym poinformowały obie strony. Jest to znaczące przejęcie giganta e-commerce, które oznacza, że ​​będzie on właścicielem biblioteki treści obejmującej około 4000 filmów i 17 000 godzin programów telewizyjnych. Wykupienie prawdopodobnie pomoże Amazonowi przyciągnąć jeszcze więcej subskrybentów do Prime Video, które konkuruje z takimi serwisami jak Netflix, HBM Max i Disney Plus. MGM jest prawdopodobnie najbardziej znane z tego, że jest hollywoodzkim studiem stojącym za seriami Jamesa Bonda i Rocky'ego, ale jego biblioteka obejmuje  zarówno klasyczne filmy, takich jak Dwunastu gniewnych ludzi, jak i nowoczesne seriale, takie jak Opowieść podręcznej i Wikingowie. Oferta MGM zawiera także programy telewizyjne, takie jak The Voice i Shark Tank. Amazon twierdzi, że przejęcie „zapewni klientom większy dostęp” do dzieł MGM i „umożliwi” studiu kontynuowanie „wspaniałej narracji”.

Amazon zawarł umowę przejęcia firmy filmowo-telewizyjnej MGM za 8,45 miliarda dolarów.

Streaming przejmie Hollywood? Amazon chce kupić MGM z prawami do filmowych hitów za 9 mld USD

„Prawdziwą wartością finansową tej transakcji jest skarbnica własności intelektualnej w obszernym katalogu, którą planujemy zmienić i rozwinąć wraz z utalentowanym zespołem MGM” - powiedział w oświadczeniu Mike Hopkins, wiceprezes Prime Video i Amazon Studios. „To bardzo ekscytujące i daje wiele okazji do opowiadania wysokiej jakości historii”. Jak dotąd działalność medialna Amazona stanowiła stosunkowo niewielką część całego imperium, chociaż każdego roku firma nadal wydaje miliardy na treści. Znaczna część subskrybentów Prime korzysta z dołączonego bezpłatnego przesyłania strumieniowego Prime Video. Z ponad 200 milionów ludzi na całym świecie, którzy obecnie subskrybują Amazon Prime, w zeszłym roku przesłano strumieniowo ponad 175 milionów wideo. Dodanie tysięcy kolejnych filmów i programów telewizyjnych może spowodować duży skok tych statystyk. 

Kolejna porażka Komisji Europejskiej w walce z gigantami. Sąd odrzucił karę dla Amazonu

Doniesienia o możliwym przejęciu MGM przez Amazon pojawiły się po raz pierwszy w połowie maja. Variety poinformowało, że umowa była negocjowana przez Hopkinsa. Wall Street Journal twierdził zaś 24 maja, że ​​Amazon jest bliski zawarcia umowy kupna MGM. MGM jest obecnie własnością grupy firm private equity, w tym Anchorage Capital Group, Highland Capital Management i Solus Alternative Asset Management. Doniesienia o wystawieniu MGM na sprzedaż pojawiły się w grudniu ubiegłego roku. Przejęcie MGM ma miejsce w okresie konsolidacji Hollywood, gdy firmy próbują wzmocnić swoje biblioteki treści, aby konkurować z Netflix i Disney. AT&T niedawno wyodrębniło swoją firmę medialną WarnerMedia, aby połączyć ją z firmą telewizyjną Discovery, tworząc drugą co do wielkości - po Disneyu - firmę medialną na świecie pod względem przychodów. Obie firmy mają własne serwisy streamingowe (HBO Max i Discovery Plus), co daje możliwość ich połączenia w jedną, bardziej rozbudowaną usługę.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amazon kupił MGM za 8,45 mld USD. Firma przejęła prawa do takich marek, jak James Bond i Rocky

 0